Majstrovstvá sveta 2011 sú za nami. Ako by povedali vo vysielaní Slovenskej televízie, je dobojované, vážení športoví priatelia.  Medaily sú rozdané a z toho, čo sme mohli sledovať uplynulé tri týždne, visia na správnych krkoch. A týždeň od vypadnutia domácej reprezentácie snáď stačil na to, aby hlavy vychladli a vytvoril sa priestor na triezve hodnotenie slovenskej premiéry ako organizátora šampionátu.

V prvom rade pozitíva: Slovensko zorganizovalo skutočne dobré majstrovstvá, ktoré ocenili aj zahraniční účastníci a návštevníci. Videli sme super hokej, veľa prekvapujúcich výsledkov, nádherné góly. Všetko fungovalo ako malo, dokonca aj toľko diskutovaná doprava (mimochodom, najlepšia odpoveď všetkým, ktorí donekonečna omieľajú, že športoviská do širšieho centra nepatria). Personál, ba aj esbéeskári sa na návštevníkov usmievali (!), organizácia bola naozaj na úrovni. Cigánska na štadióne tiež.

Ďalším plus bola atmosféra, ktorú domáce publikum vytvorilo. A nielen na zápase „svojich“. Diváci dokonca dokázali prehltnúť aj nevydarené výsledky a napriek vypadnutiu Slovenska už v osemfinálovej skupine hokejistov v poslednom zápase vytlieskali. Kto videl slzy v očiach s modrým dresom sa lúčiaceho Pavla Demitru, nemohol nebyť dojatý. Aj vo vyraďovacej časti Slováci ukazovali, že hokej majú radi a vedia ho oceniť aj vtedy, keď hrajú iní (napríklad Česi).

Napriek dobrému dojmu z kvalitnej organizácie, nie všetci budú asi úplne spokojní. Hotelieri a reštauratéri určite počítali s tučnejším vývarom. Okradnutí hokejisti či turisti si zrejme niektoré veci tiež predstavovali inak. Ale toto je jedna z vecí, ktoré Jurajovi Širokému a jeho spolupracovníkom vytknúť nemožno. Najväčšiu hanbu tak spravili hlupáci pískajúci cez hymnu víťazného súpera a jeden veľmi vtipný starý ujo.

Očakávaný športový úspech sa tiež nedostavil. Mudrovať po boji o tom, prečo sa to stalo, dokáže hocikto, takže to pokojne vyskúšam tiež. Dôvodov je kopa, vinníkov tiež. Predovšetkým, v slovenskom hokeji nedošlo ku generačnej výmene a tak úspešnú, no zostarnutú partiu zlatých hrdinov nemal kto nahradiť. Spoliehať sa jednu generáciu hokejistov vyše poldruha dekády je trápne. Hriešnik je zrejmý – vedenie zväzu, ktoré nevyužilo hokejový boom na začiatku milénia a namiesto účinných projektov výchovy mládeže robilo... čo vlastne?

Bezprostredným „vinníkom“ hokejového neúspechu v domácom prostredí nie sú hráči. Tým chýbala forma, umenie a aj toľkokrát skloňované športové šťastie. Súperi boli zväčša lepší, ale to sa v športe stáva. Za ochotu prísť po ťažkej sezóne, nasadenie, bojovnosť a „srdce“ si však reprezentanti zaslúžia uznanie. A bez ohľadu na výsledok z roku 2011 už majú pevné miesto v domácej (nielen) športovej histórii.  Za výsledky sú však na konci dňa zodpovední tréneri a generálny manažér.

A kým Peter Bondra preukázal sebareflexiu a končí, tréner Hanlon bude vo funkcii pokračovať aj ďalej. Napriek tomu, že s reprezentáciou sa dvakrát umiestnil na majstrovstvách horšie než keď ju trénoval Jozef Golonka s Vincentom Lukáčom. Päť miliónov potenciálnych reprezentačných trénerov však už tuší, že to nebude najlepší nápad. Stará pravda, že tréner robí mužstvo, sa na tomto šampionáte prejavila naplno. Nominačné šachy, nulový koučing, čudné zloženie špeciálnych formácií, nízka autorita u kľúčových hráčov – to je len niekoľko výčitiek mužovi, ktorý ako prvý zahraničný reprezentačný tréner nepresvedčil.

To neznamená, že cudzinec na striedačke musí byť automaticky zlý nápad. Možno by do budúcnosti však bolo vhodnejšie siahnuť po autonómnejšej osobnosti, ktorá preukáže menej ochoty ohýbať chrbát v zbytočných kompromisoch. Zahraničné know-how by prospelo aj mládežníckemu hokeju. Vypadnutie osemnástky z najvyššej kategórie je totiž oveľa väčší problém ako desiate miesto seniorov. Po neplodných posledných rokoch však môže byť problém pritiahnuť do nákladného športu sponzorov a na rozvojové programy tak nemusia byť peniaze. Z účtov za šampionát asi nevzídu – po optimistických predpovediach zisku už organizačný výbor nadšenie skrotil a avizuje vyrovnané hospodárenie.

Update 18. mája

Glen Hanlon nakoniec predsa len ako tréner slovenskej reprezentácie skončil.