Polícia SR má k dispozícii z rozpočtu na rok 2018 viac ako 710 miliónov eur. V predošlých dvoch rokoch to bolo 695 mil. eur resp. 585 mil. eur (rozpočtová kapitola - Ochrana verejného poriadku). Za tieto prostriedky má zabezpečiť bezpečnosť občanov a obyvateľov Slovenska.

Štatistiky hovoria jasne. Kriminalita mierne osciluje, ale čo je dôležitejšie, objasnenosť trestných činov je nízka a nezlepšuje sa. Približne 40 % - 45 % trestných činov ostáva neobjasnená. A čo sa týka úkladných vrážd, objasnenosť je ešte nižšia. Za posledných 5 rokov (2013-2017) bolo iba 27 % úkladných vrážd na Slovenku objasnených. To je 20 zo 74 spáchaných trestných činov. Ak sa pripočítajú dodatočne objasnené trestné činy, bilancia sa trochu zlepšuje. Ale nie veľmi.

Ak by sme robili predpovede len podľa týchto čísiel, zdá sa, že je výrazne pravdepodobnejšie, že vražda mladého novinára a jeho snúbenice ostane neobjasnená. Ak vie polícia v priemere objasniť približne 5 z 9 trestných činov, tak si podľa hodnotenia zaslúži štvorku. Ale ak ide o úkladné vraždy, je pravdepodobnosť objasnenia iba približne 5 z 18 prípadov, a to je smutný prepadák, jasná guľa, podľa akejkoľvek stupnice hodnotenia.

Základná otázka je: Ako vôbec môže byť prípustné, aby ministrom vnútra ostával človek, počas ktorého pôsobenia dôležitá zložka štátu podáva takéto slabé výkony?

Pritom rozpočet polície je navyšovaný, len za posledných 5 rokov narástol o 20 %. Počas pôsobenia Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra, to jest od roku 2006, rozpočet polície narástol z približne 540 mil. eur na 710 mil. eur. v roku 2018. V priemere polícia dostáva na svoju činnosť približne 1 % HDP Slovenska. Rozpočtové ohraničenia nie sú dôvodom, že objasnenosť trestných činov je nízka a závažných trestných činov je žalostne nízka.

Zo štatistík kriminality je zrejmé, že pri objasňovaní závažnej kriminality má polícia významné rezervy. Čím je trestný čin klasifikovaný ako závažnejší, tým je menšia pravdepodobnosť, že ho polícia objasní.

Je prirodzené, že ťažšie úlohy sa riešia náročnejšie, ale práve tam by mali ísť zdroje polície, finančné, ľudské, technické či iné. Idú tam? Ako pomôže polícii, keď sa premiér krajiny postaví pred kamery s miliónom na dreve ako odmenou za informácie? Ako polícia dnes rozlíši, ktoré informácie sú pravdivé a ktoré sú len motivované odmenou? Predsa len, taká odmena bude motivovať rôznych ľudí k rôznym výpovediam. Nezačal premiér týmto gestom hneď v počiatkoch mariť vyšetrovanie?

Pri takomto žalostnom stave polície nie je prekvapujúce, že prácu polície v mnohých prípadoch suplujú novinári, či neziskové organizácie. Dnes sa dá jasne povedať, že pri svojej práci, priniesť občanom informácie o kriminalite, často členov vlády či verejných predstaviteľov, riskujú svoje životy. A polícia ich neochráni, zlyhala a bude zlyhávať, kým sa nestane nezávislým orgánom, do ktoré činnosti nebudú mať možnosť zasahovať politici, ktorí často schopných kriminalistov vyštvú, alebo sa ich inak zbavia, keď zistia, že im idú po krku.

Tento premiér nekoná tak, ako by konal premiér, ktorý by mal záujem, aby sa vražda novinára objasnila. A aké už len záujmy tu háji tento minister vnútra, okrem svojich? Ukazuje sa, že motív súvisí s ich pôsobením v politike a týka sa osôb, ktoré sú im blízke. V ich postboľševickom slovníku slovíčko „zodpovednosť“ nenájdete. Obsahuje síce rôzne ľubozvučné slovné spojenia, od latentného či patologického antisemitizmu, až po vulgárne nadávky, hlavne na adresu novinárov. Ale vyvodenie zodpovednosti, toho sa u nich dočkať...

Polícia určite nie je ekonomicky podvyživená, súdnictvo má adekvátne zdroje, prokuratúra nie je ekonomicky slabá... Napriek tomu, vyšetriť, obviniť a odsúdiť tých, čo si to zaslúžia, tieto zložky nedokážu.  Tej vôle či odvahy niet. Všetka česť výnimkám.

Fico, Kaliňák, Bugár či Danko časom stratia svoju kúpenú, falošnú popularitu. To, čo tu ale po sebe zanechajú, bude ekonomická troska, vytunelovaný štát na generácie zadlžený a so skorumpovanými, dysfunkčnými verejnými orgánmi. A opäť sa stanú nepopulárni tí politici, čo budú našu krajinu opravovať, naprávať, liečiť. Budú tí „zlí“. Lebo dôchodcom nedajú 13 dôchodok, alebo študentom „nezatiahnu“ vlak.