Monopol na odhaľovanie technických hlúpostí a nedomysleností návrhov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny má väčšinou Jozef Mihál (za čo mu patrí česť a úcta), dnes sa mi však pod nos dostala pikoška, ktorú zatiaľ neodhalil. Ponúka pre desaťtisíce Slovákov spôsob, ako mesiac robiť a potom tri oddychovať.

Návrh novely zákona o službách zamestnanosti predložený tento týždeň ministerstvom na pripomienkovanie návrh paragrafu 50i “Dávka na podporu flexibility zmeny zamestnania”. Podľa návrhu:

- ak mate pracovnú zmluvu (alebo čo i len dohodu) na dobu určitú a táto trvala aspoň jeden mesiac, mate potom tri mesiace nárok na dávku vo výške 60, 50 a 40% vášho platu (klesá to každý mesiac)

- percentá platia len pre ľudí s priemerným alebo podpriemerným platom, ktorí nemajú nárok na bežnú podporu v nezamestnanosti (takže Baťo nech si ešte kufre nebalí)

60% nevyzerá ako veľa, ale ak beriete do úvahy, že sa to vypočíta z hrubej mzdy, tak pre človeka s priemernou mzdou je to takmer 80% čistej mzdy. Takže pri modeli 1+1 (mesiac pracovať, mesiac oddychovať) je strata príjmu len 10% na mesiac. Pri plnom využití 1+3 je strata trochu väčšia, ale aj tak je to geniálne: za mesiac práce dostať od zamestnávateľa jeden a od štátu ďalšie dva čisté platy, to sa len tak nevidí.

Priatelia, sociálny štát ešte len prichádza. Kde sa na to hrabe francúzsky 35-hodinový pracovný čas…