Ešte nedávno som bol presvedčený, že keď najbližšie budem zvažovať, akú stranu voliť, budem už stredoeurópskym mediálnym magnátom poškuľujúcim po ázijskom trhu. Nie že by som už mal stratégiu, ako na to, veď to vyzeralo byť ešte ďaleko. Niektorí však už stratégiu majú. Medzi takých patrí aj Robert Fico.

Nie je veľa tém, na ktoré by bol R. Fico z času svojho vládnutia prehnane citlivý. Určite to nie je Harabin, emisie či Malinová. Ja som napočítal len dve. Prvá je jemu podobný, vlastnou hlavou mysliaci hlas. Druhou je fakt, že rozbil verejné financie. A má byť aj prečo nervózny.

Dnes je dobrý imidž šéfa vlády mimoriadne hodnotná vec. Cíti to Berlusconi, ktorému horí pod nohami i nad hlavou. Trhy neveria, že ho zaujíma aj niečo iné, ako on sám, napríklad také Taliansko. A keď vám trhy neveria, stojí vás to pekné peniaze. V tom lepšom prípade. V tom horšom vás položia. Prvý signál, že Slovensko začína mať problém, už prišiel. Moody’s sa už kvôli odchodu vlády vyhráža zhoršením ratingu.

A čo na to R. Fico? Našiel si spôsob, ako tvrdiť, že ak on hospodáril zle, ostatní boli ešte horší. Jeden príklad z jeho opakovanej taktiky: Ján Figeľ mu nedávno v relácii Na telo vyčítal, že počas predchádzajúcej vlády prudko vzrástol verejný dlh (z 30 na 41 percent HDP). S dodatkom, že teraz sa rast dlhu začal spomaľovať.

Fico na to: „Poznáte to moje príslovie, ktoré hovorím, že štatistiky sú ako ženské plavky. Zakrývajú to, čo by sme všetci chceli vidieť. Ale pokiaľ ide o čísla, ja poviem reálne čísla v eurách, nie v percentách... Za vaše 4 roky vládnutia ste si naplánovali zvýšenie dlhu o 12,6 miliardy eur. Za našej vlády to bolo 10,2 miliardy eur. Čo je viac? 12,6 alebo 10,2?“ Je to trik, ktorý predvádza opakovane a ešte sa nestalo, aby mu to nejaký televízny moderátor racionálne vyvrátil. O čom je teda príbeh slovenského dlhu? Dá sa naň pozrieť viacerými metódami. Pre férovosť využijem tú istú, ako R. Fico, teda jeho „reálne čísla“.

Ajhľa dva grafy v jednom. Purpurový je celkový dlh (mierka na osi vľavo, v starých korunách, aby sa nám tam neplietol kurzový rozdiel). Žltý je hospodársky rast (mierka vpravo).

Ficov trik, ako dokazovať, že nerozbil verejné financie (Doplnené)

Zdroj: dlh

Všimli ste si nejakú závislosť medzi oboma ukazovateľmi? Pri zdravom narábaní s verejnými peniazmi má platiť, že čím vyšší rast, tým menej rastie dlh. Ideálne by sa so silným rastom mal dlh znižovať. A opačne, čím menší žltý stĺpik, tým rýchlejší rast dlhu. To, čo je na grafe najzaujímavejšie, nie je rok 2009 či 2010 alebo prvý konsolidačný rok 2011, kde aj pri malom raste dochádza k istému oslabeniu rastu dlhu (v skutočnosti bude oslabenie ešte výraznejšie, ako tento odhad NBS).

Najzaujímavejšie sú roky 2007 – 2008. Napriek rekordne vysokému rastu v 2007 začal prudšie rásť aj dlh. Hoci pohľad na predchádzajúce roky hovorí, že by mal prudko klesať. Toto je ten moment, kedy Fico, Počiatek, Kažimír a Palko rozbili verejné financie. Ak nevedeli dlh poslať dole ani v čase masívneho rastu, v čase recesie vystrelil až do neba. A to bol asi tak základ celej ich slávnej rozpočtovej politiky.

K téme: Ficov trik, ako dokazovať, že všetko je fajn (trik s deficitom)

Doplnenie: Niektorí diskutéri žiadali ďalšie dôkazy, že verejné financie prestali byť ozdravované ešte pred krízou. Takže tuto to je - hospodárenie jednotlivých vlád bez externých vplyvov (bez úrokov a vplyvu hospodárskeho cyklu, z Európskej komisie, % HDP). Nová vláda po voľbách dosahovala horšie výsledky, ako predchádzajúca vláda počas volebného roku, keď sa kupujú voliči.  Žiadna povolebná konsolidácia, ani reformy, ktorým by to bolo možné pripísať. Pre novú vládu bol z hľadiska prístupu k výdavkom už prvý rok "volebný". Vtedy to vláde nepripadalo ako problém, aspoň pokiaľ to prekrýval rekordný hospodársky rast. Potvrdilo sa napísané vyššie - Fico and co. to začali kaziť hneď po voľbách.

 

Ficov trik, ako dokazovať, že nerozbil verejné financie (Doplnené)

Zdroj: konsolidacia2


Ps: Na záver opäť video zo staršieho blogu Schodok je fasa – grécka verzia. Nielen preto, že je stále aktuálny, ale bol aj dosť prácny na výrobu, takže si zaslúži reprízu.

<