Voľby v Afganistane mali byť pre krajinu a pre medzinárodné úsilie stabilizovať ju novým začiatkom. Namiesto toho demonštrovali korupciu vlády v Kábule a bezmocnosť medzinárodnej komunity.

Od volieb si svet sľuboval dvojo vecí: že prebehnú legitímne – a tým vylepšia imidž vlády v očiach Afgáncov – a že skončia výmenou Karzaja za niekoho dôveryhodnejšieho. Nestalo sa jedno ani druhé; Karzaj bude prezidentom ďalšie štyri roky, a to za najhorších možných okolností: zfalšoval desaťtisíce hlasov a bol 'korunovaný' až potom, keď odstúpili ostatní kandidáti. (Karzaj by vyhral tak či tak; je stále – o fúz - najobľúbenejším lídrom v krajine. Ale to nič nemení na tom, že okolnosti, za akých vyhral, urýchlia už aj tak dramatický pokles jeho popularity).

Keď som bol v utorok na brífingu britského veľvyslanca v Afganistane, sklamanie mal napísané na čele. A nečudo: bez fungujúcej vlády v Kábule sa nič v Afganistane nezmení. Západní vojaci totiž nemôžu ani nechcú krajine šéfovať; môžu iba vytvoriť priestor pre afgánsku vládu, aby začala fungovať ako všetky normálne vlády: chrániť občanov, vytvoriť právny rámec pre fungovanie ekonomiky, vyberať dane atď. Ak však Afgánci vládu v Kábule zavrhnú ako skorumpovanú a neschopnú, misia NATO nemá šancu uspieť.

Táto možnosť je po zbabraných voľbách o niečo reálnejšia. Ich víťazom je jednoznačne Talibán. Chaos, ktorý hlasovanie sprevádzal, oslabil vládu v Kábule, ich úhlavných nepriateľov. Strach z útokov Talibánu, ktorý viedol k zrušeniu druhého kola volieb, len potvrdil, že povstalci sa v krajine stávajú reálnou mocou.

Čo teraz? Krátkodobý dopad na západnú stratégiu pre Afganistan bude minimálny. Obama čoskoro oznámi navýšenie vojsk. Rozhodnutie síce naťahuje už mesiace, ale vo Washingtone je verejným tajomstvom, že verdikt už padol. V kuloároch Pentagonu sa hovorí, že americkí diplomati sa na budúci týždeň 'rozpŕchnu' do Európy, aby začali brífovať spojencov o novych plánoch. Briti na Obamu nečakali, oznámili vyslanie ďalších 500 vojakov. Nové posily oznámila aj slovenská vláda.

V krátkodobom horizonte sú štáty NATO odhodlané ďalej spolupracovať s Karzajom. Ale budú naňho viac tlačiť, aby sa zbavil svojich najskorumpovanejších spojencov – ako bývalého ministra obrany, o ktorom sa hovorí, že pašoval heroín priamo v lietadlách leteckých síl. A budú po ňom chcieť, aby sa vážne vrhol do ekonomických reforiem – aby napr. vybudoval takú infraštruktúru, právny rámec a investičné prostredie, ktoré byAfganistanu umožnilo opäť sa stať producentom poľnohospodárskych výrobkov, nielen heroínu. Spojenci vedia na Karzaja podľa potreby pritlačiť: môžu napríklad zastaviť pomoc pre tie rezorty vlády, kde sa najviac kradne. Zdá sa, že Karzaj si je zavážnosti situácie vedomý – v prvom prejave po znovuzvolení hovoril hlavne o reformách a boji proti korupcii.

Po voľbách mu ale ostáva už oveľa menej času na to, aby vykázal úspechy. Nielenže mu rapídne klesá popularita, ale hrozí mu odchod západných spojencov a sponzorov. Holandský parlament nedávno hlasoval za stiahnutie jednotiek z Afganistanu (ich vojaci majú na starosti kľúčovú provinciu, Uruzgan, kde sú rozmiestnené aj naše jednotky.)

Vďaka nešťastným voľbám pribudnú vlády ktoré budú chcieť stiahnuť svojich vojakov čo najskôr. V tom je niečo pozitívneho – Karzaj si musí uvedomiť, že s podporou NATO nemôže rátať večne. Afgánsky prezident to určite vidí inak: nepochybne – a právom - viní z vlastných problémov aj NATO, ktorého prešľapy vo forme civilných obetí tiež posilnili Talibán. Ale to nič neuberá na Karzajovej zodpovednosti vládnuť čestne a zodpovedne (okrem toho sa NATO zbadalo a začalo v poslednom roku oveľa viac dbať na bezpečnosť civilov v Afganistane).

Teraz je už len otázkou, či Karzajovi ostalo dosť energie, kreativity a autority, aby z času, ktorý mu ostáva, vyťažil čo najviac: aby dokázal, že je vo vláde kvôli Afgáncom, nie pre vlastné obohatenie, a že má odhodlanie potrestať ministrov a guvernérov, ktorý mu kradnú po nosom. Inak sa môže jeho druhé volebné obdobie skončiť víťazstvom Talibánu.