Pred piatimi rokmi boli v Estónsku prvý krát parlamentné voľby s možnosťou hlasovať elektronicky – cez internet.
Jedna pani toto právo využila 69 krát po sebe. Bol to omyl, podvod, alebo nespoľahlivosť elektronického hlasovania?
Nie, všetko bolo v poriadku, systém fungoval spoľahlivo. Pri hlasovaní cez internet sa v Estónsku môže hlasovať ľubovoľne veľa krát. Platí vždy posledná voľba.

A čo korupcia - kupovanie hlasov? Nie je to ľahšie cez internet?
Vieme, že pri klasických voľbách sa kupujú hlasy tak, že ako dôkaz o hlasovaní sa žiada fotka daného hárka a zvyšný hárok listov. Kupec hlasov môže za jeden deň takto inštruovať obrovské množstvo voličov.

Pri hlasovaní cez internet môže „kupujúci“ stáť nad hlasujúcim a skontrolovať si, ako hlasuje. Ale len v danej chvíli. Po odchode „kupliara“ totiž môže volič svoju voľbu zmeniť – a platí posledná voľba! S internetovými voličmi by sa tak muselo naraz pracovať až chvíľu pred uzavretím hlasovania.

Voľby cez internet sú tak bezpečnejšie ako klasické. Dnes sme na tom tak ďaleko v bezpečnosti a spoľahlivosti elektronického bankovníctva, že ho používame často a bez obáv. Rovnako si zvykneme aj na elektronické voľby.
V posledných voľbách v Estónsku v roku 2015 až 30% ľudí hlasovalo cez internet. Ako tento fenomén ovplyvnil politickú scénu? Možnosť e-hlasovania posilňovala dopyt po rozširovaní vybavovať si ďalšie záležitosti so štátom elektronicky.
Referendá sa organizujú ľahšie, až vyše 60% ľudí v poslednom tu hlasovalo elektronicky.
Hlasuje viac mladých a viac rodákov v zahraničí.
Ak sú rodáci zapojení viac do diania doma, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa vrátia naspäť, aby tu využili svoje zahraničné skúsenosti.

Zaveďme voľby cez internet aj my. Z Estónska sa to dá prevziať celé a lacno. Odskúšané, s muchami vychytanými. A rovno zoberme licenciu aj na celú elektronickú štátnu správu – namiesto tej paródie za miliardu, čo tu máme teraz. Dnešné papierovačky si tak vybavíme za pár sekúnd.

Autor je kandidátom č. 6 strany Sloboda a Solidarita – SaS.