Poloprázdne novostavby, množstvo bytov kúpených na kšeft, ktorý bohvieako nevynáša. Aj taký bol jeden z dôsledkov bratislavskej realitnej bubliny, ktorá v tomto roku pomerne prudko fučí. Ale to je nič oproti tomu, čo sa deje v  Číne. V obrovskej krajine musia zrejme aj pochybné investície dosahovať obrovské rozmery (via Economix):

<

Komu sa nechce pozerať celé video: uprostred Číny vyrástlo kompletne nové mesto Ordos. Obytné domy, ulice, križovatky so semaformi, námestia, administratívne budovy. Problém je, že v ňom nikto nebýva.  Pre miestnych sú ceny nehnuteľností i bývania príliš vysoké a smotánka, ktorá byty kúpila na kšeft, sa do nich nepresťahovala. Knieža Potemkin bol amatér.

Bola by to iba miestna kuriozita, keby niektorí analytici a ekonómovia hlasno nespochyňovali udržateľnosť čínskeho hospodárskeho zázraku. Osempercentný rast HDP sa pre najľudnatejšiu krajinu na svete stal v posledných rokoch niečo ako trademark. Svet sa topí v recesii, no čínski komunisti neomylne kormidlujú loď bez straty rýchlosti aj v tomto roku. Ale pri pohľade na štruktúru to až tak dobre nevyzerá. Približne 88 percent rastu ekonomiky v prvom polroku tvorili investície – podporované masívnymi štátnymi stimulmi a bankovými úvermi.

Neviem posúdiť nakoľko ešte v Číne rozmýšľajú päťročnicovo. No viem si predstaviť, že miestni funkcionári po celej krajine dostávajú z centrály pokyny, ktorých odkaz by mohol znieť: svet od nás čaká osem percent, zabezpečte osem percent. Dôsledkom takto nastavených motivácií je masívny investičný rast a jeho výsledkom projekty ako Ordos. Pre Čínu to nie je nič nové. Ako v skvelej knihe upozornil Yasheng Huang, štátom dotované investície a lacný export je recept, ktorý sa presadil ako hlavná línia pokračovania čínskeho zázraku začiatkom 90. rokov.

Číne chýba reálna spotrebiteľská ekonomika, ktorá by dokázala nahradiť štátne investície. Životná úroveň zďaleka nestíha kopírovať tempo zvyšovania HDP. Krajina síce pred svetom ukazuje osempercentné rasy, no predovšetkým vidiek (kde žijú dve tretiny obyvateľov) z toho veľa nemá. Komunistov, paradoxne, sociálna politika v ostatných desaťročiach veľmi netrápila. A hoci sa to terajšie vedenie snaží zmeniť, do cieľa je poriadne ďaleko.

Otázne je, do akej miery štátne investície a bankové pôžičky nafukujú veľkú čínsku bublinu prebytočných kapacít, nadhodnotených cien nehnuteľností a množstva úverov, ktoré nikdy nebudú splatené. Dúfajme, že si s tým nejako poradia.