Nemilosrdná propaganda strany NOVA proti Ficovi stavia na tom, že vo Wordovom súbore vládneho materiálu bola digitálna stopa po dcérskej spoločnosti Energetického a průmyslového holdingu (EPH) ovládanej českými a slovenskými oligarchami - Křetínským, Kellnerom a Tkáčom z J&T. Oveľa dôležitejšie na celej kauze je ale to, že českým kmotrom otvorila dvere pravica. Keby si Daniel Lipšic zistil pozadie celej transakcie skôr, ako začal celú kampaň,  nezdiskreditoval by (tak trápne) vďaka Jurajovi Miškovi seba a svoju stranu.

Ale pekne po poriadku. Štát stratil veľkú časť vplyvu v SPP, keď prvá Dzurindova vláda v roku 2002 predala 49 percent akcií spoločnostiam Gaz de France a E.ON Ruhrgas a k tomuto menšinovému podielu im pribalila aj manažérsku kontrolu nad firmou. Tento krok hodnotila aj štúdia uznávanej OECD veľmi kladne, pretože podľa nej priniesol mnoho pozitív: obmedzenie politických vplyvov a korupcie v SPP, zvýšenie efektivity a kvality služieb a i. S odstupom času môžeme povedať, že OECD mala pravdu.

Po sabotovaní zvyšovania cien plynu pre domácnosti druhou Ficovou vládou (súčasnou) začalo SPP z tejto obchodnej činnosti vytvárať straty, a preto sa rozhodli Nemci a Francúzi svoj podiel predať. Lenže štát si predsa len aký taký vplyv v SPP udržal. Gaz de France a E.ON Ruhrgas mohli svoj podiel predať len so súhlasom vlády. To bola jediná, ale veľmi účinná páka na zabránenie vstupu pochybnej oligarchie a kmotrovských praktík do SPP.

No vstup EPH do slovenského plynárenského gigantu SPP sa začal pripravovať ešte za Radičovej vlády. Vyslovenie súhlasu s predajom 49 percent akcií (spolu s manažérskou kontrolou nad SPP) práve EPH bol jedným z najväčších konfliktov v Radičovej vláde. Bol to vlastne spor o to, či vláda pripustí, aby na lukratívnom plynárenskom biznise participovali také neštandardné existencie, ako sú Křetínský, Kellner a Tkáč z J&T. Hlavnými oponentmi vstupu tejto partičky do SPP bol Ivan Mikloš a (podržte sa, prosím!) vtedajšia šéfka FNM Anna Bubeníková. Za záujmy EPH (čítaj J&T) vo vláde ako lev bojoval minister hospodárstva Miškov, ktorý síce vtedy nosil tričko SaS, ale dnes si už oblieka dres Lipšicovej NOVA.

Miškov taktiež žiadal, aby vláda súhlasila s odovzdaním celej dokumentácie o SPP českému EPH. Jemu nikdy neprekážalo, že do najprosperujúcejšieho slovenského podniku vstúpi finančná skupina s pochybnou povesťou. Neprotestoval dokonca ani vtedy, keď už bolo trištvrte roka jasné, že minister Malatinský to s „džejenťákmi“ upiekol. Jeho konanie zašlo tak ďaleko, že „odpratal“ z cesty vtedajšiu šéfku Fondu národného majetku (FNM) Annu Bubeníkovú. Počas svojej dovolenky na Meldivoch podal na vládu návrh na jej odvolanie. Dôvodom vraj boli informácie obsiahnuté v spise Gorila kompromitujúce šéfku FNM z korupcie. Zaujímavé na celej veci je, že to bol sám Miškov, ktorý predložil návrh na jej vymenovanie do funkcie šéfky FNM hoci vedel, že meno Bubeníkovej sa v spise Gorila obavuje pomerne často. No vtedy nebol tento spis zverejnený a neprekážala mu v jeho zámeroch.

Jediné, čo sa dá Miškovovi pripísať k dobru, je okolnosť, že na rozdiel od Fica nepresadzoval, aby materskú firmu SPP stopercentne ovládol štát. No na druhej strane veľmi dôrazne tlačil na odčlenenie (unbounding) dcér SPP – distribúcia (prosperujúcej časti skupiny) a Eustreamu (teda tranzitu a najziskovejšej časti SPP) od matky a vôbec mu neprekážalo, že to robil spôsobom, ktorý ešte viac oslaboval vplyv štátu na tieto zlaté nosnice. Takto prišiel štát o aktíva v hodnote cca 2,5 mld. Eur, ktoré prešli na dcéru Eustream. Nepíše sa to dobre a ani ľahko, ale nebyť Mikloša a Bubeníkovej, Miškov by najziskovejšie časti SPP pokojne vložil do rúk Křetínskému, Kellnerovi a Tkáčovi oveľa skôr.

Niet ani najmenších pochýb o tom, že Ficov spôsob prebratia SPP je lúpež za bieleho dňa. Ficov argument, že sa prevod nezaplatí cash a nezaplatí ani cent z peňazí daňových poplatníkov neobstojí, nakoľko štát prevezme na seba dlhy materskej firmy SPP v hodnote 59 mil. eur, za čo v nej získa stopercentný podiel. Tým si zabezpečí umelým udržiavaním nízkych cien plynu pre domácnosti pernamentnú kampaň, čo sa obávam, premietne aj do výsledkov nadchádzajúcich prezidentských volieb. Pritom mu vôbec nevadí, že štát zaťaží dlhmi a už bude jediný, kto bude straty matky SPP dotovať. Nehovoriac o tom, že je tu veľké riziko korupcie v prípade mecenášov Smeru, ktorí vlastnia veľké priemyselné podniky poháňané plynom.

Preto je kritika Fica a jeho vlády správna a nesmieme v nej poľaviť. Stranícky kolegovia Daniela Lipšica, Milan Krajniak a Marcel Klimek horekujú, že vláda je vazalom finančnej skupiny J&T. A majú pravdu. Ale robiť si na tom kampaň je veľmi plytké. Naviac, vo vlastných radoch tejto zlepenej strany figuruje človek – Juraj Miškov – kto sa k tejto finančnej skupine správal rovnako servilne ako Ficova vláda. Pretože lúpež, ktorú premiér Fico dokončil, začal práve on z ministerského kresla. A na tom ani propaganda strany NOVA nič nezmení.