Časť internetových diskutérov vyčíta médiám agitáciu v prospech migrantov. Fotografiami a spracovaním tém údajne „citovo vydierajú“. Včerajšie Televízne noviny na Markíze takéto obvinenie určite nečaká. Skôr naopak. Nafukovaním a bulvarizáciou prostestu v Medveďove prehĺbila „televízna šľachtičná“ strach a podporila xenofóbne nálady v spoločnosti. Hoci, v skutočnosti sa až tak veľa nestalo. Správanie utečencov možno len ťažko označiť za agresívnejšie ako „murársku fušku“ poslanca Alojza Hlinu. 

Ako médiá „agitujú“ za utečencov

Zdroj: TV Markíza

Pohľad bulvárny: Vzbura v Medveďove

Situácii v Medveďove sa televízia Markíza venovala v Prvých televíznych novinách o 17-tej aj v Televíznych novinách o 19-tej. Príspevok mal názov „Vzbura v Medveďove". V oboch prípadoch patrila udalosť k top správam s  hedlajnom:  „Výkriky, skandovania a policajné manévre. V tábore pre utečencov v Medveďove museli zasahovať kukláči.“ V 17-tkových správach išiel šot ako prvý, o 19-tej bola správa zaradená ako druhá za prietržou mračien. Podľa redaktora Braňa Tomagu: „V útvare to poriadne vrelo. Utečenci sa zabarikádovali.  ... Ešusmi búchali o mreže a kričali sloboda. ... Šoféra, ktorý útvar zásobuje, nechali čakať na ceste, zatiaľ čo dnu robili kukláči poriadky s protestujúcimi utečencami.“ Hotové peklo, poviete si. A nie ste jediný.

Typický divák sa už medzitým utvrdil v názore, že s utečencami je spojené násilie. No postupné klesanie bulvárnej hyberboly, ktoré nasledovalo, už zrejme prehliadol. Reportáž pokračovala vysvetlením policajného prezidenta, podľa ktorého policajti „Použili hmaty a chvaty voči pasívnemu odporu. To znamená, niektoré osoby doslovne prenášali na ubytovacie priestory, pretože iný spôsob ... nebol možný.“ Skrátka, žiadna kovbojka.

Čo je ešte zaujímavejšie, šéf polície podľa reportáže postoj utečencov chápal: „Frustrovaní sú asi ... cestujú dlhodobo už niekoľko týždňov ... očakávať, že budú kľudní a že budú spolupracovať úplne bezproblémovo, asi nemôže žiadna polícia v žiadnej krajine.“ Aj redaktor B. Tomaga ukončil správu, že dnešný zásah sa zaobišiel bez akýchkoľvek násilností. A zo vzbury sa zrazu stal bežný protest s policajnou asistenciou. Pre korektnosť treba oceniť, že Markíza priniesla aj tieto vyjadrenia. No bulvárne nafúknutie to nevyvážilo.

Typický bulvár   

Spôsob spracovania nie je pre bulvárne média typu Markíza ojedinelý, skôr naopak. Zažili sme to napríklad pri posúvaní kameňa počas živého vstupu z povodní v Bratislave. A bežne to vídavať pri reportážach o stratených deťoch, keď televízia odvysiela srdcervúcu reportáž s plačúcou matkou a po odvysielaní ohlási, že dieťa sa pred malou chvíľou našlo. V skutočnosti sa však dieťa našlo oveľa skôr nebol by problém reportáž stiahnuť, alebo ju prerobiť. Ale to by divák nedostal svoju dávku emócií.

V prípade správy o vzbure v Medveďove je po prezretí celej reportáže a hlavne po porovnaní s informáciou na STV jasné, že slovo "vzbura" nie je namieste. Rovnako tak ani zaradenie do úvodu správ, čo tradične zdôrazňuje dôležitosť. Najmä ak vezmeme do úvahy, že bežný divák vníma správy prísluchovo, takže si zapamätá len niekoľko kľúčových slov. V tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou: násilie a utečenci.

