Mám tri deti. Po narodení druhého som si povedal, že by bolo dobré začať im odkladať nejaké peniaze na štart do života, na školu, či podnikanie. A mysím, že nie som jediný, kto rieši túto otázku.

Všetci rodičia, ktorí po narodení dieťaťa začnú odkladať nejaké peniaze, sa vzdávajú časti svojho súčasného komfortu v prospech lepšej budúcnosti potomka. Preto je extrémne dôležité, aby táto snaha neprišla nazmar, a aby dieťa tieto peniaze mohlo jedného dňa využiť. To znamená, že rodič by sa nemal za žiadnych okolností nechať opantať víziou vysokého zhodnotenia peňazí, za cenu rizika, že o peniaze príde.

Výhoda dlhodobého šetrenia spočíva práve v tom, že aj malý úrok dokáže v dlhodobom horizonte priniesť zaujímavé zhodnotenie. Stačí, že sa peniaze akumulujú a zhodnocujú, hoci aj s malým percentom. Máte čas, peniaze budete ukladať veľa rokov, preto sa netreba uponáhľať ani s výberom sporiacich, ci investičných nástrojov. Pozor na rôzne skryté poplatky a zmluvné podmienky, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť výslednú cifru na účte. 

Ak by som mal zvoliť finančné produkty, na začiatok postačí termínovaný vklad. Nie každý môže okamžite vynaložiť väčšiu hotovosť napríklad na kúpu dlhopisov. Na trhu sú však dostupné aj iné sporiace produkty, ktoré umožňujú pravidelné odkladanie menších čiastok s vyšším zhodnotením, než na termínovanom účte.

Ak vás predsa len láka o čosi vyšší výnos, než vám môže ponúknuť banka a obzeráte sa po cenných papieroch, môžete si nájsť kvalitného a spoľahlivého emitenta z korporátnej sféry. Odhliadnite však od akýchkoľvek výziev a do maximálnej možnej miery sa uistite, že emitent je spoľahlivá a dobre fungujúca firma, ktorá má šancu prežiť minimálne ďalších 10 rokov. 

Pokiaľ ide o dĺžku viazanosti, v začiatkoch by som sa vôbec nebál fixovať peniaze aj na 10 rokov. Keď bude dieťa staršie a bude sa blížiť čas, kedy si peniaze prevezme, dá sa viazanosť postupne skracovať a prehodnocovať  spôsob uloženia peňazí.

Stále však majte na pamäti, že robíte rozhodnutia, ktoré budú mať veľký dopad na štart do života vašich detí. Neponáhľajte sa.