Pán Galko, tak teda o vás napíšem, keď už po vás ani pes neštekne. Určite bude nadšená aj vaša úderka na Facebooku, ktorá s láskou komentuje moje blogy. Zarobia si :)

Ľubomír Galko vo svojom komentári pochválil ministra obrany Petra Gajdoša hneď za niekoľko vecí naraz. Za nominácie na významné posty, za úsilie o kooperatívnosť, dokonca pochválil aj seba samého, že Gajdoš sa ho spýtal na názor na Bielu knihu.

Zdá sa, akoby pánovi Galkovi odrazu neprekážala „zlodejská banda“, ako nazýva súčasnú koalíciu, dokonca je ochotný pochváliť aj jej nominanta, keď dosiahne zadosťučinenie jeho ego, trošku viac opuchnuté, ako sa patrí. Možno keby sa na jeho – akiste mimoriadne kompetentný – názor opýtal Martin Glváč, Ľubomír Galko by úplne zmäkol a jeho vzťah so Smerom by bola úplná selanka.

Kauza vývozu zbraní

Nedávno Slovenskom otriasla kauza zbraní. Samozrejme, niektoré príčinlivé médiá považovali za svoju psiu povinnosť spýtať sa na názor síce najneschopnejšieho, ale predsa len bývalého ministra obrany momentálne opozičnej SaS Ľubomíra Galka. A ten riekol:

„Zároveň tvrdím, že Slovensko nie je nijako zodpovedné za prípady, ak sa tieto zbrane dostanú z krajiny, kde ich predáme, niekde ďalej, napríklad aj do Sýrie alebo Islamského štátu. Nevieme takýmto zlyhaniam zabrániť a nezabránime im už vonkoncom tým, že zbrane daným krajinám nepredáme, lebo ich kúpia inde.“

Pozrime sa na stanovisko uverejnené na oficiálnej stránke strany SaS, ktorej je Galko členom:

„Ak by nebolo niekoľko hodín pred voľbami, strana Sloboda a Solidarita by sa dožadovala zvolania mimoriadneho Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Medializované informácie, že slovenské firmy vyvážajú zbrane do Saudskej Arábie a tie odtiaľ putujú na bojiská do Sýrie, považujeme totiž za veľmi závažné. Slovensko sa tak stáva aktívnym účastníkom občianskej vojny, ktorá vyháňa z krajiny milióny utečencov, pričom časť z nich putuje do Európy,“ povedal Galko.

Ponechajme bokom prejavy politickej schizofrénie a venujme sa podstatnejším faktom. Rezort obrany pod Galkovým vedením predával samopaly, ktorými mali byť vyzbrojované zálohy za 11 eur za kus. Hodnota jedného v tom čase bola zhruba 200 eur. Galko sa bránil tým, že ich predal drahšie ako jeho predchodca Baška. Vec vyriešená. Bolo to v roku 2011, keď sa začínala vyzbrojovať opozícia v Sýrii. Boli to zrovna SA-58 v počte 90 tisíc kusov. Smerovali na Blízky východ. Takže k čomu asi tak môže SaS zvolávať mimoriadny výbor, keď ich minister robil tento bombový biznis za 11 eur? Jedine, že by sa chcel Galko v priamom prenose prihlásiť k politickej a morálnej zodpovednosti za toto zlyhanie.

Musí písať sám o sebe

Počas uhorkovej sezóny zacítil Galko potrebu medializovať sa, veď prečo majú všetci tlieskať len Matovičovi a Lipšicovi? A tak mu v hlave skrsol skvelý nápad, ktorý dokazuje, že so základmi z Kauflandu môžete byť nielen ministrom obrany, ale aj copywriter v reklamke, a teda napíše komentár sám o sebe, o svojich kvalitách atď. Vybral si na to ten najvhodnejší portál. Konzervatívny výber extrémistu Milana Krajniaka, ktorého poddaný Peter Pčolinský zdieľa hoaxy o utečencoch, aby Slovensku vnucoval pocit, že to, čo šíri Boris Kollár je normálne, a nie choré.

Galko napísal o súčasnom ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi, že je to super chlap a je dobrým ministrom. Prečo? No lebo si Galko pamätá, že Gajdoš vedel zakričať. Bisťu, kto by to bol povedal, že mentálna výbava majora Terazkyho je kritériom pre ministra obrany členského štátu NATO.

Ale to by bolo najmenej. Ľubomír Galko sa v chválospeve na seba samého dopustil oveľa závažnejších výrokov. Peter Gajdoš je totiž podľa neho dobrý preto, lebo rehabilitoval všetkých bývalých Galkových spolupracovníkov, ktorých naničhodný Martin Glváč vyhodil. Tak sa na to pozrime.

Galko píše: „Martina Dušaniča, staronového riaditeľa a predsedu predstavenstva Leteckých opravovní Trenčín, a. s. (LOT), si pamätám ako zdatného manažéra a zanieteného pracanta, ktorého som predtým nepoznal.. Samozrejme, Glváč ho hneď po svojom nástupe vyrazil ako ‚Galkovho’ človeka.“

Pravda je však úplne iná. Martina Dušaniča si Galko pamätá ako manažéra dobre, no v žiadnom prípade, to nebol jeho človek. Bol nominantom SDKÚ, nie SaS! SDKÚ na rozdiel od SaS totiž o obrane niečo vedela.

Galko ďalej píše: „Krátko po nástupe na rezort dokázal Peter Gajdoš presadiť odvolanie nedotknuteľného kaliňákovca – riaditeľa VS Skuhru.“

Pravda je tiež úplne iná. Ľubomír Skuhra, nech je podozrivý z čohokoľvek, nebol odvolaný. Napísal ministrovi žiadosť a sám odstúpil. Je síce pravda, že nezmysel o odvolaní rozširovala aj hovorkyňa ministerstva, ale keď je exminister Galko taký génius, ako o sebe rozširuje, mohol by si taký elementárny fakt u svojho nového kamaráta Petra Gajdoša overiť.

Mojím obľúbeným rozhovorom s Galkom je ten, ktorý urobil Denník N. Áno, naozaj. Komentáre a dojmy redaktorov sú príšerné, ale rozhovor, v ktorom Martina Pažitková spovedá Galka, je krásnou ukážkou, kam až siahajú Galkové choré predstavy o sebe samom, o svojej výnimočnosti. Ponúkam ukážku, ktorá súvisí s egom iba okrajovo, lebo na pochopenie celého pocitu nedocenenia musíte prečítať rozhovor celý. Denník N by sa mal nad sebou zamyslieť preto, lebo Galko si nepredĺžil predplatné. A k tomu už niet čo dodať:

„Denník N nie je takým denníkom, ako som si predstavoval, keď ľudia odišli zo SME. Ale aby som vám úplne nekrivdil, nie ste ešte na úrovni Pravdy, tú už nesledujem vôbec. Denník N ešte sledujem, aj keď som nepredĺžil predplatné. O tom by ste mali popremýšľať. Máte v redakcii vztýčené vlajky na oranžovo – to je moje hlboké presvedčenie. Som z toho sklamaný. Myslel som si, že také niečo nikdy nepoviem, ale dnes konštatujem, že SME je objektívnejšie a nezávislejšie ako Denník N.“