Náš premiér si toto zlaté porekadlo zobral k srdcu, bohužiaľ len čiastočne. Prvé dva roky vlády, kedy ťažil z reforiem svojho predchodcu a mohol napríklad odstrániť tie najzávažnejšie nedostatky v prvom pilieri alebo mohol znížiť odvody, či prestať vyrábať deficit, nerobil pre istotu nič, súc si plne vedomý skutočnosti, že čoho by sa dotkol, to by pohnojil. Premrhali sme teda dva tučné roky (len pre porovnanie: počas prvých 30 mesiacov boli daňové výnosy o 150 mld. Sk vyššie ako za prvých 30 mesiacov Dzurindovej vlády, podotýkam, že po zohľadnení inflácie).

Keď nastala doba, kedy by ničnerobenie bolo najmenej škodlivé, náš premiér prestal veriť vyššie uvedenému porekadlu a bohužiaľ začal konať. Kde sú tie staré dobré časy, kedy nerobil nič, iba kvetnato rozprával. Sú preč. Máme aktívneho premiéra a to je veru horšie ako triedny nepriateľ.

Najprv vymyslel, že zvýši nezdaniteľné minimum, čiže ľudia dostanú viac peňazí na míňanie. To je síce pekné, ale podporuje míňanie doma rovnako ako míňanie v zahraničí, ktoré je momentálne kvôli lacným susedným menám omnoho lacnejšie. Nižšia DPH v rovnakom rozsahu by podporila len domácu spotrebu a len oficiálnu spotrebu. Ale povedzme, že snaha sa cení.

Potom vymyslel, že niektorým vyvoleným zníži odvody, čo je škoda ďalších rečí.
Teraz vymyslel, že ide znížiť odvody plošne. Super, to je predsa to, čo Slovensko potrebuje ako soľ. Veď máme ôsme najvyššie odvodové zaťaženie na svete. To je holý fakt, ktorý opäť raz potvrdila auditorská spoločnosť PWC. Vymyslel to ale takým spôsobom, že pritom môže akurát tak postáť rozum. Slovensko má síce ôsme najvyššie sadzby odvodov na svete, ale len pre zamestnancov. Pre živnostníkov platia vďaka dlhoročnému úspešnému lobingu omnoho nižšie sadzby. Rozdiel v sadzbách je taký veľký, že veľa živnostníkov je len pro-forma živnostníkmi. Len tak na papieri, no v skutočnosti robia to isté čo robili predtým ako zamestnanci. Jediným dôvodom že sú živnostníkmi sú oveľa nižšie odvody. No a čo spraví premiér? Zníži odvody práve živnostníkom!

Takže zhrňme si to: Zamestnanci majú ôsme najvyššie odvodové zaťaženie na svete, živnostníci majú odvodové zaťaženie oveľa nižšie. Rozdiel je tak veľký, že zamestnanci húfne prechádzajú do živností. A premiér zníži odvody práve živnostníkom, čím ešte viac prehĺbi rozdiel. To je ako keď máte dve deti, jedno má z matiky dvojky, druhé päťky a na zlepšenie tohto zlého stavu zariadite doučovanie. Pre to dieťa, ktoré ma dvojky. Gratulujem.

Horší ako triedny nepriateľ

Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk