Zaznelo naozaj prekvapivo, keď sa objavili hlasy, ktoré tvrdia, že by stálo za to zvážiť, či by štát predsa nemal využiť  zákon o strategických podnikoch a kúpiť Novácke chemické závody. A obava z prepúšťania v citlivom regióne, ktorú zdieľa aj premiérka Iveta Radičová, by ešte aj s využitím jej prejaveného záujmu mohla byť iba zástupný dôvod.

Začalo sa to potom, čo vyšlo najavo, že jediný a vlastníctvom oprávnený záujemca o kúpu Nováckych chemických závodov, firma M-Energo, ponúkla za chemičku iba dva milióny eur. Objavil sa dokonca priamy tlak na ministra hospodárstva Juraja Miškova a správa, ktorá mala oceniť NCHZ na 127 miliónov eur. Pokusom o ekonomickú analýzu na úrovni prváckej matematiky malo vyjsť, že ak štát nekúpi podnik v hodnote 127 miliónov eur (127) za dva milióny (-2), stratí 125 miliónov eur (=125). Aký záujem predstavuje toto logické cvičenie, nie je celkom jasné. Aj keď má podľa všetkého jediný prístup k záhadnej analýze Fond národného majetku (FNM), na jeho pozícii sa nemá veľmi čo zmeniť, v bilancii konkurzu o svoj nárok takmer isto príde. Ak by bol konkurzný výnos z predaja fabriky dva milióny eur, fondu sa na uspokojenie 22-miliónového nároku veľa neujde. Preto možno chápať, prečo fond nepodporil M-Energo ako záujemcu hlasoval za odmietnutie jeho ponuky . Ak by sa rovno objavil pocit, že by si štát mohol stratu na pohľadávke fondu kompenzovať prebratím fabriky, je potrebné upozorniť na niekoľko úskalí.

Prvé je etické, ak by vláda využila obludný zákon na znárodňovaciu ochranu strategických podnikov, citeľne by zaútočila na pozíciu jeho tvorcov, teda svojich predchodcov, v útokoch na podnikanie. Zákon o strategických podnikoch je jedna z najkontroverznejších právnych noriem z tvorby vlády Roberta Fica. Pritom rezort hospodárstva dávnejšie deklaroval, že zákon nevyužije a J. Miškov aj minulý týždeň označil zákon za protiústavný „čistý socializmus,“ hodný roku 1948. Vetou „Existencia sporného zákona by nemala viesť k tomu, aby sme ho využívali,“ musel potešiť všetkých, ktorí už rok presviedčajú zahraničné firmy, že ide skôr o podtatranský folklór než chávesovsko-moralesovskú hrozbu.

Druhý problém je manažérsky. Už historické portfólio FNM dáva nepreberné množstvo príkladov, že štát nie je práve osvietený vlastník. Výbornou ukážkou je navrhnutý „biznisplán“ lacno za dva milióny kúpiť a potom výhodne predať chemičku. Znie skvele, až na detail – signály z brandže jasne naznačujú, že NCHZ nikto nechce, čiže by sa zrejme výhodne predávali iba ťažko.

Tretí problém by bol finančný. Možno očakávať, že každého záujemcu okrem M-Energo by NCHZ stála ďaleko viac než dva milióny eur. V okamihu, keby sa stal majiteľom chemičky, mali by jeho dodávatelia zrazu celkom nového obchodného partnera. Takže by podľa toho začali pýtať peniaze za svoje dodávky a prevádzka by sa mohla značne predražiť.

Otázkou by sa stali tiež pracovné miesta. Ak bude vo fabrike po prvom januári ešte konkurzný správca, mohol by rozhodnúť, že ide prepúšťať.

Ak po predaji súkromný vlastník rozhodne, že fabriku treba zoštíhliť, musí si zvážiť náklady aj dosahy. Pokiaľ by to bolo M-Energo, bude musieť zvážiť, ako naloží s prísľubom ministrovi. Miroslav Remeta, ktorý minimálne M-Energo zastupuje, dal J. Miškovovi prísľub, že ak majetkový transfer fabriky pod M-Energo vyjde, nebude prepúšťať a zapracuje na zlepšení jej kondície. Spomenul tiež nové pracovné miesta u „prilákaných nových investorov“ čo možno čítať aj ako možnosť ako v budúcnosti umiestniť ľudí, ktorí by sa stali nadbytoční v chemičke. Možno povedať, že prejavil záujem (naďalej) podnikať v Novákoch.

Ak by fabriku vlastnil štát, pravdepodobne by na Hornej Nitre pribudol popri baniach ďalší sociálny podnik.