Koľko stoja megabity

Na príspevok televízie Markíza uvádza ministerstvo školstva vo svojej reakcii toto:

Pripojenie rozhodne nebude pomalé ani drahšie. V súčasnosti platí MŠVVaŠ za školu v rámci projektu RIRŠ (Infovek2) pripojenú rýchlosťou 12 Mbps mesačne 155 € bez DPH, očakávame, že za tú istú školu pripojenú v rámci nového projektu EDUNET_SK pri rýchlosti 200 Mbps bude platiť sumu maximálne v rovnakej výške ako dnes.

Nalejme si čistého vína - oproti Infoveku 2, s ktorým porovnáva ministerstvo, je dnes lepšie asi čokoľvek. Bežné cenníkové ceny sú oproti nemu zhruba desatinové, a rýchlosti aj tisícnásobné. Už len skutočný zúfalec by dnes používal pripojenie s rýchlosťou 0,1 Mbps, aké majú dve stovky škôl od ministerstva možno dodnes.

Podľa oficiálnych dokumentov by cena za pripojenie najvyššej kategórie mohla poskočiť z doterajších 155 € na 192 € mesačne bez DPH, čo je o 24% viac. A ministerstvo je ochotné zaplatiť aj zriaďovací poplatok vyše 10-tisíc € za každú školu. Napriek tomu tvrdí, že nová cena bude "maximálne v rovnakej výške, ako doteraz. Vari už poznajú ceny z ponúk, ktoré dostanú?

No a zatiaľčo ministerstvo očakáva cenu až do 231 € mesačne s DPH za 200 Mbps, podľa bežných cenníkov sa dá v mestách kúpiť 200-500 Mbps pripojenie za pár desiatok EUR. Akademická sieť SANET pripája školy rýchlosťou 1000 Mbps za 50 EUR mesačne. Oproti SANETu má mať najrýchlejší EDUNET pätinovú rýchlosť za takmer päťnásobok ceny. Pomalé a drahé.

Pripravené pre jedného

"Podmienky sú pripravené tak, aby vyhovovali jednému víťazovi." Ohradzujeme sa voči tomuto vyjadreniu – MŠVVaŠ SR komunikuje so záujemcami v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, a preto nemáme dôvod uvažovať o tom, že by sa do súťaže neprihlásil „nikto“ alebo iba „jeden uchádzač“. Na Slovensku je podľa nášho prieskumu viacero poskytovateľov, ktorí dokážu splniť podmienky súťaže [...] a čo je dôležité – firmy môžu vytvárať rôzne konzorciá.

Samozrejme, že ministerstvo víta viacerých uchádzačov - vytvára to zdanie legitímnej súťaže. Keby sa prihlásili aspoň piati (z tisícky), juj to by bolo. Podmienky sú nastavené jednoznačne a nepochybne tak, aby sa súťaže zúčastnilo iba zopár najväčších firiem. A z technických špecifikácií vyplýva aj to, že toto obstarávanie je napísané "na mieru" pre jedno konkrétne riešenie od jedného dodávateľa - i keď sa nedá uplne vylúčiť mimoriadna udalosť, že by to mohol vyhrať aj niekto iný (v angličtine sa takej udalosti hovorí "black swan").

Každopádne, cez týchto pár podmienok neprejde viac ako 99% telekomunikačných podnikov v SR:

  • preukázať prísľub banky na úver 16 miliónov €,
  • preukázať realizáciu projektov MPLS VPN s najmenej 1900 prípojnými miestami,
  • preukázať IT experta, ktorý zrealizoval minimálne 3 úspešné sieťové projekty WAN s minimálnym počom prípojnych bodov nad 280 na jeden sieťovy projekt

Pritom celý projekt EDUNET je vnútorne členený tak, že by sa dal pokojne "rozbiť" aj na viaceré menšie obstarávania, kde by sa mohlo zapojiť (oveľa) viac uchádzačov a kde by si štát mohol vysúťažiť oveľa, oveľa lepšie podmienky.

Možnosť vytvárania konzorcií - to je za ministerstvo výhovorka hraničiaca s cynickým výsmechom. Ako predseda najväčšieho združenia telekomunikačných firiem v SR to považujem za číry nezmysel. Je s tým spojených toľko komplikácií, že je pre nás jednoduchšie a lacnejšie darovať pripojenie školám úplne zadarmo, než by sme sa ako konzorcium mali pokúšať uspieť v takto nastavenej súťaži.

Školy, ktoré nemajú zdroje na pripojenie k internetu, ho takto dostanú od štátu a nemusia si ho hradiť z vlastného rozpočtu. 

