Pamätám si, bolo to deväť rokov dozadu, keď vtedajšia vláda svätosväte sľúbila, že do roku 2010 bude Bratislava plynule spojená s Košicami diaľnicou. Ak použijem vtip, ktorý zľudovel, D1 by asi bola hotová už dávno, keby ju stavali opačným smerom, teda z Košíc do Bratislavy.

D1 mi pripomína štátny eHealth, sľubované elektronické zdravotníctvo pre všetkých pacientov aj zdravotníkov. Plánovaný štart v roku 2013 sme zmeškali, aj ten v januári 2016. Milióny minuté, veľa dodaného hardvéru, stovky ľudí odviedli sa tisíce hodín práce, ale zdravotná dokumentácia v ambulanciách a nemocniciach je stále uskladnená vo fascikloch, množí sa a pacient robí poštára. Ako občania sme z toho už unavení a niekedy si hovoríme, že to aj tak nikdy fungovať nebude.

Na druhej strane, všetci veríme, že D1 raz bude dokončená, a vieme, že každý dokončený kilometer má význam. Podporuje ekonomiku, zachraňuje životy, šetrí čas a naše peňaženky. Aj eHealth je diaľnica. Neprúdia po nej autá medzi mestami, ale medicínske informácie medzi nemocnicami, lekármi a pacientmi. A tak ako diaľnica, tiež zachraňuje životy a dokonca aj šetrí čas a peniaze.

V Dôvere sa elektronickým zdravotníctvom zaoberáme roky. Vieme, koľko práce so sebou prináša, ktoré prekážky treba prekonať, aj to, že prínosy sú nesporné. Viaceré naše projekty prinášajú riešenia podobné tým zo sľubovaného eHealthu. Napríklad eRecept znamená, že je koniec falšovaniu receptov, eNávrhy na liečbu, že pacienti ju dostanú rýchlejšie, výmena informácií o liečbe a o liekoch zase znamená, že lekári môžu pacientov liečiť bezpečnejšie a informácie o pacientoch v tabletoch záchranárov doslova zachraňujú životy. 

Osobne som presvedčený, že elektronické zdravotníctvo zažijú raz všetci na Slovensku, nielen poistenci Dôvery, pacienti a klienti progresívnych zdravotníkov. Tak ako je povinnosťou spojiť Bratislavu a Košice, pretože túto diaľnicu potrebujeme, štát musí reštartovať eHealth, pretože ho potrebujeme. Treba otvorene povedať, že cesta, po ktorej sme šli, nikam nevedie, a nájsť novú. Nielen pre kontrolu NKÚ či právny audit, ale najmä pre hodnotu, ktorú má eHealth priniesť občanom. Za seba, aj za kolegov v Dôvere môžem povedať, že chceme pomôcť. Veď nikde nie je vytesané do kameňa, že eHealth nám musí postaviť štát.