18. a 19.2. tohto roku bol na návšteve Slovenska generálny tajomník OECD.  Ústredným motívom jeho návštevy bolo školstvo. To nemôže zasvätených prekvapiť, ako ministerstvo máme s OECD veľmi živý vzťah. Aj osobne som sa smerom k tejto organizácii aktívne angažoval. Takže nebol až taký problém Gurríu nielen dostať na Slovensko, ale organizovať mu deň tak, aby prebiehal predovšetkým cez „školské aktivity“.

Preto sme po spoločných raňajkách otvorili konferenciu venovanú dvom aspektom slovenského školstva, odbornému vzdelávaniu a využívaniu zdrojov v školstve, ku ktorým nám OECD nedávno v spolupráci s ministerstvom pripravila dve štúdie. Po otvorení sme absolvovali veľkú tlačovú konferenciu. Potom sme spolu s ministrom financií Kažimírom absolvovali obed na úrade vlády, po ktorom mali Gurría a Peter Kažimír aj tlačovku k hospodárskym výsledkom krajiny.

Ťahať Gurríu len na konferenciu a tlačovky sa mi zdalo málo, chcel som ho zobrať aj na nejakú školu. Moja voľba rýchlo padla na VŠVU, kvôli ich ateliéru dopravného dizajnu pri Katedre dizajnu. Sledujem úsilie Štefana Kleina, viem, že vo svete sa zďaleka nepresadil len Jozef Kabaň, ale aj iní ľudia, ktorí tu strávili časť štúdia, alebo celé VŠ štúdium. A dopravný dizajn, samozrejme, úzko súvisí s priemyslom a hospodárstvom, veľkou témou OECD. Priviesť na VŠVU generálneho tajomníka bolo síce iba malé gesto, ale predsa len, návšteva jedného z najvyšších hospodárskych činiteľov vyspelého sveta nie je až takou obyčajnou udalosťou.

Napriek tomu, že mám protokolárne veci rád pod kontrolou, na poslednú chvíľu som privolil, keď zo školy prišla požiadavka, aby sme generálnemu tajomníkovi popri dopravnom dizajne ukázali aj ďalšie dve pracoviská v rovnakom trakte.

V tých dňoch prebiehal tzv. štrajk na vysokých školách. Aj pred návštevou mi volali, že na VŠVU je vyvesených niekoľko transparentov. Zobral som to na vedomie, transparenty má každý právo vyvesiť, návšteva pokračuje.

Na školu som dorazil nejaký čas pred Gurríom. Hneď pri príchode ma zarazili práve spomínané transparenty. Ten najväčší vyhlasoval, že Slovensko má z celého OECD najmenšie výdavky na školstvo. Nie je to celkom pravda (boli sme na posledných priečkach, ale napríklad spolu s Japonskom, ktoré má rovnakú úroveň) a navyše údaj o pomere výdavkov na školstvo pochádza z roku 2012. Opýtal som sa vítajúcej prorektorky, ako je možné, že vysokoškolsky činní ľudia sú schopní protestovať pod číslom spred štyroch rokov. Len čisto na platy učiteľov odvtedy ide o polmiliardy eur viac, nehovoriac o tom, že v roku 2012 sa mimoriadne slabo čerpali eurofondy, jeden z hlavných zdrojov výdavkov na vzdelávanie. Stále je to málo, ale ide mi o princíp – prečo niekto protestuje proti ministrovi argumentom, že v roku 2012 boli mimoriadne slabé výdavky na školstvo. Na takúto otázku mi ani tu, ani inde nikto nevedel dať odpoveď.

Potom sme s prorektorkou pokračovali v bežnej zdvorilostnej konverzácii. Okolo nás krúžili študenti s kamierkami v ruke a z bezprostrednej vzdialenosti si nás pri súkromnom rozhovore natáčali. Asi sme nepovedali nič zaujímavé, lebo v konečnom zostrihu ich videa sa toto neobjavuje.

Prichádza Gurría, ideme na návštevu prvého pracoviska. Sadáme si za stôl, úvod prezentácie v zlej angličtine je veľmi rozpačitý. Prezentujúca každopádne povie, že šéf pracoviska nám ich prácu prezentovať neprišiel „pretože musí pracovať“. Ďalšia veta je „musíme spolupracovať s firmami, pretože táto krajina nám nedáva dosť peňazí“. To už Gurría zvolá „povieme to Kažimírovi“ a pobavene sa na mňa obráti. Prebehne zvyšok prezentácie, v rýchlom slede a trochu zmätene.

Ideme na ďalšie pracovisko. Tu sa situácia takmer zopakuje, opäť zaznie, že vedúci tu nemôže byť, pretože musí pracovať. Gurría pochopí, že to má znieť ironicky a protestne a zabáva sa na tom. Atmosféra je ale pokojnejšia, generálny tajomník sa opýta na pár vecí a ideme ďalej.

Ateliér dopravného dizajnu. Štefan Klein je profesionál, takže má pripravenú výbornú prezentáciu pracoviska, po ktorej porozpráva aj niečo o svojom momentálne najznámejšom projekte, Aeromobile. Gurría je nadšený, srdečne komunikuje a pýta sa na kopu vecí. Nakoniec si cestou von na chodbách vymieňame na celý projekt názory. O koncepte lietajúcich automobilov som sa v minulosti niekoľkokrát, aj dosť kriticky, bavil s jeho zástupcom v OECD. Gurría je ale nadšený, prezentácia sa mu veľmi páčila a Aeromobil ho uchvátil.

Vonku sa s bodrým šéfom OECD rozlúčime. Len vo mne ostáva zvláštny pocit.