Dal som tomu mierne bulvárnejší titulok, ale nemusíte sa báť, nesnažím sa tu rozprúdiť vášne medzi „jabĺčkarmi“. Som tiež jeden z nich. Je to pre mňa veľká správa z iného dôvodu. Ešte pred pár rokmi by väčšina ľudí zareagovala: Hua-čo?

Dnes je aj u nás Huawei známy nielen ako výrobca mid-end smartfónov, ktoré ponúka snáď každý operátor veľmi výhodne k paušálom, ale dokonca aj kvôli svojim flagship killer telefónom, ktoré konkurujú najvyšším modelom Samsung a Apple. Mnoho Slovákov a Čechov začalo značku vnímať až po tom, čo spustila výraznejšiu lokálnu propagáciu, napríklad s Jaromírom Jágrom:

Mne osobne sa však viac páči tento emotívnejší spot, ktorý trochu presahuje marketingové aktivity a snaží sa byť spoločensky zodpovedný či mienkotvorný:

Celý príbeh Huawei sa mi páči preto, že ukazuje, ako dlho trvá cesta k úspechu a prepojenie niekoľkých kontinentov. Koľko teda trvá, kým sa z „Hua-čo?“ stane dvojka na globálnom trhu smartfónov? Ak ste doteraz o Huawei nič nevedeli, tak sa držte. Trvá to približne 31 rokov, pretože spoločnosť bola založená už v roku 1987 v Shenzene.

Začala rásť veľmi rýchlo, aj kvôli tomu, že si dokázala podchytiť štátne zákazky na zlepšenie telekomunikačných sietí. Pomaly sa začali prejavovať jej globálne ambície a expandovala. Najprv do blízskych štátov, okolo prelomu milénií sa jej to však podarilo aj na starom kontinente, kde pomáhala budovať holandskú mobilnú sieť tretej generácie.

FAST FORWARD TO Q2 2018

Podľa niektorých analýz je na tom dnes Huawei svojou pozíciou lepšie, než dlhoročná dvojka Apple. A doťahuje sa na hrdý Samsung. Nechcem na Huawei poukazovať ako na firemný či biznisový role model a success story. Nie každá firma získa pri svojom vzniku štátnu zákazku, prípadne pôžičku od štátom kontrolovanej banky (štát túto skutočnosť, samozrejme, dementoval). V prípade Huawei by sme mohli dokonca polemizovať o tom, či sú všetky ich aktivity natoľko transparentné, aby sme si z nich brali príklad. Niekoľko mesiacov dozadu veľké technické portály riešili problémy so zabezpečením týchto zariadení. Tu sa však vynára otázka infovojny a americko-čínskych vzťahov súvisiacich so zákazom obchodovania. 

Skôr chcem poukázať na to, že veľké veci môžu trvať tri dekády, aj keď sa viete oprieť o štát. Nevytvoríte ich zo dňa na deň. A vedieť vystihnúť v biznise ten správny moment je tiež dôležité. Niekedy sa expandovať oplatí, inokedy treba posilňovať svoju pozíciu na lokálnom trhu a počkať si.

Už len podotknem, že som zvedavý, ako zareaguje Samsung. Čínsky konkurent mu nepríjemne dýcha na krk. Bude to nová cenová stratégia? Rozšírenie portfólia a zachytenie iných segmentov? Možno sa nakoniec Huawei zruinuje sám a jeho veľkí konkurenti nebudú musieť pohnúť prstom.

Ako vyplávalo na povrch začiatkom decembra – mnohí ľudia o tom dokonca písali už skôr, ako som spomenul vyššie – Huawei môže pôsobiť ako „čínsky agent“. Znamená to, že s expanziou ich zariadení do iných štátov alebo pri budovaní zahraničných telekomunikačných sietí získavajú nielen kus trhového koláča, ale aj prístup k dátovej a informačnej infraštruktúre. A tie sa dajú vo vojnovom stave zneužiť.Situácii nepomohlo ani zatknutie finančnej riaditeľky spoločnosti, kvôli podozreniu na obchádzanie amerických sankcií voči Iránu. Nuž, bude to ešte zaujímavé.