Tak či onak - stále sú to peniaze, ktoré boli vybraté od ľudí a firiem cez dane a iné poplatky, a je trestuhodné ich takto rozhadzovať, obzvlášť v školstve. A v tomto prípade ani "zadarmo" nefunguje. Podľa TRENDu, v súčasnosti štvrtina škôl "darovaný" Infovek vôbec nepoužíva a platí si iné pripojenie. Inými slovami - ministerstvo posiela za štvrtinu škôl peniaze do Slovak Telekomu úplne bez úžitku. Čo tak radšej presunúť peniaze priamo školám, nech si obstarajú pripojenie sami?

Oprava poruchy do 2 hodín? Kdeže. Do 3 dní

Otázka redaktora "Potrebujú škôlky servis internetu do dvoch hodín?" je zavádzajúca, nakoľko podmienky súťaže nič také nestanovujú. [...] Poruchy v prípade škôlok musia byť odstránené do troch dní, čo je adekvátna požiadavka.

Omyl. Obstarávanie skutočne požaduje pre všetky školy (vrátane materských) reakciu poskytovateľa na servisnú požiadavku do 2 hodín - v podmienkach obstarávania to hľadajte v časti "SLA Lokality - Bežná prevádzka". Otázka redaktora Markízy nebola nijak zavádzajúca. Pravdu má ale aj ministerstvo - do 1-2 hodín len operátor musí potvrdiť, že hlásenie problému zaregistroval. Vyriešiť problém stačí do 3 dní - aj to len pracovných. Ako telekomunikačný poskytovateľ toto hodnotím ako úplné lážo-plážo - akoby ani žiadne SLA nebolo. Keby sme zákazníkom za stovky EUR robili takýto servis my, už by sme boli bez roboty.

SLA, ktorým ministerstvo požaduje pre kritickú prevádzku (napr. pre maturity a online testy) zabezpečiť opravu do 16:00 nasledujúceho pracovného dňa, je polovičný nezmysel. Či už bude test odložený o deň alebo o tri, naruší to normálny beh udalostí. Mnohé školy majú však už aj dnes viacnásobné pripojenie, a ak by tento stav ministerstvo v EDUNETe neignorovalo, ale rozumne využilo, školy by žiadnu poruchu nepocítili. Aj dve pripojenia by mohli stáť oveľa menej, než ministerstvo plánuje minúť na jedno - len to by muselo byť v projekte viac dodávateľov, a to ministerstvo nechce.

Za podmienky v obstarávaní zodpovedá dlhoročný predajca Slovak Telekomu

   "Podmienky súťaže pripravoval aj úradník ministerstva školstva. Ten istý človek ale pred tým robil pre Slovak Telekom. No a práve pre túto firmu podľa kritikov bola súťaž ušitá na mieru. Je to spravodlivé?" Martin Janáček v Slovak Telekom nepracuje od júla 2014, nevykonáva v mene predošlého zamestnávateľa žiadne aktivity, neviažu ho s ňou žiadne formálne vzťahy v zmysle akéhokoľvek pracovného pomeru, nikdy nebol, ani nie je v žiadnom rozhodovacom orgáne predmetnej akciovej spoločnosti [...]

Univerzálna odpoveď ministerstva na všetky otázky okolo pána Martina Janáčka len potvrdzuje, že je to zásah na správnom mieste. Určite by pomohlo rozptýliť dohady, keby pán Janáček novinárom aj verejnosti sám zrozumiteľne vysvetlil,

  • prečo po toľkých rokoch opustil dobré miesto v Slovak Telekome (kde mal ako predajca na starosti Infovek 2 a EDU.SK#NET),
  • aká náhoda viedla k tomu, že prešiel práve ku svojmu kľúčovému zákazníkovi - ministerstvu školstva, kde sa podieľa na nákupe tých služieb, ktoré ešte nedávno ministerstvu predával,
  • či je jeho plat v štátnej správe lepší ako bol plat v Telekome,
  • či nepociťoval konflikt záujmov, keď odsúhlasoval navýšenie zmluvy Infovek 2 a byvalému zamestnávateľovi tak pomohol "prihrať" 5,8 milióna € bez súťaže...

Ak človek po skončení školy strávi 12 rokov v jednej korporácii, jeho kontakty a väzby na ňu sa len tak nezmažú tým, že ho už s touto firmou neviažu "žiadne formálne vzťahy". Obzvlášť, ak sa tieto kontakty s bývalými kolegami naďalej pravidelne udržujú aj na oficiálnej, pracovnej úrovni. Toto by sa skutočne patrilo vysvetliť podrobnejšie..

