V túto referendovú nedeľu sa vo Švajčiarsku hlasovalo o iniciatíve Zelených administratívne stanoviť maximálnu životnosť jadrovej elektrárne na 45 rokov. Nešlo o otázku, či áno alebo nie opustiť jadrovú energiu, lebo na túto otázku už kladne odpovedali všetky významné politické sily. Do roku 2050 by sa mali zavrieť všetky jadrové reaktory v krajine a nové sa stavať nebudú. Šlo len o to, či sa dovolí Zeleným neuváženým ideologickým opatrením predčasne a z roka na rok vyradiť tri reaktory, predstavujúce 15% zdrojov elektrickej energie. Tak veľký podiel sa nedá rýchlo nahradiť z iných zdrojov, než z importu. A to by boli francúzske jadrové a nemecké uhoľné elektrárne, ktorým by sa zlepšila ekonomika.

Aj keď na začiatku myšlienka oslovila dosť ľudí, stačilo položiť fundamentálnu otázku, kto to zaplatí, a ľudia zmenili názor. A platiť by bolo čo. Odškodné za nevyužité roky prevádzky. Odstavenie a demontáž zariadenia. Úložisko odpadov. Plus vyššie ceny elektrickej energie z dovozu. V prepojených európskych sietiach by výpadok produkcie pocítili všetci. Tešili by sa len konkurenční výrobcovia elektriny, lebo by svoj tovar vedeli predať drahšie.

Iniciatíva bola zamietnutá 54.2% hlasov a 20 kantónmi z 26. Iniciatíva prešla v Ženeve 59% hlasov, v kantóne Vaud 55%, v Neuchâteli a v kantóne Jura 57%, a v dvoch bazilejských polokantónoch Basel-Stadt 60% a Basel-Landschaft 50%. To sú všetko kantóny na francúzskej hranici.

Všetky ostatné kantóny hlasovali proti iniciatíve. Najsilnejšie nie zaznelo z horských kantónov ako Schwytz 68%, Appenzell Innenrhoden 66%, Obwald a Nidwald po 65%, Aargau 63%, Glaris, Luzern a Solothurn po 61%, St. Gallen, Thurgau a Uri po 60%, ostatné kantóny medzi 50 a 60%. Prehľadná mapka je na stránkach Tribune de Genève a predbežné výsledky boli publikované na serveri federálnej administrácie.

Po neúspešných referendách z 2003, keď Zeleným ľud zamietol iniciatívy o opustení jadrovej energie "Moratorium Plus" a "Strom ohne Atom", a po neúspešnej iniciatíve "Ausstieg aus der Atomenergie" z roku 1990, je to nový debakel ideologického prístupu. Pragmatický sedliacky rozum znova zvíťazil nad hysterickým strašením. Zelení dosiahli len 10-ročné moratórium na výstavbu v roku 1990, ktoré vypršalo v roku 2000. Nové jadrové elektrárne sa však už stavať nebudú, lebo by si to žiadna vláda už netrúfla presadzovať. Nemala by za sebou potrebnú väčšinu.

Opustenie jadrovej energie sa teda nebude diať bezhlavo ako v Nemecku, ale pomaly, s rozmyslom, podľa technických a ekonomických kritérií založených na odborných štúdiách, nie na politických pamfletoch.

Doteraz ešte vo Švajčiarsku nebola demontovaná žiadna veľká komerčná jadrová elektráreň, ak sa nepočíta experimentálny reaktor v Lucens. Z komerčných dôvodov bude v roku 2019 ako prvá zastavená elektráreň Mühleberg. Prvá etapa je vždy právna, keď prevádzkovateľ inštalácie musí predložiť svoj projekt demontáže všetkým zúčastneným aktérom: federálnym a kantonálnym úradom, všetkým dotknutým obciam. Každá zo zúčastnených strán môže podať odpor proti navrhovanému spôsobu demontáže a odvolávať sa až po Federálny tribunál. Táto fáza, hoci sa zdá byť triviálna, môže trvať aj roky.

