V ČOM JE PROBLÉM

Diera vo výbere DPH bola opäť vyššia!

V 2014: 2,148 mld.
V 2015: 2,256 mld. (dve a štvrť miliardy!)

Koniec podvodov s DPH?


Táto štatistika sa robí s dvojročným posunom, takže čísla za rok 2015 vyšli pred pár dňami. Nezabral kontrolný výkaz DPH zavedený Finančnou správou v roku 2014, s ktorým sa tak chválili! Podvody sa v 2015 roku konali v ešte väčšom rozsahu!

V rámci Európskej únie sme sa tak v "medzere DPH" zosunuli ešte nižšie:
Koniec podvodov s DPH?


       ČO SA PODARILO

Veľké úsilie po voľbách v roku 2016 však nebolo márne! Dostatočným tlakom sa dajú niektoré významné veci meniť aj z opozície.
Rok a pol som poukazoval na diery v zákonoch, ktoré umožňujú "nášmu človeku" pohodlne a potichu rozkrádať DPH.
Po veľkom tlaku z mojej strany prišlo ministerstvo financií so systematickými riešeniami boja s daňovými podvodmi. Na septembrovej schôdzi Národnej rady sme ich už konečne schválili a na októbrovej ich čaká konečné schvaľovanie.

Konkrétne:
1. Pri zlúčení firiem je možné zbaviť sa relatívne bezbolestne všetkých záväzkov zo zanikajúcej firmy. Rovnako aj údajov alebo ďalších stôp.
Preto tu máme služby ako "likvidácia firiem", kde sa do jednej firmy - sťa do odpadkového koša - vysypú rôzne "hriešne firmy".
Toto bolo robené namiesto reálneho zrušenia firmy - pri ktorom sa musia záväzky vysporiadať.

Po novom to už nebude možné len tak. Záväzky sa budú kontrolovať aj pri fúziách.

2. Budú sa zverejňovať nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty alias "vratky DPH".
Pre túto veličinu bude zrušené daňové tajomstvo. Každý si tak bude vedieť pozrieť vratky DPH, porovnať ich s obratom firmy a odhadnúť podvodníkov.

       ČO TREBA UROBIŤ

Je toto druhé opatrenie dobrým riešením? V slovenských podmienkach a pri súčasnom systéme áno. Avšak, Slovensko má k dispozícii oveľa lepšie riešenie! "Prenesenie daňovej povinnosti" alebo "odloženie platby DPH", o ktorej som písal v minulom blogu Kladivo na dépéháčkárov.
Ministerstvo tak malo aj lepšiu voľbu. Len sa ju zdráha použiť. V takomto systéme vratky - a teda podvody s nimi - jednoducho nie sú. "Náš človek" by tak podvodom vratky dostávať nemohol. A to je zrejme kameňom úrazu. Pretože "náš človek" sa dá podporovať aj tak - proste sa niektoré vratky "zabudnú" zverejniť.

       ČO ĎALŠIE JE TREBA

Pod mojím dlhodobým tlakom sa už minister Kažimír zaviazal aj k ďalšiemu kroku - urobiť zmeny vo vedení Finančnej správy. Inak povedané, vymeniť Imreczeho a jeho prehnitú cházku, aby už ďalej nemohli bašovať na daňových úradoch.
K tomuto kroku sa zatiaľ Kažimír neodhodlal. No budem mu ho veľmi dôsledne pripomínať!

Pretože, ani najlepší zákon nedokáže postihnúť "nášho človeka", ak ho chráni skorumpovaný smerák.

Reálny poriadok však môžu urobiť až nové voľby, ktoré zmetú stranu Smer zo scény!