Ešte pred pár mesiacmi to mala partia z Košického SMER-SD dobre rozohrané. Vyhrajú parlamentné voľby, okrem imunity a poslaneckého platu jej favoritovi na primátora ostane aj generálska stolička v štátnej teplárni. Počas blížiacej sa komunálnej kampane je to veľká príležitosť na producírovanie sa pred novinármi. O iných výhodách ani nehovoriac.

Prišiel však problém. Voľby vyhrali, no strana nezostavuje vládu a stratí vplyv v teplárni. A tak sa jej nedávny šéf Ladislav Lazár už nemusí javiť ako najoptimálnejší kandidát na košického primátora. Nejaký čas už prenikajú správy, že novým adeptom sa môže stať bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. O dajakých tendroch na záchranky sa síce popísalo, ale väčšine košických voličov tieto informácie do volieb vyfučia z hlavy. Mladý, sympatický človek, navyše uznávaný lekár. Dlho žil v Bratislave a v rodných Košiciach ešte nestihol urobiť žiaden verejne známy prúser.

Je otázne, či by s takýmto pocitom mohol kandidovať aj L. Lazár. Tepláreň, pôvodne dobrý volebný odrazový mostík, sa mení na bremeno ťahajúce ku dnu. V košických kuloároch sa už dlhší čas hovorí o, jemne povedané, nešetrnom hospodárení v štátnej firme. Najčastejšie sa spomínajú predražené nákupy tovarov, služieb, či nákladovo premrštené investície. Napríklad kontrakty na dodávku uhlia, odvoz popolčeka, opravy kotla, turbín, rekonštrukcia odkaliska. Vedeniu teplární dal TREND na jar pri písaní článku šancu odohnať tieň podozrenia. Stačilo odpovedať na otázky koľko, ktorá investícia konkrétne stála. Ponuka ostala nevyužitá.

Do niekoľkých týždňov tepláreň ovládnu ľudia nominovaní súčasnou koalíciou. A je vysoko pravdepodobné, že človek z ich straníckych radov, alebo blízkeho okolia, bude kandidovať za košického primátora. Preto prístup ku zmluvám a dokladom o tom, ako sa v štátnej firme panovalo za čias L. Lazára prídu vhod. Keď nastúpil za šéfa teplární, o svojich predchodcoch sa vyjadroval dosť nelichotivo. Svoje pocity v novej funkcii prirovnával k prechádzke mínovým poľom. Nie je vylúčené, že si svojimi výrokmi a skutkami sám postavil druhé. Možno aj kvôli tomu vyrašilo zo Smeru nové meno.