Jedna z verejne nezodpovedaných otázok týkajúcich sa sociálnych podnikov je: koľko nás vlastne táto smutná epizóda stála. Takže tu to je - presné čísla priamo od zdroja, z ministerstva financií. Samé fakty a len trochu plaču.

Podľa údajov poskytnutých zo strany MF SR, sociálnym podnikom bolo poskytnutých k 19. januáru tohto roka asi 340 miliónov Sk (11,3 milióna EUR). Keďže tieto peniaze boli poskytnuté Slovenskou republikou, toto je maximálne riziko štátneho rozpočtu v tejto chvíli, ak by Brusel odmietol zaplatiť.

Z tejto sumy zatiaľ sociálne podniky vyúčtovali výdavky za 256 mil. Sk (8,6 mil. EUR) vo forme, ktorá uspokojila ministerstvo práce natoľko, že ich posunula na ministerstvo financií.

Z tejto sumy ministerstvo financií uznalo len 102 mil. Sk (3,4 mil EUR), ALE do Bruselu posunulo (k 29. 12 minulého roka) už len 10,6 mil. Sk (0,356 mil EUR).

Z tejto sumy však 10,3 mil. SK (0,345 mil. EUR) patrilo podniku ARVIK, ktorého projekt samotná ministerka následne zrušila, takže tieto peniaze aj tak Brusel nakoniec nedá.

Zostáva teda asi 20 000 EUR, ktoré možno dostaneme, ale aj z nich tvorí 19 936 EUR Revúcky sociálny podnik, ktorý podľa informácií o audite Európskej komisie bol tiež považovaný za vážne problémový.

Suma sumárum: k dnešnému dňu sme do sociálnych podnikov vrazili 340 miliónov Sk, z nich sme do Bruselu legitímne na preplatenie predložili 0-20 000 EUR.

No nedivím sa, že premiér radšej hovorí o niečom inom.

P.S. Tento krátky blog ma prinútili napísať dotieravé telefonáty Kataríny Ragáčovej zo SME dnes popoludní, za čo jej patrí veľká vďaka.