Najlepší tréner, akého anglická reprezentácia nikdy nemala, Brian Clough, sa stal v júli 1973 trénerom Leedsu, ktorý v tej dobe dominoval anglickému futbalu. Mladý tréner bol ovenčený úspechmi z pôsobenia v Derby County, ktoré dotiahol z druhej ligy až k titulu a do semifinále Pohára európskych majstrov. Na lavičke Leedsu vydržal 44 dní. Bolo to jediné pôsobisko v kariére Briana Clougha, ktoré sa dá považovať za generálne neúspešné.

Dôvodov bolo samozrejme viac, ale jeden bol zrejmý. Leeds bola prvá a nadlho aj posledná trénerská zástavka veľkého kouča, ktorú absolvoval bez svojej pravej ruky, asistenta a najlepšieho priateľa, ktorým bol jeho bývalý spoluhráč Peter Taylor. Resuscitácia trénerského tandemu v Nottinghame Forest priniesla ovocie v podobe majstrovského titulu, dvoch víťazstiev v predchodcovi dnešnej Ligy majstrov a viacerých ďalších trofejí.

Aj kariéra trénera slovenskej reprezentácie Vladimíra Weissa je neodmysliteľne spätá s jedným výrazným spolupracovníkom, Michalom Hippom. Hlavný kouč národného tímu si v posledných týždňoch vyskúšal, aké to je byť v koži Mareka Hamšíka. Niežeby si znova obul kopačky a plánoval comeback. Akurát, rovnako ako v prípade kapitána národného tímu, jeho meno plnilo športové stránky so špekuláciami o jeho ďalšom pôsobení.

Nakoniec nevyšli prognózy o ruskej lige ani poľskej Legii Varšava, takže minimálne najbližšiu dobu bude úspešný kouč veliť iba slovenským futbalistom. Zmluvu má do konca kvalifikačného cyklu, čo je už len pár mesiacov, v najlepšom prípade (ak naši futbalisti postúpia na európsky šampionát v Poľsku a Ukrajine) do leta budúceho roku. Oprava: Zmluvu má síce až do roku 2014, no pre zväzový manažment je najvyšší čas, aby začalo hľadať jeho nástupcu.

Nie je totiž pravdepodobné, že Vladimír Weiss bude na lavičke národného mužstva po skončení kvalifikácie pokračovať. Jednak sa sám vyjadril, že mu chýba klubový futbal a každodenný kontakt s hráčmi. Navyše, jeho vzťahy so súčasným vedením nie sú ideálne, s čím sa ani netají. Predovšetkým však, napriek nespochybniteľným trénerským úspechom, štyri roky vo funkcii stačili. A pri hľadaní nástupcu sa kompetentní môžu zamerať aj na to, aby bol o niečo menší hulvát ako súčasný šéf realizačného tímu.

Na rozdiel od hokeja možno nebude treba chodiť do zahraničia. Vhodných kandidátov je totiž aj doma viac. Jeden z nich by mohol byť práve spomínaný Michal Hipp, ktorý má dobrú povesť ako odborník aj človek. Ako člen Weissovho trénerského tímu má výrazný podiel na úspechoch Petržalky v domácej lige i Lige majstrov i futbalovej reprezentácie na majstrovstvách sveta. Ako hlavný tréner bol úspešný v Petržalke i Slovane. A reprezentáciu dobre pozná, pretože asistentom bol už za trénera Galisa. Národný tím by tak získal potrebnú manažérsku kontinuitu.

Ďalším kandidátom by mohol byť Stanislav Griga, ktorý partiu odložených hráčov z provinčnej Senice dotiahol do boja o ligový titul a nakoniec z druhého miesta postúpil do pohárovej Európy. V minulosti už reprezentáciu trénoval, hoci len tú do 21 rokov. Aj na klubovej úrovni odvádzal dobrú prácu v Dubnici, Žiline, Trenčíne, Slovane či Liberci. Jeho nevýhodou môže byť, že mu viac svedčí práca v menších kluboch než pod reflektormi veľkého záujmu, v „železnej“ Sparte Praha, jedinom naozajstnom veľkoklube v bývalom Československu, trénersky vyhorel.