Fascinujúca scéna sa odohrala na pôde pražskej VŠE počas verejnej diskusie pred zasadaním Vedeckej rady tamojšej Národohospodárskej fakulty. Vystúpenie dekana Ševčíka a exprezidenta Klausa rozčúlilo viceguvernéra českej centrálnej banky tak, že im dost nevyberavo nadával.

Informácia sa objavila napríklad v Parlamentních listech, ale článok je trochu zmätený. Oveľa lepšie je pozrieť si kompletnú diskusiu na videu.

Niežeby som bol veľkým fanúšikom viceguvernéra Hampla, ktorý sa postupne presunul z pozície vzorného prívrženca Miltona Friedmana do pozície papierového makroekonóma s prehnaným dôrazom na to, čo hovoria najrozšírenejšie učebnice. Nepochybne ale zvláda techniku monetárnej politiky a logiku prvého rádu, čo sa o Klausovi alebo Ševčíkovi nedá povedať. Hampl si rovno kopol aj do ďalšej celebrity Pavla Kohouta, ktorého nazval ľudovým liečiteľom s prútikom.

Na jednej strane je škoda, že vôbec nedošlo na diskusiu k podstate veci, a to, nakoľko účinný a oprávnený bol jesenný zásah ČNB na devízovom trhu. Na druhej strane to ani možné nebolo. Diskutovať s Klausom alebo Ševčíkom o ekonomických otázkach je asi ako chcieť vysvetliť nejaký meteorologický jav jednodnuchšiemu dieťaťu. Bude trvať na tom, že či bude pršať alebo nie záleží na tom, ako sa vyspala Pani Búrka.