Keď svet vstúpil do modernej éry, stal sa zaľudnenejší a uponáhľaný. Len v Spojených štátoch mestá narástli za jedno storočie o 30 miliónov obyvateľov, pričom väčšina rastu sa odohrala v posledných dvoch desaťročiach. Ale vyskytol sa problém. Hlavný spôsob dopravy vyprodukoval neželané dôsledky, ktoré ekonómovia nazývajú negatívne externality. Zahŕňali zápchy, vysoké poistné náklady, tragické dopravné nehody a znečistenie ovzdušia, ktoré nepriaznivo vplývalo na životné prostredie aj zdravotný stav jednotlivcov.

Autori týchto neveľmi šokujúcich viet sú Steven Levitt a Stephen Dubner. Až na to, že nehovoria o automobiloch a 20. storočí, ale o koňoch a 19. storočí. Iba v New Yorku na prelome storočí žilo a pracovalo 200-tisíc koní, čo znamenalo jedného koňa na 17 obyvateľov. Kone boli z hľadiska externalít živelná pohroma.

Mŕtve zvieratá ležali na cestách, spôsobovali zápchy a problémy pri ich odstraňovaní. Hluk železných kočiarov a kopýt bol tak silný a stresujúci, že niektoré mestá zakázali konskú dopravu okolo nemocníc a iných citlivých oblastí. Nehovoriac o truse pokrývajúcom ulice.  V New Yorku to bolo denne päť miliónov ton 2 270 ton konských - oné - exkrementov. A dopravné nehody? V roku 1900 kone zabili dvesto Newyorčanov (1 zo 17 000). Porovnajte si to s rokom 2007, keď autá zabili v New Yorku 274 ľudí (1 z 30 000).

Ľudí po celom svete z toho marazmu vyslobodil až zázračný technický vynález. Automobily. A začalo to znova. Superfreakonomics, ktorá oficiálne vychádza o dva týždne, je podľa očakávaní ohromná zábava a viac než dôstojný nástupca veleúspešnej prvotiny novinársko-ekonomickej autorskej dvojice. Zatiaľ mám za sebou dve kapitoly overeného freaky štýlu - presmyčky od indických žien k protitútkam, teroristom, doktorom a späť. Lewitt a Dubner napríklad obohatili anglický slovník o nový výraz. Viete ako sa volá vplyv pasáka na úroveň príjmov prostitútky? Pimpact.

Konská historka ma zaujala, lebo som unavený z apokalyptických vízií vývoja sveta, hroziacich fatálnych ekologických katastrof a presvedčenia, ako zdravo ľudia pred sto rokmi žili. Takže, keď budete nabudúce trčať v zápche na Prístavnom moste, nadávať na idiotov, ktorí sa ťukli v piatok poobede a dýchať smrad z motorov, spomeňte si na New York roku 1900. To bolo skutočné peklo.

P.S. Ak chcete získať od Knihožrúta Superfreakonomics, nezabudnite na tipovanie tohtoročných laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu. Uzávierka je v piatok.