Potom sa musí vypracovať rozpočet, ktorý prevádzkovateľ hradí z dvoch jadrových fondov, napájaných počas celej doby prevádzky. BKW, Bernerische Kraftwerke, odhaduje náklady na demontáž elektrárne Mühleberg na 2.1 miliardy frankov (asi 2 miliardy eur). Ak by bol ten rozpočet nedostatočný, prevádzkovateľ musí zbytok uhradiť z vlastných fondov, prípadne požiadať o intervenciu vlády z verejných prostriedkov. Potom by do veci mala čo povedať aj verejnosť a mohlo by to vyvolať referendum.

Ďalšou otázkou je, čo so stovkami ľudí, ktorí pracovali v jadrovej branži. Beznau I a II zamestnáva asi 500 ľudí, rovnako ako Gösgen. V elektrárni Leibstadt pracuje 540 ľudí.  350 zamestnancov v elektrárni Mühleberg už od 2013 pozná svoje budúce pracovné zadelenie v rámci firmy BKW. Iba dvaja neakceptovali ponuku zamestnávateľa a po zatvorení elektrárne si budú hľadať prácu v inom obore.

Potom sa musí riešiť uskladnenie odpadu. Z elektrárne Mühleberg sa očakáva 16 tisíc ton rádioaktívneho odpadu, betónu, kovov. Po dekontaminácii a spracovaní z tej masy vznikne 3 tisíc ton slabo aktívneho odpadu a 90 ton vysoko aktívneho. Spoločnosť Nagra pracuje na trvalom úložisku v geologických formáciách stabilných počas najbližších 100 tisíc rokov, ideálne milión rokov. Z viacero vhodných lokalít stále ešte nebola vybraná definitívna. Procedúra konzultácie s dotknutými obcami začala pred viacerými rokmi, aj keď federálny zákon obciam nedáva možnosť úložisko odmietnuť. Švajčiarsky spôsob je však hľadať súhlas a spoluprácu alebo aspoň kompromis, nie prevalcovať opozíciu.

Ženevania budú môcť nakupovať počas štyroch sviatočných dní do roka

Iniciatíva odborov a ľavice "Nesiahať na moju nedeľu!" bola zamietnutá 52.4% hlasov voličov v Republike a kantóne Ženeva. Vládny protiprojekt naproti tomu prešiel 57.4%. Pre prípad, že by uspeli aj iniciatíva, aj protiprojekt, bola položená tretia otázka, ktorú alternatívu by voliči uprednostnili. 63.2% voličom sa viac páčil protiprojekt. Pretože iniciatíva úspešná nebola, no protiprojekt áno, tak tretia otázka stratila na význame. Podrobné výsledky sú na serveri kantonálnej administrácie.

O čom to hlasovanie vlastne bolo? Potom, ako sa na federálnej úrovni umožnil predaj s predĺženými otváracími hodinami na čerpacích staniciach a v obchodoch na staniciach a letiskách, tesínsky senátor Fabio Abate prišiel s nápadom povoliť otvorenie obchodov každú nedeľu v oblastiach s turistickým významom. Federálna vláda vydala ordonanciu, ktorá vstúpila v platnosť 1. apríla 2015, ale využili ju len v jednom supermarkete v kantóne Ticino - Tessin a v jednom prípade v kantóne Graubünden - Grisons.

Odbory a ľavica v Ženeve chceli preventívne zablokovať nedeľný predaj. Definícia oblasti s turistickým významom totiž spomína pásmo 15 km od hraníc, čo v prípade kantónu Ženeva pokrýva celé jeho územie. Odborári žiadali nedeľný pokoj pre pracujúce a pracujúcich v branži. Iniciatívu spustenú ešte v 2013 podporovali odbory ako Ženevská komunita odborovej akcie, Interprofesionálny syndikát pracujúcich, Syndikát SYNA, Odbory verejných zamestnancov, Unia, Syndicom. Tiež socialisti, Zelení, komunisti, anarchisti, Evanjelická strana (kresťansko-sociálna), a prekvapivo aj Buržoázno-demokratická strana.

Aby iniciatíve vzala vietor z plachát, kantonálna vláda prišla s protinávrhom. Navrhovala otvorenie obmedziť na tri nedele do roka a 31. december, ktorý je v Ženeve štátnym sviatkom. V ten deň v roku 1813 Ženevu opustili napoleonské jednotky a bola znovu vyhlásená Republika Ženeva, ktorá zanikla po francúzskej anexii v 1798. Ženeva potom vstúpila do Konfederácie 19. mája 1815. Sviatok sa každoročne oslavuje dodnes. Ženevský Silvester sa tak slávi od rána do rána.