VPN - Veľa Peňazí za N

To najlepšie prichádza na záver. Najprv to bude trochu nudné, ale vydržte, to sa rozuzlí.

   To najpodstatnejšie však je, že rezort školstva neobstaráva klasické pripojenie k internetu, ako používajú domácnosti, ale virtuálnu privátnu sieť, podobnú, ako využívajú napríklad veľké podniky. Ide o inteligentnú sieť, ktorá poskytuje aj bezpečné pripojenie k internetu a zároveň budú jej služby podporované víťazným operátorom / konzorciom operátorov. Ministerstvo nezamestnáva pracovníkov, ktorí by túto podporu školám zabezpečovali.

     EDUNET_SK zabezpečí školám virtuálnu privátnu sieť, cez ktorú budú prepojené aj s dátovým centrom rezortu. Na takejto sieťovej architektúre fungujú organizácie, ktoré pracujú s citlivými údajmi. Táto sieť bude spĺňať prísne bezpečnostné kritériá, ako aj nároky na prenos dát.
     V praxi to znamená, že napríklad elektronické testovanie deviatakov bude prebiehať v garantovanom sieťovom prostredí. Sieť bude totiž možné izolovať od verejného internetu a zamedziť tak možným útokom a zneužitiu. Zároveň nebude možné dostať sa k žiadnym osobným údajom našich žiakov a učiteľov (výsledky testov, známky, zdravotné záznamy, osobné dáta) cez internet a ani nijakým neautorizovaným spôsobom - len v rámci tejto chránenej internej siete. Služby súvisiace s bezpečnosťou budú teda na rádovo vyššej úrovni v porovnaní s končiacim projektom.

Toť - ukážkový marketing. Nepísal to za ministerstvo predajca z Telekomu? :-) Vážení, napíšem teraz o tom istom, len to nebude také bombastické.

V moderných telekomunikačných sieťach sa dáta prepravujú v paketoch - balíčkoch, podobne ako sa prepravujú balíčky poštou. A celá magická virtuálna privátna sieť - odborným názvom MPLS VPN, ktorú ako super vec ide obstarať ministerstvo, je o tom, že sa na tieto dátové balíčky bude lepiť ďalší identifikačný štítok (zvaný "MPLS Label"), podľa ktorého sa na skutočne veľkých "poštách" balíček rýchlejšie zaradí na správnu triediacu linku. A keďže všetky tieto balíčky sú vlastne len nuly a jednotky v telekomunikačnom kábli, aj tie MPLS štítky sú len nuly a jednotky naviac. Sú virtuálne. Ale šikovný obchodník to dokáže spoplatniť  a aj presvedčiť zákazníka, že desaťkrát vyššia cena je za to tak akurát. Toto je tá mágia. Patrilo by sa, aby ministerstvo pri obstarávaní za 81 miliónov bolo voči takýmto obchodníckym rečiam imúnne - a ono namiesto toho samo takéto reči produkuje.

S bezpečnosťou to až tak veľa nemá spoločné - síce sa vďaka MPLS nestane, že by váš balíček skončil u suseda, ale ak si pustíte suseda do bytu, máte po bezpečnosti tak či tak. Ministerstvo očakáva, že do EDUNETu bude mať prístup 900 tisíc užívateľov - v takomto prostredí hovoriť o možnosti vysokej bezpečnosti, to je prudké sci-fi. Nebol náhodou Národný bezpečnostný úrad s legendárnym heslo nbusr123 nabúraný cez ktorúsi strednú školu? Kto nepamätá - áno, bol.

Tak si to zhrňme. Cez verejný internet používame internet banking, podávame daňové priznania, pristupujeme do zdravotnej poisťovne, a čoskoro ešte viac. Šifrovane, bezpečne. Ale pre výsledky testov a známky je to podľa ministerstva málo bezpečné a treba virtuálnu privátnu sieť, za ktorú zaplatíme X-krát viac. Ale ona je vlastne privátna len tak virtuálne, lebo v nej budeme s ďalšími 900-tisíc ľuďmi. Bravó, presne toto školy odjakživa potrebujú. Za toto by mali učitelia štrajkovať - MPLS VPN pre všetkých! A nabudúce dajte tú o Jankovi a Marienke.

Ako tak na to teraz pozerám, môžeme byť vlasne radi, že to nacenili len na 81 miliónov, veď to mohlo byť pokojne aj za 200. Ale čo nebolo, môže ešte byť - veď aj Infovek 2 sa dodatkami pekne nafúkol, do šírky aj do dĺžky...