Ženevan Jean-David Cattin sa stal hlavným koordinátorom Defend Europe, hnutia naháňačov migrantov v Stredozemnom mori. Správu priniesol v nedeľnom vydaní bulvárny plátok Blick.                  

Na svojich stránkach Defend Europe tvrdí, že nebude zasahovať proti utečencom, ale proti plavidlám mimovládnych organizácií, ktoré dopravujú migrantov do Talianska, akonáhle títo opustia 12-míľové pásmo výsostných vôd Líbye. Prevádzači preťažujú člny, nedávajú ľuďom žiadne zásoby jedla ani pitnej vody a palivo nechajú len na opustenie pobrežného pásma, a potom avizujú lode mimovládok, aby si prišli vyzdvihnúť náklad. Toto zvyšuje riziko pre prevážané osoby. Dokonca sa objavili tvrdenia, že ak migranti nemajú dostatok prostriedkov na zaplatenie prevádzačov, mimovládky platia pašerákom ľudí až 450 dolárov na osobu.

Vo švajčiarskej armáde Jean-David Cattin (32) dosiahol hodnosť nadporučíka, keď ho v roku 2012 z armády vylúčili kvôli článku 113 Vojenského zákonníka. Článok 113, odsek 1, hovorí: Žiadna osobná zbraň nemôže byť zverená vojakovi, ak náznaky alebo vážne indície naznačujú, že by a) mohol používať zbraň spôsobom nebezpečným pre seba alebo iných, b) mohol zneužiť zbraň alebo jej zneužitie umožniť iným osobám. Odsek 2: Ak sa znaky alebo indície spomínané v ods. 1 prejavia po prevzatí osobnej zbrane vojakom, táto mu je okamžite odobraná.

Samotné extrémistické názory by bývalému nadporučíkovi v armáde nemali uškodiť, podľa bývalého predsedu Švajčiarskeho spolku dôstojníkov menom Denis Froidevaux. "Stať sa dôstojníkom nebráni v tom, aby niekto ostal hlupákom. Naša armáda typu milície je presným odrazom spoločnosti. Niektorí sú nadpriemerne inteligentní, iní sa len hľadajú. Určite pôjde o dezorientovaného mladíka, ktorý hľadá svoj cieľ v živote." Výrok priniesol denník 20 Minutes.

Defend Europe zorganizovala zbierku cez crowdfunding a vyzbierala asi 200 tisíc eur na loď a jej dopravu z Červeného do Stredozemného mora. Jean-David Cattin žije už niekoľko rokov v Nice, kde je na čele organizácie Les Identitaires. V Ženeve nemal adeptov, v Nemecku je organizácia v hľadáčiku Úradu na ochranu ústavy. Loď, ktorú našli, sa volá C-Star, má ukrajinskú posádku a je registrovaná v Džibuti. Ide o plavidlo v triede 40 m, s tonážou 422 t, postavené v roku 1975. Na prepravu do Stredozemného mora bolo vynaložených asi 80 tisíc eur. C-Star sa ocitla pár dní zablokovaná v Suezskom prieplave, keď kapitán nevedel úradom predložiť zoznam posádky podľa predpisov. Sven Tomas Egerstrom, riaditeľ spoločnosti Marine Global Services Ltd, ktorá plavidlo vlastní, mal byť v roku 2002 vo Švédsku odsúdený na dva a pol roka väzenia za spreneveru. Podľa neho ide pri prenájme plavidla o komerčnú činnosť a nie politickú. V Červenom mori si C-Star prenajímali obchodné lode na ochranu proti pirátom. V Stredozemnom mori má C-Star vyhľadávať a dokumentovať "zločiny mimovládnych organizácií" a ich "spoluprácu s prevádzačmi".

Podľa registra marinetraffic.com bola loď v pondelok už v kotvisku Famagusta na Cypre. Smeruje do prístavu Catania na Sicílii, ale starosta mesta jej tam zakázal vstup. V Catanii na loď čaká britská novinárka Katie Hopkins, známa svojimi výrokmi na adresu migrantov. V apríli 2015 napísala: Zachraňovať člny? Na zastavenie migrantov by som použila vojnové lode (Rescue boats? I'd use gunships to stop migrants) a migrantov nazvala švábmi (Make no mistake, these migrants are like cockroaches. ... they are built to survive a nuclear bomb. They are survivors.). Na serveri denníka Sun pri vyhľadávaní 17. apríla 2015 už článok nie je, ale dá sa nájsť na sieti a nasledujúci deň ho komentoval denník Independent (Katie Hopkins práve napísala tak nenávistný článok, že by si Hitler mohol dať prestávku - prečo bol uverejnený?). Článkom sa zaoberal aj Huffington Post. Katie Hopkins chce robiť týzdňovú reportáž o činnosti lode priamo na jej palube.

Čosi mi hovorí, že v najbližších dňoch budeme o C-Star počuť viac.

Súvisiaci blog: Riešenie migračnej krízy na dosah? Talianska námorná blokáda líbyjských brehov, slniečkárska loď skonfiškovaná.