Leto 2013. Košická šošovka, ku ktorej je prirovnávané centrum mesta, praská vo švíkoch. Dav ľudí netrpezlivo čaká na povel režiséra. On v strede pri zvonkohre, skromne postáva a zádumčivo pozerá na jednu z veľkoplošných obrazoviek, lemujúcich Hlavnú. Premietajú na nich filmy, ktoré natočil o svojom slávnom živote: Ja a anakonda, Ja na Aljaške, Ja a fúzkatý niktoš. Popri tom vyhráva dychový orchester pod názvom ,,Iné Košice“ obľúbený evergreen z pera veľkého majstra: ,,Ja, Gabo a čože sú to veľké dlhy.“ Refrén: ,,Keď ja veľa tehál mám“ spieva bývalý financmajster.

Tesne pred 18-tou všetko stíchne. S úderom šiestej režisér zamáva paličkou a v rytme samby začnú všetci tancovať Makarenu. Ďalší zápis do knihy rekordov a sláva, ktorá ide do sveta. Takú zábavu ako Košice, ešte žiadne Európske hlavné mesto kultúry nezažilo.

Skutočne skvostný nápad vyšiel z košického SMER-u, ovládajúceho župný úrad. Kuloárne šumy priniesli informáciu, že za šéfa, či jedného zo šéfov projektu Európskeho hlavného mesta kultúry, navrhuje Rudolfa Schustera. (TREND sa téme EHMK venuje vo svojom aktuálnom vydaní). Východ Slovenska sa tak možno dočká podobnej spartakiádnej tancovačky, ako v časoch keď šéfoval radnici. Možno sa meno bývalého politika ocitlo v hre kvôli urazenosti, že v mestom kontrolovanej neziskovke organizujúcej EHMK, nie je žiaden oficiálny zástupca VÚC. Napriek tomu, že župa má byť jedným z hlavných partnerov projektu. Ťažko však čakať od pravičiarov ovládajúcich magistrát, schopnosť dohodnúť sa s politickým rivalom, ak nevie sama so sebou. Z jej stredu napríklad odišiel kadehák, ktorý, kandidujúc za primátora, odmieta takú kultúru čo jej rozumie len zopár ľudí a volá po širokým masám zrozumiteľných zábavách. Ešteže kandiduje za platformu Iné Košice.

Košičania sa zatiaľ vedeli zhodnúť len na jednom: Príprava EHMK mešká kvôli Bratislave. Vláda nenašla sľúbený lievik na prísun peňazí zo štrukturálnych fondov. Z nich chceli platiť opravy a stavby priestorov, v ktorých sa budú kultúrne akcie uskutočňovať. Svoje vlastné investície si predstavovali hlavne v podobe minima, potrebného na prefinancovanie projektov hradených z európskych peňazí. A preto nič dôležité nerobia a čakajú ako sa veci vyvŕbia v Bratislave. Magistrát aj župa síce sľúbili platiť aj akcie ktoré nepotrebujú tehly, ale je kríza a eurá na ne nie sú. Lenže k tomu, aby sa veci pohli ďalej netreba iba peniaze. Niekedy stačí nechať robiť tých čo chcú robiť. Napríklad župa pustila do svojich, dovtedy nevyužívaných priestorov, partiu ktorá už niekoľko rokov organizuje kultúrne akcie a vytvorila okolo seba komunitu ľudí. Ťažko sa však môže púšťať do vážnejších projektov, ak má v rukách len nájomnú zmluvu, na základe ktorej ju môžu kedykoľvek, v priebehu troch mesiacov vyhodiť na ulicu.

Radnica by mohla pouvažovať tiež o tom, čo bude robiť, ak náhodou fakt prídu európske peniaze. Chce za ne prerobiť mestské kasárne na kultúrne mestečko. S týmto plánom najviac zabodovala u výberovej komisie. Ako si poradí s investíciou za 14,5 mil. EUR, sľubuje veľkú srandu. Takú, že by sa z nej oplatilo vytvoriť reality show, ktorá by bola začlenená do oficiálneho programu EHMK.