Ešte pred dvoma rokmi Elon Musk kategoricky vyhlasoval, že akcie Tesly nikdy predávať nebude. Dnes sa píše rok 2020 a Tesla sa pripravuje na predaj balíka akcií v aktuálnej hodnote 2,3 miliardy USD.  

Rozhodnutie vedenia Tesly je prekvapivé len na prvý pohľad. Áno, šéf spoločnosti Elon Musk sa v minulosti zaprisahal, že nikdy predávať akcie nechce. Dokonca v roku 2018 chcel, naopak, odkúpiť všetky akcie Tesly späť kvôli „zefektívneniu chodu spoločnosti a dosiahnutiu dlhodobo stanovených cieľov“. A len pred mesiacom vyhlásil, že Tesla dokáže generovať dostatok hotovosti na financovanie ambicióznej expanzie.

Dnes je všetko inak. Akcie Tesly sa vezú na neskutočnej rastovej vlne a firma sa to rozhodla využiť vo svoj prospech. Musk hovorí, že kapitál z predaja akcií využije na posilnenie bilancie a na všeobecné účely pre potreby firmy. Tesla chce predať 2,65 milióna akcií (na porovnanie, dnes je na trhu 180 miliónov akcií firmy). Akcie v hodnote 10 miliónov USD plánuje kúpiť samotný Musk.

Každý investor Muskovi úplne rozumie. Príležitosť ako dnes na zúročenie rastovej vlny sa už o pár mesiacov nemusí zopakovať. Akcie Tesly sú totiž jasne nadhodnotené. Automobilka síce počas 4. štvrťroku 2019 dosiahla zisk 105 miliónov USD a vykázala tak druhý kvartál v zelených číslach za sebou, avšak za celý minulý rok je v hlbokej strate 862 miliónov USD. Investori tento a podobné fakty však dlhšie prehliadajú (funguje tu tzv. fenomén FOMO – fear of missing out, čiže premeškanie možnej príležitosti), cena akcií je voči zlým správam odolná.

Okrem ziskovosti o reálnej situácii Tesly vo svetle bezprecedentného rastu akcií hovoria aj ďalšie fakty. Tesla sa hrdí zvýšením počtu dodaných áut zákazníkom na 367 500 áut (to je nárast o 50 %) a tento rok plánuje zvýšenie tohto čísla na pol milióna. Avšak pozornému oku odborníka neujde fakt, že  zvýšenie výroby na 500-tisíc vozidiel bol v pláne už v roku 2018 a v ďalších dvoch rokoch bolo cieľom zvýšenie na milión vozidiel.  Takže toľko k reálnemu progresu.

Akcie Tesly ťažia z pozitívnych správ z konca roka, avšak môže ísť o pomerne krátkodobý efekt.  Až čas ukáže, do akej miery je táto skutočnosť v hodnote akcií reálne započítaná.

Po rekordnom raste reagovala cena akcií koncom minulého týždňa na správu o predaji balíka akcií oslabením o 4 percentá. Počas pondelkového dňa sa cena pohybovala okolo 802 USD za akciu, dnes klesla k hranici 790 USD. V rovnakom období pred mesiacom dosahovala okolo 527 USD za akciu, čo predstavuje stále vyše 50-percentný nárast.

Trhová kapitalizácia firmy v uplynulých dňoch vzrástla až na 145 miliárd USD. Pre porovnanie, ešte pred pár týždňami, keď hodnota akcie prvýkrát prekonala hranicu 600 USD, dosahovalo ocenenie firmy na burze 104 miliárd USD.

Elon Musk chce profitovať z rekordnej ceny akcií Tesla. Chystá predaj veľkého balíka