Kanadský premiér Stephen Harper sa ospravedlnil pôvodným obyvateľom Kanady, že z nich v minulosti chcela vláda urobiť dobrých Kanaďanov. "Dobrí" v ich poňatí znamenalo, aby žili ako väčšinová biela populácia krajiny. Indiáni a Inuiti mali prestať kočovať, mali sa vzdelávať v štátnych internátnych školách a postupne splynúť s davom. Mylne dúfali, že v priebehu niekoľkých generácii vyriešia problém ich neintegrovanosti a odlišnosti. Nepodarilo sa. Praktiky odoberania detí z rodín a ich separátnej výchovy zlyhali. Podobne ako v Austrálii s tamojšími Aborigénmi. Aj austrálsky premiér Kevin Rudd sa im nedávno ospravedlnil. Či ospravedlnenie pomôže k riešeniu stále trvajúceho problému s nezamestnanosťou, alkoholizmom a kriminalitou týchto ľudí nie je isté. Ale ako prvý krok je to dobré.

Ako ďalej nevedia ani v Kanade ani v Austrálii. A skúsili už všetko možné. V Austrálii vrátili Aborigénom ich územia. Ale kto by sa vrátil v dnešných časoch ku kočovaniu, že? Prácu na nich našlo iba zopár pôvodných obyvateľov ako turistickí sprievodcovia. Dali im finančné odškodné. Tie sa rozplynuli vo viac či menej zmyselných projektoch. Väčšina Aborigénov je naďalej na okraji spoločnosti. Na vidieku sa nudia a fetujú, v meste žobrú a chlastajú. Keď som v Austrálii žil, prirovnávali mi domáci ich problém s Aborigénmi s našim problémom s Rómami. Strašne sa rozčuľovali pri filme, ktorý vtedy práve bežal na austrálskej televízii, v ktorom ukazovali ako na Slovensku sterilizujeme Rómky. Mysleli si, že to robíme masovo.

Rozmýšľam, komu by sme sa mali ospravedlňovať my? Keltom, Markomanom či Kvádom? Možno aj tým, ak by sme ich potomkov niekde vyhrabali. Možno našim Maďarom za povojnový odsun (hoci tí nie sú pôvodní obyvatelia, ale kto tu je pôvodní že?) alebo Nemcom a Židom. Možno aj Rómom za krivdy, ktoré sa im stali počas druhej svetovej vojny alebo za komunistov. Ale komunisti neubližovali iba im. Pravda, nútili ich usadiť sa a pracovať, čo niektorým mohlo spôsobiť traumu. Môj klasický obranný argument rómskeho etnika voči mojim rasovo agresívnejším známym bol, že ich komunisti nemali nútiť meniť spôsob života a mali ich nechať kočovať. Dnešné problémy by boli menšie.

Nedávno som však čítal o sčítaní ľudu v Uhorsku z konca 19. storočia. Tam stálo, že už vtedy bola medzi Rómami kočovníkov výrazná menšina ( iba okolo 3%). Väčšina boli polokočovníci alebo usadení obyvatelia. Takže za to komunistov viniť už nemôžem. Kto teda môže sa ich dnešný žalostný stav? Žeby oni sami? A ako im pomôcť? Ospravedlniť sa im? Dať im odškodné? Snažiť sa ich motivovať k návratu k ich pôvodným profesiám kováčov? Toľko ich dnes už nepotrebujeme. Cesta vedie cez vzdelanie, ale čo ak ho nechcú? Pozitívna diskriminácia v získavaní zamestnania sa mi tiež prieči. Znížiť im sociálne dávky a detské prídavky, aby ich to motivovalo pracovať a nie rodiť, asi neprejde u obrancov rovnosti. Som bezradný, ale idem sa niekomu aspoň ospravedlniť. Snáď to pomôže.

    > Hlasuj za tento článok na
    Čo má spoločné Róm a Indián

    Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk