Hlavolamy sú v poslednej dobe taký minitrend na našich blogoch. Tak tu je ďalší. V British Medical journal vyšla štúdia, ktorá porovnávala efektívnosť liečby obličkových kameňov dvoma prípravkami. Pri posudzovaní výsledkov za celú populáciu mal prípravok B vyššiu mieru úspešnosti liečby ako prípravok A. Ale keď boli pacienti rozdelení do skupín podľa veľkosti obličkových kameňov, tak prípravok A bol efektívnejší pre pacientov s kameňmi menšími ako 2 centimetre aj s kameňmi väčšími ako 2 centimetre. Čo do... to má znamenať?

Takto sa pýta profesor Sam Savage v novej knihe The Flaw of Averages. Hlavná téma je štatistika, neistota, pravdepodobnosť a chyby s nimi spojené. Argumentáciu sám Savage zhŕňa do tézy: plány založené na priemerných predpokladoch sú v priemere chybné. Ešte nie som rozhodnutý, či o knihe napíšem aj veľkú recenziu do TRENDU, na môj vkus je napísaná príliš "how to..."

Ale zabaviť na štatistických hlavolamoch sa môžeme už teraz. Problém s mätúcimi výsledkami účinnosti prípravkov na obličkové kamene sa nazýva Simpson's paradox. Vyskytuje sa vtedy, keď premenné závisia na nejakom skrytom rozložení dát. V prípade obličkových kameňov to bola ich veľkosť. Ak ju ignorujeme a výsledky efektívnosti liečby počítame iba ako priemer všetkých meraní, dostaneme opačný výsledok, než keď ju zahrnieme.

Ešte plastickejší prípad z reálneho života kedysi zaujal matematika Kena Rossa. Porovnával úspešnosť odpalov dvoch bejzbalových hráčov (Davida Justica a Dereka Jetera) v rokoch 1995, 1996 a 1997. O bejzbale toho viem akurát toľko, že keď hráč palicou buchne silno, je z toho home run a všetci kričia. Ale v našom prípade je zaujímavejšie niečo iné, ako vidno z tabuľky:

Hlavolam, z ktorého mi praskne hlava

Zdroj: wiki-tabulka

V každej jednotlivej sezóne bol úspešnejší Justice. No keď sa pozrieme na priemer za roky 1995 až 1997, vyššiu úspešnosť mal Jeter. Otázka za milión: Ktorý z nich bol lepší hráč bejzbalu? Ide mi z toho prasknúť hlava.