Snáď už nie je na Slovensku osoby, ktorá by nepoznala meno Peter Sagan.

Je pre nás tak dôležitý?

Je síce smutné, že drvivá väčšina Francúzov, či Belgičanov, ho poznala oveľa skôr ako bežný Slovák, ba dokonca iné štáty a národy si ho viac privlastňujú ako my sami, aj keď sa o neho len tak šuchli. Nenadarmo, je to budúca legenda, cyklista, aký sa rodí len raz za sto rokov a na Slovensku sa doteraz ani nikdy nenarodil. Ani zďaleka sme neocenili jeho význam pre Slovensko. Slovensko potrebuje svojich hrdinov, nie tých cudzích a áno, Sagan je slovenským Jánošíkom.

I keď mladučký cyklistický zázrak ešte ani zďaleka neukázal, čo v ňom je, hľadáme jeho nasledovníkov. Máme ich? Nie, nemáme, a ani dlho mať nebudeme. Pokiaľ sa niečo v tomto systéme razantne nezmení, čo sa však v blízkej budúcnosti pravdepodobne neudeje, pokiaľ sa národ aktívne nezdvihne a neukáže vlnu nevôle a nebude len slepo ako stádo oviec nasledovať kohokoľvek a kdekoľvek.

Aká je budúcnosť športu?

Koncepcia rozvoja a budúcnosti školstva a športu, ktorá je pod záštitou jedného ministerstva, sa už od revolúcie razantne nezmenila a silne pochybujem, že sa čoskoro výraznejšie zmení. Stačí sa pozrieť na personálne obsadenie dôležitých postov a vek príslušných osôb.

V tomto smere bije do očí nedávna voľba do orgánov Slovenského olympijského výboru, kde už po tretíkrát uspel vo voľbách predsedu vekom dôchodca, František Chmelár. Rovnako sa takmer nič nezmenilo ani na postoch podpredsedov, či členov výkonného výboru SOV. Napriek tomu si títo páni, ktorí mali šancu nie štyri, ale mnohí osem rokov a na ďalšie štyri boli zvolení, vytýčili za cieľ razantné zmeny. Zaujímavé, že toto klišé používajú radi aj politici, no často jednoducho nestihnú za svoje volebné obdobie vykonať ani desatinu nasľubovaného. Nehovoriac o tom, že boli hrubo porušené stanovy a voľba i správanie staronového výboru pripomína komunistické maniere, čo bude na podnet Slovenského zväzu cyklistiky, tenisu, či futbalu, riešiť Športový arbitrážny súd v Laussane, nakoľko páni v SOV aj bez pádnych argumentov ignorovali túto skutočnosť, aj napriek upozorneniam.

Súčasný stav

Vo vláde je rezort školstva na poslednej koľaji už od pádu komunizmu a v rezorte školstva je šport a rozvoj pohybových aktivít na úplne poslednej koľaji. Vláda neustále rieši iné akútnejšie problémy, toto nie je nikdy jej prioritou.

Kalokagatia, rozvoj ducha aj tela v harmónii, toto stáročné pravidlo zdravého vývoja, nielen mladých, pomaličky umiera. Úspešne sme si svojím nezáujmom zruinovali dobrú kvalitu výučby, odhodili sme potenciálnych kvalitných pedagógov a trénerov, ktorí pomáhali formovať a spoluvychovávať našu mládež v najdôležitejšom období života a donútili sme ich stať sa obchodnými zástupcami alebo predavačmi, len aby prežili a zabezpečili svoje rodiny.

A už sa to pomaličky začína odzrkadľovať. Stačí sa pozrieť na výsledky mládeže v školských testoch a maturitách. Fyzická stránka mládeže je na tom ešte horšie. Športové kluby zanikajú, starí tréneri vymierajú a mladí neprichádzajú. Telesná výchova v školách je už len na papieri. Priemerný devätnásťročný občan, ktorý má byť pripravený na život, je obézny, mľandravý jedinec s podpriemernými vedomosťamiešte podpriemernejšími schopnosťami.

Nie je to preto, že by sa snáď deti rodili horšie disponované. Je to tým, že sú zanedbané. Časť viny rodičov, no najmä systému. Rodič bojuje o holý život v práci, aby prežil so svojou rodinou, nestíha a často ani nevládze, škola má podmienky rovnajúce sa situácii pred päťdesiatimi rokmi, v školstve vo väčšom meste sa zamestná už len podpriemerný učiteľ. Tréneri v športových kluboch do štyridsať rokov sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky, pretože nie sú peniaze na ich zaplatenie.

Generácia vychovaná v socializme pomaličky odchádza a plne nastúpi tá nová. Máme sa na čo tešiť, pretože deti, ktoré nikdy neboli prioritou vlády, začnú obsadzovať dôležité posty a bude ešte horšie.

Budúcnosť

Je najvyšší čas sa zobudiť. Dôkladná reforma školstva a športu zahŕňajúca percentuálne navýšenie zo štátneho rozpočtu, adekvátne navýšenie platov kvalitným učiteľom, vyhodenie všetkých nekvalitných, zrušenie všetkých neužitočných a prebytočných škôl a študijných odborov, percentuálne navýšenie financií športovým zväzom a ich prostredníctvom športovým klubom a trénerom. Výsledky by sa po niekoľkých rokoch dostavili. A nielen v oblasti vedomostí, vzdelania, ale aj v počte medailí na OH, či lepšej a zdravšej mladej generácii. Silná a zdravá mladá generácia je základ každého štátu. Keď toto dokáže niektorý minister a vláda urobiť, výsledky sa za niekoľko rokov, možno desaťročí dostavia. Keď to neurobia, následky budú katastrofálne.

Uvidíme, ktorá vláda sa rozhodne investovať do budúcnosti a neriešiť len svoje aktuálne teplé miesta a začne hľadieť s víziou minimálne desať, dvadsať rokov dopredu. Obávam sa, že ani súčasná vláda to asi nebude. Zostáva dúfať, že teda tá nasledujúca. Každý stratený rok sa bude neskôr tvrdo trestať.

Je najvyšší čas na zmenu. Mládež potrebuje vzory, špičkových informatikov, lekárov, baníkov, či učiteľov, ale i športovcov. Všetkých tých, ktorí sa tvrdou prácou dostali na nejakú úroveň. Súčasná mládež obdivuje tých, čo dajú najviac "páči sa mi" na facebooku, alebo Martinku z Turca. Reči o nedostatku finančných prostriedkov sú tiež len obľúbenou frázou, stačí sa pozrieť na percentá z HDP venované do tejto oblasti. Sme na najposlednejších priečkach v Európe v tomto ukazovateli. Je to len preto, že oblasť školstva a športu nikdy neprinesie zisk takmer nikomu, aspoň nie okamžite. Na rozdiel od armády, či zdravotníctva, ktoré sú najziskovejším biznisom vôbec.  Zisk nám však prinesie za niekoľko rokov až  desaťročí v podobe zdravej, múdrej a telesne zdatnej populácie. A na to nik nie je ochotný čakať.

Peter Sagan je vzor, je vzor tisícov mladých ľudí v Európe. Mnohí sa mu chcú podobať a dosiahnuť jeho úroveň. Pri súčasnej podpore športu sa však deti z chudobnejších rodín môžu akurát na Sagana pozerať v televízii. A pritom stačí len správne rozkrájať náš koláč-štátny rozpočet.