Poslanecká analógia: Murárova vzbura

Pre vyznenie celej správy je podstatné, akú váhu prisúdi autor reportáže dôležitému termínu „pasívny odpor.“ Zaujímavé je, že udalosť v Medveďove sa stala v rovnaký deň, ako poslanec Alojz Hlina protestoval proti činnosti nebankovky Pôžičkáreň. Najskôr postavil múr. Keď ho polícia vyzvala, aby išiel s nimi, ľahol si na zem a polícia ho musela predviesť pomocou „donucovacích prostriedkov“. Odpor utečencov v Medveďove sa od správania poslanca Hlinu zásadne nelíšil. Teda, povedané inak, migranti určite neboli agresívnejší. Možno dokonca naopak, vzhľadom na útočné Hlinove vyjadrenie smerom k polícii. No na rozdiel od utečencov, médiá v prípade nezaradeného poslanca nehovorili o vzbure. A v komentároch na sociálnych sieťach mu navyše mnohí ľudia vyjadrili podporu. 

O tom, že policajný zásah proti Hlinovi bol podľa polície "zaslúžený“ rovnako ako proti imigrantom, sa už v médiách nehovorilo. Škoda. Podstatou žurnalistickej práce by mali byť súvislosti. No tie ustupujú snahe urobiť reportáž čo najjednoduchšie a s patričným bulvárnym efektom.

Pohľad verejnoprávny: Pasívny protest

Zaujímavé je porovnať reportáž na Markíze s priestorom, ktorý správe dala verejnoprávna RTVS. Aj tá o udalosti informovala už na začiatku. V poradí tretí hedlajn večerných správ znel: „Utečenci v Medveďove zorganizovali pasívny protest. Po raňajkách sa odmietli presunúť do ubytovne.“ Samotný šot odvysielala televízia až ako desiaty v poradí v bloku správ o téme migranti.

Už na začiatku uviedol redaktor Matúš Jaco vecí na pravú mieru: „V Medveďove je v súčasnosti umiestnených 152 utečencov, 90 z nich po raňajkách odmietlo odísť z jedálne. Podľa prezidenta policajného zboru ich rozrušili zábery z budapeštianskej stanice.“

Spracovaním témy STV potvrdila, čo znamená verejnoprávnosť. Správu nezamlčala, ale ani ju bulvárne nenafúkla. Venovala jej presne ten priestor, ktorý si zaslúži. Nespochybňujem právo komerčných televízií zarábať na bulvárnosti, keď to ľudia chcú. Ale isté hranice by mali platiť. Jedna z nich je, že "dobré kino" nesmie byť na úkor zmanipulovaného scenára. Príbeh správ by totiž mal písať život a nie scenáristi v televíznych strižniach.

V tomto prípade môže byť poškodených  viacero skupín. Utečenci, ktorých vnímanie v spoločnosti sa ešte zhorší. A v konečnom dôsledku aj skupina vystrašených Slovákov, ktorí sa utvrdili vo svojich (i)racionálnych obavách.  

Pre korektnosť pripájam prepisy spravodajských šotov na Markíze a RTVS. Vytiahol som ich z mediálneho monitoringu Newton Media.

Televízne noviny, Markíza, 3. 9. 2015: Vzbura v Medveďove

Link na Televízne noviny v archíve.

Mária CHRENEKOVÁ PIETROVÁ, moderátorka
--------------------
Vzbura v Medveďove. V tábore pre utečencov dnes museli zasahovať desiatky kukláčov a ťažkoodencov.

Jaroslav ZÁPALA, moderátor
--------------------
Podľa polície sa približne 90 ľudí zabarikádovalo v jedálni. Zásah sa zaobišiel bez zranení.

