Priznám sa, že som pred časom otvorene kritizoval pojem 4. priemyselná revolúcia. Aká revolúcia? Je to len evolučný rozvoj. Digitálne technológie sa postupne rozvíjajú, síce zrýchleným, ale prirodzeným spôsobom sa uplatňujú v našom každodennom živote. To bola moja obvyklá argumentácia. Keď som sa však začal hlbšie zaoberať dopadmi súčasnej digitálnej transformácie na človeka, dospel som k záveru, že Industry 4.0 je skutočná revolúcia.

Zhruba pred dvoma rokmi rezonoval v spoločnosti strach z prepúšťania. Médiá chceli senzácie a videli najviac ohrozených ľudí pracujúcich na robotníckych a operátorských pozíciách v priemysle. Všetci sme to chápali tak, že technologický pokrok vylúči pracovné miesta a úlohy, ktoré si vyžadujú nízku kvalifikáciu. Očakávali sme eróziu slabo platených pracovných miest.

Skutočnosť je však taká, že nové formy  riešení a automatizácie nahrádzajú aj kvalifikovaných odborníkov. V roku 2000 spoločnosť Goldman Sachs zamestnávala viac ako 600 obchodníkov. V roku 2017 jej zostali iba dvaja obchodníci s akciami. Nahradili ich softvérové aplikácie. Zatiaľ sa presadzuje prístup, že všetky opakované a rutinné činnosti sú príležitosťou pre automatizáciu, bez ohľadu na druh povolania.  Neuveriteľnú rolu v tom bude zohrávať umelá inteligencia. Už dnes existujú aplikácie, ktoré dokážu riešiť bežné asistentské činnosti, komunikujú takým spôsobom, že človek na druhej strane telefónu vôbec netuší, že hovoril s automatom.

Nedávna štúdia spoločnosti McKinsey ukazuje, že v roku 2030 bude 56% nových pracovných miest v úplne nových profesiách. Už dnes firmy hľadajú odborníkov na umelú inteligenciu, internet vecí, dátovú analytiku, kybernetickú bezpečnosť, správu internetu, sociálne médiá, robotiku, 3D tlač, autonómne vozidlá, Blockchainy a tak ďalej. Platy nových profesií budú rýchlo rásť a postupne sa budú znižovať mzdy v tradičných povolaniach.

Našťastie, technológie vytvárajú viac pracovných miest, než rušia. Napriek tomu, zmena bude bolestivá. Niektoré štúdie tvrdia, že súčasné batoľatá budú nútené počas svojho života meniť svoje povolanie asi dvakrát. Dôvod bude prostý, tie predchádzajúce prestanú existovať. Industry 4.0 prináša firmám príležitosť na významné znižovanie nákladov, ale aj na vytváranie novej hodnoty pre zákazníkov, rast produktivity, ich rozvoj. Potrebujú nájsť priestor, čo rutinné a opakované v ich portfóliu sa dá eliminovať, ale aj aké nové  pozície potrebujú vytvárať. Nové povolania znamenajú nový obsah, nové vedomosti a zručnosti. Postačia nám doterajšie metódy podnikového riadenia? Postačí nám súčasný obsah a forma vzdelávania? Aké dopady to bude mať na financie firmy? Budeme potrebovať toho veľa zmeniť.

Nesmieme však zabúdať na človeka. Dopady technologických zmien budú pre neho revolučné. Na jednej strane nad ním visí hrozba vážnych sociálnych a psychických problémov. Na druhej strane, ak to zvládneme, tak je tu príležitosť na jeho oslobodenie od ťažkej fyzickej práce, od tlaku zo súčasnej pracovnej hektiky, od každodenných stresov. Je tu príležitosť na jeho väčšiu slobodu, rozvoj a napredovanie.  Čo preváži, čoho bude viac?