Tak nám draftovali Jurča, pani Millerová, povedal by po víkende dobrý vojak Švejk. Šikovného Košičana si napokon vybral Detroit Red Wings, čo môže znamenať, že na vytúženú NHL si v konkurencii hviezd slovenský útočník počká o niečo dlhšie než by sám chcel.

Draft je každý rok jedna z najväčších udalostí v profesionálnom športe. Či už ide o hokej, bejzbal, americký futbal alebo basketbal, výber mladých nádejí pozorne sledujú odborníci i fanúšikovia. Detaily sú v každej súťaži odlišné, no podstata je rovnaká. Čím slabšie mužstvo, tým skorší výber. Cieľom je, aby súťaž bola čo najvyrovnanejšia, no a to z draftu robí najspravodlivejší systém získavania posíl na svete. Jednoducho, marxizmus po americky.

Tomáša Jurča si Červené krídla vybrali až v druhom kole, na sklamanie väčšiny slovenských fanúšikov. To však ešte nemusí nič znamenať. História pamätá kopu športovcov, ktorí v každoročnej lotérii skončili nízko, prípadne ich skauti prehliadli úplne, no napriek tomu sa stali legendami. A viacerí z tých, ktorí mali vykročené ku hviezdnej kariére a v drafte ich meno zaznelo medzi prvými, sú dnes zabudnutou históriou.

Napríklad taký Alexandre Daigle. Kto si ešte spomenie na draftovú jednotku NHL z roku 1993? Asi už len tí skalní fanúšikovia hokeja, ktorí sa na pive sporia, či bol útočník Ottawy najhorším prvým výberom v dejinách alebo ho predbehne Čech Patrik Štefan. Rozhodovanie to je ťažké, pretože obaja stáli za starú belu. Moje peniaze sú však na Daiglovi, z troch dôvodov. Po prvé, vybral si ho kanadský klub, a nie pseudohokejisti z Atlanty. Očakávania boli teda omnoho vyššie. A do tretice, chlapec hneď po drafte vyhlásil: „Som rád, že som bol vybraný ako prvý, pretože nikto si nepamätá číslo dva.“ Body za skromnosť by teda nedostal. Tým číslom dva bol, mimochodom, obranca Chris Pronger.

Dobrým príkladom na „draft bust“ je aj quarterback JaMarcus Russel. Jednotka z roku 2007 vydržala v NFL len tri roky. Pri podpise nováčikovskej zmluvy robil Russel také fóry, že skoro nestihol sezónu. Vyplatilo sa mu to, pretože od svojho zamestnávateľa Oakland Raiders vytiahol 68 miliónov dolárov za šesť rokov, pričom takmer polovicu tvorili garantované peniaze. Po troch katastrofálnych sezónach ho z klubu vyhodili, vzápätí ho zatkli za držbu opiátov bez predpisu. Minulú sezónu Russel vynechal a jeho budúcnosť v profifutbale je prinajlepšom neistá. Viac ako návrat do ligy ho však v súčasnosti zamestnáva boj s drogovou závislosťou a obezitou.

Ani NBA sa omyly nevyhli, predsa len ich však z čísla jeden nebolo toľko. Jedným z najväčších za posledných dvadsať rokov je asi jednotka z roku 1995 Joe Smith. „Pán Priemerný“, ako znie jeho prezývka, odvodená nielen od jeho mena, ale predovšetkým výkonov. Do ligovej histórie sa však predsa len zapísal – nikto totiž nehral za viac tímov než on. Ako jediný obliekol dres až dvanástich spomedzi tridsiatky klubov NBA.

Naproti tomu, zrejme najväčšia hviezda súčasnej NFL Tom Brady bol draftovaný až v predposlednom šiestom kole ako 199. v poradí. Ikona Detroitu Henrik Zetterberg až v siedmom. Legendárny hokejový strelec Dino Ciccarelli nebol draftovaný vôbec, rovnako ako basketbalista Ben Wallace. Popredná priečka v lotérii teda nemusí byť automaticky výhrou.