Braňo TOMAGA, redaktor
--------------------
Výkriky, skandovanie a policajné manévre. V útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove to dnes poriadne vrelo. Potom, čo v správach zaznela informácia, že Maďarsko posiela migrantov vlakom do Nemecka, sa utečenci zabarikádovali. Ešusmi búchali o mreže a kričali sloboda.

Tibor GAŠPAR, policajný prezident
--------------------
Odmietli odísť po strave z priestorov jedálne na ubytovacie priestory.

Braňo TOMAGA, redaktor
--------------------
Vzbura v tábore si vyžiadala policajné posily z celého kraja. Dnu nepúšťajú nikoho. Dokonca tu musí stáť aj toto zásobovacie auto s potravinami. Šoféra, ktorý útvar zásobuje, nechali čakať na ceste, zatiaľ čo dnu robili kukláči poriadky s protestujúcimi utečencami.

Tibor GAŠPAR, policajný prezident
--------------------
Použili hmaty a chvaty voči pasívnemu odporu. To znamená, niektoré osoby doslovne prenášali na ubytovacie priestory, pretože iný spôsob, ako ich dostať, nebol možný.

Braňo TOMAGA, redaktor
--------------------
Tábor je určený pre všetkých, ktorí čakajú na vyhostenie zo Slovenska. Jeho kapacita je 152 osôb. Väčšina nelegálnych migrantov pochádza zo Sýrie a z Afganistanu. Policajti im dnes museli vysvetliť, prečo sú v tábore a prečo im nemôžu otvoriť bránu, aby mohli vlakom do Nemecka.

Tibor GAŠPAR, policajný prezident
--------------------
Frustrovaní sú asi väčšina z migrantov, ktorí cestujú dlhodobo už niekoľko týždňov, takže očakávať, že budú kludní a že budú spolupracovať úplne bezproblémovo, asi nemôže žiadna polícia v žiadnej krajine.

Braňo TOMAGA, redaktor
--------------------
O 13-tej hodine polícia raziu ukončila a kukláčov stiahli. Tvrdia, že dnešný zásah sa zaobišiel bez akýchkoľvek násilností. Braňo Tomaga, Televízia Markíza.

Správy RTVS, 3. 9. 2015: Utečenci v Medveďove protestovali

Link na Správy RTVS v archíve.

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
--------------------
Utečenci umiestnení v útvare policajného zaistenia cudzincov v Medveďove zorganizovali pasívny protest. Po raňajkách sa odmietli presunúť späť do ubytovne. Na mieste zasahovali aj kukláči.

Matúš JACO, redaktor
--------------------
V Medveďove je v súčasnosti umiestnených 152 utečencov, 90 z nich po raňajkách odmietlo odísť z jedálne. Podľa prezidenta policajného zboru ich rozrušili zábery z budapeštianskej stanice.

Tibor GAŠPAR, policajný prezident
--------------------
Skôr to vnímam ako vyjadrenie akejsi solidarity, prípadne nespokojnosti s tým, že to konanie trvá možno, z ich pohľadu, dlho.

Matúš JACO, redaktor
--------------------
Podľa našich informácií sa zamestnanci zariadenia pokúsili protestujúcim dohovoriť. Polovica z nich sa vrátila na ubytovňu. Voči druhej polovici nakoniec policajti zasiahli.

Tibor GAŠPAR, policajný prezident
--------------------
Boli použité hmaty a chvaty, ako donucovacie prostriedky, súčasne putá. Voči 45 osobám z tých 90 a premiestnené boli osoby do ubytovacích priestorov. V tejto súvislosti boli 3 osoby ošetrené jednorazovo kvôli menším odreninám.

Matúš JACO, redaktor
--------------------
Podľa neoficiálnych informácií od mimovládok, ktoré pred časom v zariadení vykonávali sociálnu prácu, čakajú títo imigranti na riešenie ich situácie už niekoľko mesiacov. Väčšina z nich sa chce dostať do Nemecka. Teraz ich zrejme vrátia do Maďarska. Matúš Jaco, RTVS.