Prvýkrát od začiatku mája, kedy sa spustil komoditný výpredaj to vyzerá, že na cenách komodít dochádza k obratu. Komodity začali posilňovať s tým, ako prestal posilňovať dolár. Situácii pomohli aj investičné banky, ktoré zvýšili prognózu pre ropu na koniec roka a tiež počasie, ktoré stále neumožňuje predpovedať jesennú úrodu v Číne, Európe a Amerike.

Index CRB má za sebou druhý rastový týždeň. Investori sa opäť opatrne vracajú do hry. Striebro, ktoré spustilo nedávny výpredaj, sa stalo hviezdou uplynulého týždňa.

Hviezdy uplynulého týždňa: striebro a pšenica

Zdroj: graf1


Predpoveď rastúcej ceny ropy

Energetické trhy znovu otestovali svoje minimá a potom prišla vzpruha v podobe posilňovania eura a rastu napätia v Líbyi a Jemene. Pozitívne na rast pôsobili aj predpovede dvoch investičných bánk, ktoré očakávajú návrat ropy do pásma 120 až 130 dolárov s tým, že hrozí prelomenie tohto pásma smerom nahor. Všetky štyri hlavné komoditné banky teraz očakávajú rast cien komodít a jeden analytik vyhlásil, že mať od vývoja ceny ropy negatívne očakávania je "rovnako ťažké, ako riadiť futbalový klub Chelsea".


Hoci aktivita krajín OECD spomaľuje, banky naďalej vidia zo strany rozvíjajúcich sa krajín vysoký dopyt, ktoré túto klesajúcu aktivitu bohato nahradia. Ropa zo Saudskej Arábie je kvalitnejšia než líbyjská a hrozí, že rezervné kapacity klesnú na kritické hodnoty. Len rast ceny ropy na úrovne, ktoré dokážu ovplyvniť výšku dopytu, môže zabrániť tomuto poklesu a spôsobiť, aby dopyt v roku 2012 neprekonala ponuku.


Aj napriek počiatočnej rally môže mier ropa WTI aj Brent ťažkosti opustiť súčasnú cenovú hladinu. Problém Eurozóny bude pravdepodobne ešte nejakú dobu zásobovať trhy negatívnymi titulkami a kým nebude jasné, ktorým smerom sa vydá dolár, vyzerá, že najrozumnejšou stratégiou bude obchodovať pásmo.

Zlato dosiahlo v eure na nový rekord

Zlato i striebro profitovalo z rastúceho napätia v Eurozóne, a tak cena zlata dosiahla počas týždňa v eure nový rekord. Aspoň nateraz  pôsobili proti rally predaje niektorých výrobcov, ktorí sa zbavovali ako striebra, tak zlata. Ďalšiu podporu poskytuje silný čínsky dopyt, ktorý bude World Gold Council pôsobiť i v ďalších rokoch.

Striebro predviedlo výrazný rast a dosiahlo 38,2% návratu z celkového poklesu od svojich aprílových maxím. Denné rozpätie obchodovania je stále pomerne dramatické, a to môže byť dôvod, prečo s návratom do striebra budú otáľať obchodníci, ktorí sa spálili nedávnom prudkom poklese.

Hviezdy uplynulého týždňa: striebro a pšenica

Zdroj: graf2


Grafy vyššie znázorňujú denné výkyvy cien v percentách a je jasné, prečo je tak ťažké striebro obchodovať, keď vykazuje približne dvojnásobné denné rozpätie v porovnaní so zlatom. Obchodník, ktorý chce investovať do striebra, sa tak musí pripraviť na to, že než sa ukáže, že mal pravdu, bude musieť prestáť pohyb opačným smerom. To tiež stojí za popularitou fondov ETF, kde možno investovať v pomere jedna ku jednej v porovnaní s pákovým efektom pri futures.

Rusko by mohlo opäť začať vyvážať pšenicu

Ruská vláda naznačila, že by mohla od júla povoliť export pšenice, aby uvoľnila miesto v sýpkach pre novú úrodu. Vďaka zvýšeniu osevných plôch a priaznivému počasiu sa v porovnaní s minulým rokom očakáva nárast výnosov o 40%, na 85 až 90 miliónov metrických ton. Reakcia trhu bola zatiaľ mierna, pretože obchodníci ešte majú v živej pamäti sucho, ktoré postihlo Rusko a Ukrajinu minulý rok a ktoré malo za následok výrazné zníženie produkcie.

Mlynárska pšenica s pokračujúcim suchom rastie na nové rekordy

Táto správa prichádza vo chvíli, keď Francúzsko, Nemecko a UK zasiahlo najväčšie sucho za niekoľko desaťročí. Cena novej mlynárskej pšenice počas mája prudko rástla a vyšplhala sa na 254,50 eur za metrickú tonu.

Hviezdy uplynulého týždňa: striebro a pšenica

Zdroj: graf3


Medzitým na severe USA a v Kanade dochádza vďaka vlhkému počasiu k oneskoreniu, pretože farmári nemôžu zasiať. K minulému týždňu bolo zasiatych 54% namiesto obvyklých 85% v tejto ročnej dobe. Farmári, ktorí chcú zasiať kukuricu, zvažujú prechod na sójové bôby, pokým majú v nasledujúcich týždňoch túto príležitosť. V krajine ešte nie je 20% kukurice a farmári ju môžu predať alebo zasiať sójové bôby, ktoré môžu do krajiny až do konca júna.

Ceny dobytka sú pod tlakom pred blížiacou sa grilovacou sezónou

Na spodnom konci výkonnostnej tabuľky je hovädzí dobytok a ošípané. Ceny hovädzieho vďaka slabému dopytu, predaju fondov a vyšším jatkám zvierat vďaka suchému počasiu poklesli. Slabý dopyt prišiel na úvod grilovacej sezóny, ktorá zatiaľ vďaka dažďom neprebieha podľa očakávania.

Ole S. Hansen, Saxo Bank

www.saxobank.sk