Premiérka Iveta Radičová po stretnutí s maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom: „... zdôraznila potrebu zodpovednej politiky a povedala, že snaha o úspech môže viesť k nebezpečným populistickým rozhodnutiam“.

Len pár dní po tom, čo sa maďarský pravicou ovládaný parlament po socialisticky vysporiadal s dôchodkovou reformou a prakticky znárodnil úspory občanov v penzijných fondoch som to od slovenskej predsedníčky vlády trochu čakal. Hoci ma znervózňuje obľúbený šport tlačiť na politikov, aby pripomenuli napríklad čínskemu hosťovi, že s ľudskými právami v tejto ázijskej krajine to nie je ako má byť. Niekto to spraví, iný odignoruje. No každý dúfa, že Čína naďalej ostane obchodným partnerom.

V prípade Maďarska možno očakávať, že tamojší politici takúto jemnú a inteligentne smerovanú narážku príjmu s porozumením. Veď sú to predsa oni, kto s obľubou rieši záležitosti za svojimi hranicami. Občanov cudzích štátov – ak sa hlásia k maďarskej národnosti – považujú za svojich. A radi hovoria, že sa o nich postarajú.

Ale tí slovenskí sa nemusia báť. Ani keď sa hlásia k maďarskej národnosti, ba ani keď podporujú politiku Viktora Orbána. Jeho starostlivosť v tomto prípade našťastie hranice neprekročí. A jeho nápad s ničením druhého piliera sa ich nijako nedotkne. Slovenská reforma dôchodkov ostane ako je. Pravda: kým sa zasa nedostane k moci Robert Fico. Lebo ten šiel druhému pilieru po krku tiež. A dá sa s úspechom pochybovať, že ho to pustí. Je len šanca, že sa poučí na tom, čo sa v Maďarsku zrejme s dôchodkami stane.

Ale nič sa nezmení na fakte, že pravicový Orbán a ľavicový Fico našli rovnako terč v druhom pilieri. Ako sa to mohlo stať? Čo majú spoločné?

Sú to dve formy tej istej podstaty.