Dostať liek je cieľom každého chorého. Žiaľ, v niektorých prípadoch len túžbou, lebo dnešná medicína nepozná lieky na všetky choroby. Pri pohľade na štatistiky o tom, koľko liekov ročne skonzumujeme, však zakaždým nadobúdam presvedčenie o presnom opaku. V regióne strednej Európy sme neslávnymi šampiónmi. Naša spotreba liekov hraničí so závislosťou na medikamentóznej liečbe (liečba pomocou liekov).

Špecifickou kategóriou sú tzv. nekategorizované lieky, t. j. lieky, ktoré zdravotné poisťovne bežne nepreplácajú. K pacientovi sa však môžu dostať, ak jeho lekár požiada pacientovu poisťovňu o výnimku. Každá poisťovňa má svoj proces, ako s výnimkami pracovať. Jeho obsah nie je žiadnym „firemným“ tajomstvom zamknutým v trezore a každý lekár vie, ako postupovať.

Preto ma mrzí, keď sú verejnosti opakovane a často podsúvané rôzne nezmysly. Za všetky jeden príklad. Citujem z článku v DenníkuN : „Nasleduje rozhodovanie v poisťovni, ktoré nemá pravidlá, hoci vôbec nejde o ojedinelý prípad.“ A ďalej: „Často teda závisí len od rozhodnutia jedného úradníka v poisťovni alebo od toho, či váš lekár niekoho pozná, prípadne či zavoláte do televízie alebo novín a porozprávate im svoj príbeh.“ Nemusíte pátrať. Tieto brilantné úsudky nájdete napríklad v tomto článku: https://dennikn.sk/656701/dali-by-ste-v-poistovni-uplatok-ak-by-ste-potrebovali-drahy-liek-drucker-slubuje-poriadok-v-liekoch-na-vynimku/ .

Ak vás zaujíma, ako je to so schvaľovaním výnimiek v Dôvere, čítajte ďalej.

A začnem zaujímavým číslami. Kým v roku 2011 sme posudzovali 10 500 žiadostí o schválenie liekov vrátane výnimiek, vlani to už bolo viac ako 18 500 žiadostí, čím sa blížime k 100-percentnému nárastu. Ešte zaujímavejšie je to z pohľadu nákladov. Kým v roku 2011 predstavovali naše náklady na nekategorizované lieky približne dva milióny eur, vlani to bolo 6,4 milióna eur, teda trojnásobne viac! Čísla hovoria jasnou rečou. Rastú ceny, náklady aj počet nekategorizovaných liekov.

Je viac než pochabé si myslieť, že len tak „od stola“ rozhodnete o tom, či bezmála 20 tisíc pacientov dostane alebo nedostane liek na výnimku. Musí existovať systém s jasne definovanými kritériami. V Dôvere to máme nastavené tak, že pacient dostane výnimku ak :

  1. pre konkrétneho pacienta neexistuje porovnateľná alternatíva liečby, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia,
  2. existuje predpoklad zlepšenia zdravotného stavu, predĺženia alebo zlepšenia kvality života (t. j. nejde len o „nádej“ pre pacienta),
  3. je dodržaný postup liečby v súlade so zákonom,
  4. navrhovaná liečba je založená na princípoch tzv. evidence based medicine (medicína postavená na vedeckých faktoch).

Tých kritérií je podstatne viac, vybral a zjednodušil som len pár, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, ako postupujeme. Každú žiadosť takto posudzujeme a vzhľadom na komplexnosť procesu nie je možné, aby posudzovateľmi boli úradníci alebo - ak chcete – laici. Musia to robiť odborníci s dlhoročnou praxou. Zaoberáme sa trendom neúmerného nárastu, začíname uvažovať nad sprísnením celého posudzovania. Nie s cieľom obmedziť prístup k liečbe, ale naopak rozšíriť ho.

Možno vám to nejde dokopy, ale v skutočnosti to tak funguje. Aspoň v Dôvere.

Ak budeme mať k dispozícii milión eur a liek bude stáť napríklad tisíc eur, radšej uhradíme liečbu tisícke pacientov, ako keby sme mali za ten istý liek zaplatiť 2000 eur, aby sme pomohli 500 pacientom.

A s tým súvisí aj to, čo voláme centrálny nákup, kde sa s výrobcami liekov snažíme dohodnúť čo najvýhodnejšie pravidlá. Áno, zjednávame ceny. Jednak sa správame efektívne, čo je naším poslaním, a tiež zosúlaďujeme naše kroky s požiadavkami štátu. Ten v publikácii Hodnota za peniaze jasne definoval očakávanú úsporu na medikamentóznej liečbe. A že je z čoho zjednávať, potvrdzujú aj štatistiky o najprofitabilnejších oblastiach ekonomiky. Suverénnym lídrom s najvyššou maržou je tzv. farmabiznis. Podrobnosti sú na tomto linku: https://www.forbes.com/sites/liyanchen/2015/12/21/the-most-profitable-industries-in-2016/#3a3a11a45716. Ak sa vám nechce klikať, tu je podstatná informácia. Ospravedlňujem sa, že v pôvodnom jazykovom znení.

Industry

Net Margin in 2016

Pharma: Generic

 30%

Investment Managers

29.1%

Tobacco

27.2%

Pharma:major

25.5%

Internet Software/Services

25%

Biotechnology

24.6%

Savings Banks

24%

IT Services

23%

Regional Banks

23%

Major Banks

22.9%

Zdroj: čs. Forbes

 Nech to pacient počuje akokoľvek nerád, nie je jedno, za akú cenu dostať jeho liek. Kľúčové je, aby ho dostal aj na výnimku, ktorú niekto zodpovedne posúdil. Ak bola výnimka zamietnutá, musí existovať presné zdôvodnenie.