A je to tu. Výherné automaty budú vinou rozhodnutia Ficovej vlády aj naďalej roztrúsené po celom Slovensku a zakopnúť o ne budete môcť aj tam, kde by ste ich vôbec nečakali.

Po neľahkom súboji s prevádzkovateľmi hazardných hier (a koaličným partnerom) sa nám pred vyše rokom podarilo presadiť, aby od januára 2013 boli automaty sústredené len do herní, kde sa nebude podávať alkohol a fajčiť. Jedna závislosť totiž podporuje druhú a takéto podmienky prevádzkovania automatov vítali nielen odborníci na závislosti, ale aj blízki tých, ktorí s prehratými platmi, dávkami či pôžičkami mali nejakú skúsenosť.

Existuje množstvo zahraničných štúdií, podľa ktorých sú náklady na negatívne dôsledky hazardných hrier šesťkrát vyššie než príjmy z odvodov za hry do štátneho rozpočtu. Takéhoto prijímu do svojich rozpočtov sa práve na základe konkrétnych osobných tragických prípadov vzdali mnohé obce na Slovensku.

Po novom však „dobrovoľné vzdanie sa“ príjmu z hazardu už nebude také jednoduché. Už nebude stačiť rozhodnutie väčšiny legitímne zvolených poslancov miestnych zastupitelstiev. Už bude potrebná petícia s podpismi 30% obyvateľov nad 18 rokov, ktorým sa bude zdať, že hracie automaty „narúšajú verejný poriadok“.

Poslanci Smeru zavádzajú takúto podmienku prijatia VZN o zákaze prevádzkovania hazardných hier v obci s odôvodnením, že ide o „právne čistejšie“ riešenie. Či to tak je, silno pochybujem. No isté je, že najmä vo väčších mestách môžu na zákaz hazardu ľudia zabudnúť. A v tých obciach a mestách, kde už dnes zákaz platí, budú mať pre zmenu miestni obyvatelia a poslanci v prípade, že chcú, aby zákaz platil aj naďalej, len 6 mesiacov, počas ktorých budú musieť stihnúť staré zakazujúce VZN zrušiť, zozbierať podpisy pod petíciu a potom prijať nové VZN.

Dvanásť úloh, ktoré splnil grécky hrdina Herkules (napríklad zabiť nemejského leva, chytiť zúrivého krétskeho býka či doviesť pekelného trojhlavého psa Kerbera) budú v mnohých väčších obciach oproti tomuto doslova malinou.

Na rozdiel od hracích automatov budú môcť byť herne (plné automatov) aj naďalej hocikde, napríklad aj vo vedľajšom vchode pri škole. Náš pozmeňujúci návrh, ktorý by ich vzdialil (napríklad od spomínaných škôl), zmietli poslanci Smeru zo stola. A tak deti budú pred aj po vyučovaní naďalej chodiť okolo (podľa opisu svedkov) hlúčikov často podguráženych hráčov.

Vidina ľahkého a rýchleho zárobku vo výhernom automate, podporená malou borovičkou a veľkým pivom, istotne naženie k blikajúcim prístrojom viac tragédov. A toto všetko bude mať iste krátkodobo blahodárny vplyv na všelijake rozpočty, verejné alebo súkromné (v tomto prípade ide samozrejme o rozpočty prevádzkovateľov hazardných hier). Isté je však aj to, že tá sladká vidina výhry obrovského jackpotu sa pre drvivú väčšinu hráčov premení na fatamorgánu a pre nás ostatných na nočnú moru.

Na tie „výhry“ v podobe zrútených existencií, zničených rodín, nezvládnuteľných dlhov a čoraz hlbšej chudoby sa totiž istotne poskladáme my všetci.