Predchádzajúci týždeň bol na Facebooku divoký. Najprv v utorok Facebook zablokoval stránku Zomri, pár dni na to začal blokovať viaceré stránky ĽSNS. Samozrejme, bolo okolo toho celkom rušno a hromadili sa výzvy na nahlasovanie stránok z oboch táborov. Čo ma však na tom zaujalo je, ako reálne môže dočasné zablokovanie stránky vplývať na komunikáciu a jej dosah, v tomto prípade Zomri.

To bolo zablokované od utorka do stredy minulého týždňa. Posledný post pred zrušením publikovala stránka v utorok o 13:47, pričom pomerne rýchlo bola spustená záložná stránka, Zomri 2.0. Tá publikovala prvý post už 18:57 v ten istý deň a fungovala až do znovuspustenia pôvodnej stránky Zomri v stredu niečo pred druhou poobede.

Expresný nárast Zomri 2.0

Za necelých 24 hodín vygenerovala náhradná stránka Zomri 2.0 pozoruhodné čísla. Rýchlo získala viac ako 10-tisíc fanúšikov (dnes má cez 16-tisíc) a čo je najdôležitejšie, pod jej príspevkami bolo celkovo cez 7-tisíc interakcií (likes, comments, atď).

Keď to porovnáme s výsledkami pôvodnej stránky v predchádzajúcich dňoch pred jej zablokovaním, ide o porovnateľný výsledok. Teda aj keď nedosiahla záložná stránka na jej počet fanúšikov (46-tisíc), z pohľadu interakcií jej to vôbec neublížilo. Ak vychádzam z premisy, že reach je závislý práve od interakcií pod príspevkami, tak jej dosah bol takmer rovnaký ako pôvodnej stránky. Navyše, pôvodná stránka Zomri po odblokovaní začala dosahovať ešte vyššie čísla ako v predchádzajúcich dňoch pred zablokovaním.

Fanpage Zomri prežila blokáciu bez ujmy

Počet interakcií pod príspevkami za jednotlivé dni

Ak to teda zhrniem. Vďaka masívnemu šíreniu informácií o zablokovaní stránky Zomri sa záložná stránka Zomri 2.0 rýchlo stala adekvátnou náhradou. Ak aj mali ľudia, čo sa snažili stránku nahlasovaním odstaviť, na chvíľu radosť z dobre vykonanej práce, nebolo im to nakoniec nič platné. Dnes má stránka Zomri nielen rovnaký, ak nie väčší, výtlak ako predtým, ale zároveň aj funkčnú záložnú stranku s viac ako 16-tisíc fanúšikmi.

P.S. Na grafe je vidieť okrem oboch verzií stránky Zomri aj zelená trendline. Tá patrí oficiálnej stránke ĽSNS a ukazuje počty interakcií pod jej príspevkami ešte pred jej zrušením. Aj keď mala viac ako 70-tisíc fanúšikov, išlo len o desiatky či stovky interakcií denne a ani sa neblížila "výtlaku" stránky Zomri (ani záložnej). Istým spôsobom to naznačuje limitovaný dosah kotlebovcov na Facebooku, ale o tom niekedy nabudúce...