Slovensko už po víkende má prvého politika, ktorý sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii. So športovcami, ktorí by urobili rovnaký krok, sa však vrece ani v najbližšej dobe zrejme neroztrhne. Pri pohľade do histórie sa im, úprimne, ani niet čo čudovať.

„Coming out“ sa v profesionálnom športe príliš nenosí ani v krajinách s liberálnejším zmýšľaním. S výnimkou ženského tenisu, ktorý za revolúciu ďakuje niekdajšej svetovej jednotke Martine Navrátilovej, je homosexualita v športe stále tabu. Najmä v tímových „macho“ športoch, kde gejom hrozia v lepšom prípade drsné žarty a ostrakizácia, v tom horšom aj fyzické násilie.

Justin Fashanu bol mladý a nádejný útočník. Ligu začal hrávať v sedemnástich za Norwich City a za tri roky nastrieľal 35 gólov. V roku 1981 prestúpil s veľkou pompou do Nottinghamu Forest, v tom čase jednému z najlepších klubov na planéte. A dvadsaťročnému mladíkovi patrilo významné prvenstvo v anglickom futbale. Bol prvým čiernym futbalistom, za ktorého prestup zaplatili milión libier.

Sľubná kariéra sa zadrhla, keď vysvitlo, že popri futbale má Justin aj ďalší koníček – návštevu gaybarov. To vadilo nielen spoluhráčom, ale aj trénerovi Brianovi Cloughovi. Ten bol síce geniálny kouč, ale ako človek už taký výnimočný nebol. Mladého hráča verbálne napadal a situácia eskalovala zákazom trénovať s mužstvom a vstupu do spoločných kabín. Fashanu z Nottinghamu radšej odišiel, no lekcia ho poznačila. V top kluboch sa už nikdy nepresadil a futbal hrával už len nižšej profesionálnej úrovni.

V roku 1990 sa v interview otvorene prihlásil k homosexuálnej orientácii. Novinový rozhovor vyvolal v anglickom futbale lavínu reakcií, zväčša negatívnych. Justina sa dokonca verejne zriekol aj jeho brat, v tom čase veľká hviezda londýnskeho Wimbledonu. Justin Fashanu skončil smutne – o osem rokov po jeho priznaní ho v Spojených štátoch zatkla polícia za údajné znásilnenie sedemnásťročného mladíka. Futbalista obvinenia odmietol a trval na tom, že všetko čo sa odohralo, bolo dobrovoľné. Z obáv pred súdnym procesom a verejnou mienkou však spáchal samovraždu.

Dodnes ostáva jediným futbalovým profesionálom, ktorý otvorene priznal, že je gej. Aj ďalší športovec zo silne maskulínneho prostredia, ktorý sa prihlásil k homosexualite, zomrel tragicky. Brendan Burke, brankár hokejového tímu Miami University v americkom štáte Ohio, ktorý zverejnil svoju sexuálnu orientáciu v roku 2009, zomrel vlani pri autonehode.