Ako kompenzáciu za štyri sviatočné dni strávené v práci zákon ponúka možnosť rozšíriť kolektívnu zmluvu na celú branžu maloobchodu. Ide o dve rozdielne veci, a týkali sa dvoch paragrafov v Zákone o otváracích hodinách. Obchodníci by nedbali, ak by sa povolil nedeľný predaj, ale väčšinou nemali v úmysle ho využiť, lebo náklady na pracovnú silu by prevážili výhody z tržieb. V susednom Francúzsku je možné obchody otvoriť 12 nedieľ do roka a v turistických oblastiach každú nedeľu. V Ženeve plánujú využiť dve nedele pred Vianocami a 31. december. Štvrtú nedeľu možno niektorí využijú v lete počas konania ženevských sviatkov okolo jazera s ohňostrojom.

Keď Hnutie ženevských občanov v parlamente do protiprojektu presadilo rozšírenie kolektívnej zmluvy, chceli tým zvýšiť akceptovateľnosť protiprojektu u ľavice. Kresťanskí demokrati tiež doporučovali hlasovať za vládny protiprojekt. Stratili tak ale podporu liberálov - radikálov PLR a ľudovcov UDC, ktorí doporučovali svojim členom a priaznivcom hlasovať proti. Ortodoxná ľavica tiež doporučila hlasovať proti, ale z iných dôvodov - v protiprojekte vraj ide o ohrozenie práv pracujúcich a preto je akceptovateľný len triedny boj a úplné víťazstvo iniciatívy. Federácia podnikateľov a Syndikát zamestnávateľov doporučili hlasovať proti iniciatíve a za proti-projekt, lebo rozšírenie kolektívnej zmluvy im nevadilo, ale totálny zákaz nedeľného predaja na večné časy by im prekážal. Vďaka rozšíreniu otváracích hodín Ženevania možno budú nakupovať menej za hranicou vo Francúzsku. Aspoň trošku.

Výsledok je typický švajčiarsky kompromis. Nik nevyhral, nik neprehral, každý niečo získal a trochu stratil, ale väčšina je spokojná, lebo nik nebol rozdupaný. Tu by Fico nemal dlhé trvanie, keby chcel ukazovať, kto je pánom.

Mestské referendum v Ženeve

Pláň zvaná Plainpalais je pozostatkom ostrova v delte rieky Arve pred vliatím sa do rieky Rhône. V stredoveku sa tam získali pastviny postupným vysušovaním močarín, a definitívnu podobu kosoštvorca s alejami stromov po obvode získala v 17. storočí po zbúraní ženevských hradieb. Dnes predstavuje veľkú plochu 78 tisíc m2 v centre mesta, ktorá sa stala miestom trhov, hier, odpočinku a cirkusových chapiteau. V decembri tam sú kolotoče a maringotky s atrakciami. Pod esplanádou je obrovské podzemné parkovisko.

Stromy po obvode už boli prestarlé a niektoré z nich museli byť odstránené. Čo sa môže v Bratislave, nemôže sa v Ženeve. Ľudia vyšli do ulíc a bránili stromy. Pilčíkom musela prísť na pomoc polícia. Pritom jeden strom v septembri spadol sám za pekného počasia v bezvetrí. V 2. etape malo byť odstránených zvyšných 184 stromov. Napokon má byť odpílených len 6 stromov a transplantovaných 54. Zjavne bola urobená bilancia zdravia tých starých stromov.

V súčasnosti stromy tvoria aleje pozdĺž strán kosoštvorca. Plán je pridať tretí rad stromov. Od roku 1637 sa tam transplantujú odrastené stromy z ženevských lesov. Pagaštany, duby, lipy, čerešne. Asociácia na obranu stromov a alejí bola proti obetovaniu stromov a priestoru na tretie stromoradie.

