Úspech Roberta Fica bol vždy založený na populizme, zneužívaní ľudí a klamstve. Tu sú tri aktuálne príklady ako Vás pán Fico klame.

Mladí ľudia

Pán premiér v posledných mesiacoch často hovorí o programoch záruky pre mladých ľudí na získanie prvého zamestnania. Chvályhodné, veď podľa údajov Ústredia práce, soc. vecí a rodiny je na Slovensku bez práce 120 tisíc mladých ľudí vo veku do 29 rokov. A v septembri sa do evidencie nezamestnaných prihlásia ďalšie tisíce absolventov. 

A tak vláda schválila novelu zákona o službách zamestnanosti, kde zavádza nový príspevok na zamestnávanie mladých ľudí. Takto sa má naplniť sľub premiéra Fica o istote zamestnania pre mladých. Hm...

Po prvé. Suma dotácie, ktorú vláda vyčlenila na tento príspevok, je 20 mil. eur ročne. Podľa vládneho materiálu to postačí na dotáciu 6400 pracovných miest pre mladých. Tých je však nezamestnaných 120 tisíc. S pomocou príspevku sa tak môže zamestnať každý 18-ty nezamestnaný mladý človek.

Po druhé. Príspevok nie je nárokovateľný. Ak zamestnávateľ splní všetky zákonom dané podmienky, príspevok môže ale nemusí dostať. O tom kto príspevok dostane, v regiónoch fakticky rozhodujú nominanti SMERu a ich spojenci.

Po tretie. Jedna z podmienok na pridelenie príspevku je aby zamestnávateľ vytvoril úplne nové pracovné miesta. Čiže príspevok zamestnávateľ nedostane pri tzv. prirodzenej fluktuácií, keď na uvoľnené pracovné miesto zamestná mladého človeka. Nové pracovné miesta dnes neplánuje vytvoriť ani pán Babiš, hoci dostane od vlády temer 60-miliónovú dotáciu (viď Duslo Šaľa). Je utópia čakať, že nové pracovné miesto a práve pre neskúseného absolventa vytvorí drobný živnostník alebo majiteľ malej firmy niekde na Východe. Ten živnostník, ktorého Fico zadusil vysokými daňami a odvodmi. (*)

Mladých ľudí pán premiér zavádza sľubmi o záruke prvého zamestnania.

Dôchodcovia

Onedlho sú komunálne voľby a tak ide vláda dôchodcom jednorazovo pridať 13 eur na vianočných príspevkoch. Aby sa kandidáti strany SMER mohli na mítingoch chváliť pred voličmi v dôchodkovom veku. Tá istá vláda Roberta Fica však od 1. januára zvyšuje DPH a takto z peňaženiek ľudí vytiahne každý rok asi 230 miliónov eur. Aj dôchodcovia na vyšších cenách energií či základných potravín zaplatia omnoho viac ako dostanú pridané na vianočnom príspevku.

Dôchodcov si pán premiér kupuje za 13 eur - pritom im z druhého vrecka zoberie na vyššej dpháčke omnoho viac.

My všetci

Pán Fico donedávna rád hovoril o úspešnom čerpaní eurofondov jeho vládou. Na čerpaní eurofondov sú založené nielen dotácie na nové (neudržateľné) pracovné miesta ale aj výstavba diaľnic, informatizácia štátnej správy, veda, výskum, školstvo...

Zlou správou pre pána premiéra a pre nás všetkých je správa, že Brusel nám od júna stopol eurofondy. Zatiaľ sme definitívne stratili nárok na 135 miliónov eur (**) a je možné, že na Slovensko nepríde ďalších 5 miliárd (5.000.000.000) eur z eurofondov, na ktoré sa vláda spoliehala. Príčinou je šafárenie s eurofondami. Napríklad v istej firme so sídlom v Komjaticiach (...) si z eurofondov kúpili stroj za temer 2 milióny eur, pričom sa tento stroj dá kúpiť za tretinovú cenu. Peniaze, na ktoré sa premiér Fico spolieha pri znižovaní nezamestnanosti alebo pri výstavbe diaľnic tak nakoniec nebudú.

Eurofondy nám kvôli šafáraniu a nedostatočnej kontrole Brusel stopol. (***) Zodpovednosť za to nesie vláda Roberta Fica.

 

Poznámky

* Podľa údajov Sociálnej poisťovne v rokoch 2012 a 2013 ubudlo 50 tisíc živnostníkov ako platiteľov odvodov do SP.

** Určite si spomeniete na škandál spojený s "Tomanovej" sociálnymi podnikmi. V tomto prípade nám EÚ nepreplatila 11 miliónov eur. Aktuálne prepadnutá suma 135 miliónov je viac ako 10 krát vyššia.

*** Naopak Slovensko tento rok pošle do rozpočtu EÚ sumu 727 miliónov eur, na budúci rok 750 miliónov ...