Princíp analýzy bol jednoduchý. Stiahli sme všetky komentáre užívateľov z Facebookových stránok tradičných slovenských médií (takmer 50-tisíc komentárov za 8 dní)) a podrobili sme ich obsahovej analýze zameranej na vybraných aktérov. Ak sa teda pozrieme na kauzu po jednotlivých dňoch, nasledujúci graf ukazuje ako sa menili kľúčoví aktéri v diskusiách v čase od jej vzniku.

Hlavnou postavou v kauze vraždy novinára je od začiatku Fico

Na jej začiatku dominovali diskusii na sociálnych sieťach najmä tri mená – Fico, Kočner a Kaliňák. Kým v nasledujúcich dňoch sa Kočner postupne vytratil, úloha Kaliňáka a hlavne Róberta Fica stúpala. Ten sa stal suverénne najčastejšie zmieňovaným aktérom v celej kauze, teda v podstate jej hlavnou postavou.

Zaujímavý je aj postupný nástup dvoch nových aktérov do diskusie o kauze na sociálnej sieti – prezidenta Kisku po jeho príhovore v nedeľu a najmä Georga Sorosa, ktorý sa začiatkom tohto týždňa stal dokonca druhou najzmieňovanejšou postavou. Ak bolo zámerom Róberta Fica vtiahnuť jeho meno do celého prípadu, tak bol úspešný.

Alternatívny svet existuje

Ak sa pozrieme na celkový podiel zmienok o jednotlivých aktéroch, tak v komentároch dominuje premiér Fico, s odstupom nasleduje Róbert Kaliňák a Ján Kuciak. Keď však komentáre na stránkach tradičných médií porovnáme s tými na stránkach alternatívnych médií (hlavnespravy.sk, parlamentnelisty.sk a pod.), zjaví sa nám úplne iný svet. V ňom síce tiež prevláda Róbert Fico, ale omnoho menej výrazne a do hlavných rolí v diskusiách užívateľov sa dostáva prezident Kiska a George Soros.

Hlavnou postavou v kauze vraždy novinára je od začiatku Fico

Kľúčové slova v kauze

Okrem hlavných aktérov sme sa pozreli aj na najčastejšie slová v komentároch. Ak by ste čakali mená obetí alebo slová ako vražda či vyšetrovanie, ste na omyle. Opäť dominuje „Fico“ a za ním nasledujú slová „Slovensko“, „mafia“, „Smer“ či „ľudia“.

Hlavnou postavou v kauze vraždy novinára je od začiatku Fico

Kľúčové slová sa však menia aj v čase, kým v prvý deň bola najčastejšou fráza „Úprimnú sústrasť“, v ďalších dňoch sa objavujú medzi najčastejšími aj slová ako „milión (EUR)“, „pochod“, „MDŽ“, „prezident“ či viackrát zmieňovaný „Soros“. Celkovo je však vražda Jána Kuciaka v diskusiách na sociálnych sieťach od začiatku spájaná najmä s najväčšou vládnou stranou a jej predstaviteľmi.

Ak sa vám text páčil, viac analýz a komentárov nájdete na mojom profile, stačí ak ma budete sledovať/followovať tu.