Na realizáciu plánov usporiadania Plainpalais je potrebný rozpočet asi 8 miliónov frankov. Ten bol predmetom dnešného referenda. Kredit na úpravy bol schválený veľkou väčšinou 60.7%.

Hlasovania v iných kantónoch

V kantóne Bern bude i naďalej možné reštrukturovať a zatvárať nemocnice. 66% voličov zamietlo iniciatívu UDC zakázať počas minimálne 8 rokov zatváranie verejných nemocníc.

V polokantóne Basel-Landschaft ľudia väčšinou 57.4% odmietli daň na fosílne palivá vo výške 0.5 centimov za kWh. Jej výťažok by financoval subvencie na renovácie budov.

V kantóne Zug občania 53.3% hlasov odmietli vládny plán úspor 40 miliónov frankov. S iniciatívou prišla ľavica s podporou federácie učiteľov, policajtov a lekárov. Deficitný daňový raj bude musieť buď zvyšovať dane, alebo pridať viac úspor pri ďalšej reforme rozpočtu, ktorá príde v 2019. Hovorí sa o 100 miliónoch frankov nutných na vyrovnanie rozpočtu.

V Zurichu zmietli 81% iniciatívu extrémnej protestantskej pravice UDF požadujúcej ústavný článok, že manželstvo môže byť zväzkom len muža a ženy. Hlasovať proti iniciatíve doporučovali všetky politické strany a hnutia okrem ľudovcov SVP-UDC.

V kantóne Aargau podľa ženevského vzoru obmedzili odpočítateľnú daňovú položku na výdavky na dochádzanie do práce na 7000 frankov ročne - Begrenzung Pendlerabzug. Automobilisti tak nebudú môcť dochádzať zďaleka autom a odčítať si výdavky z daní. Prialo si to 60.7% voličov. Tesnou väčšinou 50.3% odmietli zrušenie 9. ročníka, do ktorého chodia iba deti s ťažkosťami a ktoré si nenašli učňovskú firmu. Týka sa to asi 70 žiakov, ktorí takto nebudú nechaní napospas ulici. Už raz podobné opatrenie občania zamietli v marci 2015, keď bolo prezentované v balíku úspor. Takisto zamietli 52.4% väčšinou obmedziť prístup k sociálnym dávkam invalidom v celodenných zariadeniach s ubytovaním. Väčšina 53.3% občanov Aargau akceptovala zníženie používania úrokových výnosov platených elektrickými firmami za využívanie vodných tokov, ktoré prostriedky financovali úpravy brehov riek.

V kantóne Fribourg - Freiburg sa kandidátovi UDC nepodaril vstup do vlády. Ľavica tam bude i naďalej mať tri kreslá zo siedmich.

V kantóne Neuchâtel obyvatelia obcí Gorgier, Bevaix, Fresens, Montalchez, Saint-Aubain-Sauges a Vaumarcus akceptovali väčšinami od 54 do 85% projekt fúzie obcí od 1.1.2018. Nová obec s 9 tisíc obyvateľmi sa bude volať Grande Béroche.

Polokantón Obwald je po kantóne Schwytz druhým kantónom, ktorý sa odhodlal úplne zrušiť všetko zdanenie dedičstva a darovania. Rozhodnutie vlády v tomto smere bolo napadnuté referendom ľavice. 71.1% voličov dalo za pravdu úradom, že daňový výpadok 600 tisíc ročne je akceptovateľný, lebo zvýši atraktivitu kantónu pre bohatých. Doteraz boli z dane vyňatí len najbližší príbuzní, ale strýkovia, tety, synovci, netere a tretie osoby už museli platiť dedičskú daň.

V kantóne Vaud schválili obce Prilly a Renens výstavbu vysokých vežiakov vo štvrti Malley. Ide o urbanizované predmestie Lausanne, kde rozvoj žiada zahustenie mestského tkaniva. Za zmenu v územnom pláne hlasovalo 58.5% voličov.

Voliči v kantóne Schaffhousen 68.5% odmietli iniciatívu SVP-UDC, ktorá žiadala každú zmenu školského plánu podrobiť zvláštnemu referendu. Občania tak vyjadrili podporu školskej administrácii a plánu Lehrplan 21.

Súvisiaci blog: O čo ide v protijadrovom referende 27. novembra 2016