Sú športy, ktoré nadchýnajú masy. Sú aj také, ktoré síce nemajú početnú základňu, ale vzbudzujú rešpekt. A potom sú také, ktoré chtiac-nechtiac vyvolávajú úsmev. Ak vyradíme športy vychádzajúce z historických či kultúrnych tradícií (hádzanie brvnom, sedenie na kole, psie záprahy) či absurdnosti typu súťaž v kosení, ostane skupina disciplín, z ktorých som vybral tie „najzábavnejšie“.

Bez znevažovania, tu je desiatka najbizarnejších športov:

10. Golf. Hrá ho síce veľká skupina ľudí, niektorých z nich mám aj rád a vážim si ich. Ale tejto ich záľube som nikdy nerozumel. Na jednej strane je pravda, že pri golfe sa človek aspoň dostane na čerstvý vzduch. Lenže pravda je taká, že stráviť ten čas touto nudnou hrou je neuveriteľné mrhanie. Na golfe je jednoducho jediná zábavná vec: ten fajnový vozík, na ktorom sa hráči presúvajú medzi údermi.

9. Chôdza. Olympijský víťaz Jozef Pribilinec by asi nesúhlasil, ale táto disciplína je absurdná už svojou filozofiou. Kto sa ponáhľa, nech pobehne, nie? A kto nie, nemusí chodiť tak rýchlo. V porovnaní s ostatnými ľahkoatletickými disciplínami pôsobí športová chôdza ako nevydarený hybrid, ktorý nemá základňu ani divákov aby prežil.

8. Skoky na lyžiach. Časy, keď našinci presedeli pri telke hodiny sledujúc Ploca a Švagerka sú nenávratne preč. Blázni bez pudu sebazáchovy spúšťajúci sa z mostíkov za desiatky miliónov eur pod Tatrami už vymreli, posledný slovenský snaživec Martin Mesík výsledkami pripomínal viac komického olympionika Eddieho „The Eagle“ Edwardsa než dôstojného reprezentanta.

7.-6. Netbal/Korfbal. Čudné verzie basketbalu, len menej dynamické a oveľa nudnejšie. Prvý šport sa hrá najmä vo Veľkej Británii a jeho niekdajších kolóniách, druhý zas v krajinách Beneluxu. Spoločná je absencia driblingu a odrazovej dosky. Na olympiádu sa ani jeden zatiaľ (našťastie) nedostal. Ako však mohli prežiť v konkurencii basketu, to je nepochopiteľné.

5. Synchronizované plávanie. Subjektívny hodnotiaci systém, nízka dynamika, proste nuda. Akokoľvek dobre sa na akvabely pozerá, ako šport to nemá veľkú budúcnosť. A keďže sú tie baby furt strčené vo vode, nakoniec toho nie je veľa ani na pozeranie. Palec dole.

4. Pólo. Elita národa môže oponovať. Ale jazdiť na koni a triafať pri tom loptu nejakým pahýľom je zvrhlosť. A nemusí to byť ani na ľade. Ešte o niečo komickejšia je verzia, kde namiesto na koňoch jazdia hráči na bicykloch.

3. Curling. Úprimne priznávam, že prísť na to, ako sa mohlo posúvanie kameňov po ľade dostať medzi olympijské športy, to presahuje moje intelektuálne schopnosti. Na druhej strane, ide o podobne pohodovú hru akou je  jeho letná verzia petang. Jediná nevýhoda tohto čuda je, že na rozdiel od petangu sa pri ňom nedá fajčiť.

2. Orientačný beh. Túto ohavnosť si v rámci branného cvičenia určite vyskúšal každý tínedžer vyrastajúci počas socializmu. Vyfasovaná mapa s buzolou nás asi mali pripraviť na to, keby sa po útoku vrahov z Wall Streetu z nás museli stať partizáni brániaci svoju rodnú vlasť. Svojho času masovo organizovaný šport je dnes na ústupe. S GPS namontovaným do smartfónu si totiž len ťažko predstaviť, ako by tí dnešní tínedžeri dokázali pri orientačnom behu nepodvádzať.

1. Bicyklebal. Po česky kolová, bezkonkurenčný víťaz v galérii športových bizarností. Ľudia narodení neskôr ako v 70. rokoch minulého storočia tomu asi nebudú veriť, ale svojho času išlo o jeden z najpopulárnejších športov v socialistickom Československu. Česi stále patria medzi svetovú špičku, legendárni bratia Pospíšilovci, 20-násobní (!) majstri sveta, však z niektorých svojich nasledovníkov asi príliš veľkú radosť nemajú.

Napadá vás nejaký rovnako srandovný šport? Píšte do diskusie.