V noci na 13. júna sa Čechom v základoch otriaslo spoločenské zriadenie budované od nežnej revolúcie. Štyri stovky policajtov uskutočnili akciu nebývalých rozmerov, pri ktorej vtrhli na úrad vlády, ústredie vojenskej tajnej služby, prehľadali budovy patriace pražskému magistrátu a vybraným štátnym podnikom a nevynechali ani domy niekdajšieho významného prokurátora a niekoľkých známych lobistov. V putách si následne odviedli niekoľko významných postáv z armády a štátnej správy a k tomu haldy dokumentov.

Českí policajti a dozorujúci prokurátori tým zaútočili na samú podstatu sveta, ktorý tak dôverne poznáme aj na Slovensku: prepojenie vplyvných ľudí z politiky, biznisu a justície do jedného veľkého klanu, ktorý je prisatý na verejné rozpočty či eurofondy. A ktorému voľby – nech dopadnú akokoľvek - len pomáhajú vytvárať dymovú clonu.

O tom, čo všetko dnes majú vyšetrovatelia v rukách, je možné len špekulovať. Oficiálne sa vie iba toľko, že polícia začala stíhať dve zdanlivo nesúvisiace kauzy. V prvom prípade zatkla šéfku kancelárie predsedu vlády Janu Nagyovú z toho, že zneužívala vojenské spravodajstvo na špehovanie premiérovej manželky. A spolu s ňou obvinila i súčasného a bývalého šéfa spravodajstva - mimochodom ľudí ocenených vysokými vyznamenaniami za nasadenie v bojovým misiách v Afganistane. V druhej vetve príbehu zase vyšetrovatelia posadili do väzby troch bývalých poslancov vládnej koalície, ktorí výmenou za funkcie v štátnych firmách umožnili schválenie dôležitých daňových zákonov.

Je však zrejmé, že v hre je niečo o mnoho výbušnejšie. Svedčí o tom jednak to, že policajti prehľadali dom bývalého pražského prokurátora Libora Grygárka – známeho údajným zametaním citlivých prípadov pod koberec, a jednak skutočnosť, že pri raziách zaistili viac než 150 miliónov korún v hotovosti (sic!) a navrch i desiatky kilogramov zlata. „Narazili sme na organizovanú zločineckú skupinu osôb, ktorá fungovala na základe klientelistických väzieb. Jej cieľom sa stal neúmerný zisk a podiel na vplyve v štátnych a pološtátnych organizáciách,“ povedal bez ďalších podrobností šéf elitného Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Nedá sa samozrejme vylúčiť, že celá akcia nakoniec skončí fiaskom. Obvinenia môže súd polícii hodiť na hlavu a jej šéfom či dozorujúcim prokurátorom nezostane nič iné, než položiť funkcie. Už teraz je ale isté, že Česko už nikdy nebude také, ako predtým.

Napríklad dôstojníci vojenskej tajnej služby si do budúcna dvakrát rozmyslia, či sa znovu nechajú zneužiť k súkromným sledovačkám – už len predstava, že by aj ich úspešnú kariéru mohol obohatiť pobyt vo vyšetrovacej väzbe funguje ako dostatočná prevencia. Nehovoriac o politikoch, ktorí sú navyknutí dohadzovať sebe či svojim blízkym lukratívne fleky výmenou za hlasovanie vo vláde či v parlamente. Odporúčam v tejto súvislosti prečítať vyjadrenie jedného z dozorujúcich prokurátorov, podľa ktorého je protislužba vo forme postu v štátnej správe to isté, čo miliónový úplatok.

A ľudia z podnikateľského pološera, zvyknutí na pravidelné desiatky z verejných zákaziek? Tí si prinajmenšom presunú všetky svoje „úspory“ na offshorové účty a dôležité hovory budú robiť zásadne už len cez šifrovacie telefóny.

Jediným nočným záťahom urobilo Česko obrovský krok k tomu, aby sa zaradilo medzi civilizované krajiny. O tom, ktorým Smerom dnes cúva Slovensko, nie je treba dlho rozprávať – stačí sa len pozrieť na to, ako dopadla voľba generálneho prokurátora či celá veľkolepá aféra Gorila.