Minister Richter pravdepodobne stratil posledné zbytky sebazáchovy. Jedným z najostrejšie sledovaných ukazovateľov slovenskej ekonomiky je zamestnanosť. A meradlom úspešnosti ministra práce je rast, či pokles zamestnanosti.*

Po bleskovom schválení brutálneho zvýšenia odvodov živnostníkom, dohodárom a nadpriemerne zarábajúcim zamestnancom minister Richter predložil do Národnej rady svoj Zákonník práce - ďalšiu ranu istoty, tentoraz 400 tisíc nezamestnaným na Slovensku. A ak sa pridá s avizovaným zvýšením daní aj minister financií Kažimír, bude každé nové pracovné miesto na Slovensku vzácnejšie ako soľ.

Porazená je zamestnanosť na Slovensku. Kto je víťazom niekoľko týždňov trvajúcich rokovaní o novom Zákonníku práce? Víťazom sa stalo desať - dvanásť odborárskych "top" predákov. Konečne sa našiel niekto, komu strana SMER splnila jeden z mnohých predvolebných sľubov. Odborári sú určite spokojní s dobytím stratených území, s právomocou dirigovať výrobný proces v slovenských firmách bez zodpovednosti za hospodárske výsledky a s nadobudnutými výhodami pre seba.

Ozaj, viete ako od zamestnávateľa získať jeden deň plateného voľna mesačne?

Ak pracujete vo firme ktorá má okolo 100 zamestnancov a v ktorej ešte nie sú odbory, nájdite si dvoch kamarátov a vy sami si založte odbory.

Podľa zákona o združovaní občanov na zaregistrovanie odborovej organizácie vo firme stačia traja občania. A podľa Richterovho Zákonníka práce musí zamestnávateľ každý mesiac poskytnúť odborárskym funkcionárom platené voľno najmenej štvrťhodiny na každého zamestnanca firmy. Pri 100 zamestnancoch je to 25 hodín plateného voľna mesačne. Ak si tieto hodiny rozdelíte, každý z vás, už odborárskych predákov, získa "na odborársku prácu" jeden deň plateného voľna mesačne.

***

* Zamestnanosť na Slovensku podľa Štatistického úradu:

2. kvartál 2010 = 2 312 500 osôb

3. kvartál 2010 = 2 335 000 osôb

...

4. kvartál 2011 = 2 351 400 osôb

...

1. kvartál 2012 = 2 324 700 osôb

2. kvartál 2012 = 2 216 400 osôb (odhad)

3. kvartál 2012 = ???

......... rok 2016 = ???