Madrid, 16. september 2007. Dve sekundy do konca finále majstrovstiev Európy v basketbale. Domáci Španieli už oslavujú titul. Loptu však dostáva rozohrávač ruského tímu, strieľa na kôš... a premieňa. Zápas končí a Rusi výsledkom 60:59 získavajú prvý kontinentálny titul od rozpadu Sovietskeho zväzu. Favoriti z Pyrenejského polostrova smútia. Medzi oslavujúcimi víťazmi vyčnieva autor víťazného koša. Nie výškou. Farbou pleti.

J.R. Holden je totiž pôvodom Američan a černoch. Za Rusko si zahral aj na olympiáde v Pekingu, v drese CSKA Moskva sa vypracoval na jedného z najlepších tvorcov hry v Európe. Len málokto mu pritom predpovedal profesionálnu kariéru, ktorú ukončil toto leto. Holden po strednej škole nedostal športové štipendium a zvolil si štúdium na Bucknell University. Tá patrí medzi prestížne akademické inštitúcie na východnom pobreží USA, no jej basketbalisti hrajú v nie príliš silnej Patriot League. Na NBA mladý študent ani len nepomyslel.

Keď po promóciách v roku 1998 prišla ponuka z lotyšskej Rigy, aby za ňu nastupoval za tri tisícky dolárov mesačne, J.R., zmierený s predpokladaným koncom hráčskej etapy, mal pocit, že vyhral jackpot. O štyri sezóny už dirigoval moskovský CSKA a bola z neho hviezda. Na európskej úrovni vyhral všetko čo sa dalo, Euroligu dokonca dvakrát. Dostal sa aj do najlepšej euroligovej zostavy minulej dekády. V roku 2003 získal ruský pas, pôvodne preto, aby nezaberal na súpiske miesto ďalším legionárom. No presadil sa aj v „zbornej“ a vyhral s ňou titul majstra starého kontinentu. Ako prvý černoch v ruskom drese.

Už pozajtra sa možno svojho Holdena dočká aj Slovensko, aj keď v inom športe. Do futbalovej reprezentácie tréner Vladimír Weiss nominoval záložníka Slovana Bratislava Karima Guédého. Čerstvý Slovák by sa mal, ak sa nič nepredvídané nestane, dostať v zápase s Rakúskom aj na ihrisko, avizoval Weiss. Hoci od víťazstva vo finále majstrovstiev Európy má ešte Karim ďaleko, prvý krok by mal mať za sebou už tento týždeň.

S importom športovcov má Slovensko bohaté skúsenosti. Biatlonistka Kuzminová priniesla z olympiády zlato, zápasník Musuľbes (obaja bývalí Rusi) bronz. Medzi zápasníkmi je naturalizovaných reprezentantov viac, či už z Ruska alebo Maďarska. Basketbalistka Lawlessová z majstrovských Košíc, pôvodom Američanka, bola na nedávnom európskom šampionáte najlepšou strelkyňou mladého tímu. A tak ďalej. Športovec čiernej pleti však za Slovensko ešte nenastúpil.

Susedné krajiny už majú podobnú skúsenosť za sebou, lastovičkou bol poľský útočník Olisadebe, Nigérijčan, ktorý sa k občianstvu dostal vďaka manželke. Maďari a Česi už čiernych futbalových reprezentantov zažili tiež, v ich prípade však šlo o potomkov domáceho rodiča a jeho partnera s iným pasom i farbou kože. Kultúrne, jazykovo i mentálne však ide o Čechov, respektíve Maďarov. Aby však neprišlo k omylu, Karim Guédé má síce občianstvo Toga a na ihrisku si ho s chalanom z Oravy len tak nikto nepomýli, ale inak je to Európan z Hamburgu.

Spôsob, akým ho prijmú fanúšikovia, veľa napovie aj o tom, ako je Slovensko pripravené na imigráciu obyvateľov s inou farbou pokožky, ku ktorej skôr či neskôr bude dochádzať vo väčšej miere než dnes. Nie všetci budú z Guédého v slovenskej reprezentácii nadšení, najmä ak jeho výkony budú také ako v niektorých zápasoch za Slovan. No bude spravodlivé, ak ho budú posudzovať len podľa nich, a nie podľa farby pleti.