Plány okolo príchodu priamych zahraničných investícií bývajú na Slovensku utajené do poslednej chvíle. Najmä ich mená a lokality, kam sa chystajú zakotviť. Dôvodov je viacero. Obyčajne sa investori a ich poradcovia chcú vyhnúť rôznym špekulantom, napríklad pri získavaní pozemkov. Novinári predpokladali pred voľbami „explóziu“ ohlásených zahraničných investícií. Veď čo poteší voliča v regióne s vysokou nezamestnanosťou viac, ako ohlásenie postavenia fabriky, ideálne s platmi nad priemerom slovenského hospodárstva. A sčasti je to pravda.

Investičné zmluvy sa síce podpisujú, ale kvalita, inovatívnosť či objem investícií sa komunikuje štát menej. Posledné vládou schválené investičné stimuly išli na menšie projekty, väčšinou rozšírenia existujúcich firiem. Pasívhaus Modul Systeme, Monocrystalex, Sapa Profily, Stawi a SKH plastic vďaka vládnym 16 miliónom spolu vytvoria 468 nových pracovných miest.

Okrem Pasívhausu, ktorý chce v Tôni vyrábať stavebné materiály, všetky firmy na Slovensku pôsobia už niekoľko rokov. SKH plastic z Matúškova je firma majiteľov dodávateľa plastových častí televízorov do Samsungu – galantského Jasplastik-SK, ktorá bude takisto vyrábať plastové diely. Monocrystalex rozširuje výrobu nekovových minerálnych výrobkov v Medzilaborciach, viac lisovaných hliníkových profilov bude mať vďaka rozšíreniu podniku žiarska Sapa a nový areál si vďaka štátnej dotácií postaví aj košická Stawi. Samozrejme, ministerstvo hospodárstva či už ústami ministra Ľubomíra Jahnátka, alebo šéfa sekcie stratégie Vojtecha Ferencza, do ktorého agendy patrí aj štátna pomoc investorom, deklaruje ďalších „rozrokovaných“ investorov. A tí v tomto „móde“ ešte minimálne pár mesiacov zostanú.

Realita je taká, že väčšina zahraničných investorov vyčkáva, aj keď by už mohli o prevádzke na Slovensku rozhodnúť teraz. Nečakajú iba na nové obsadenie vlády, nových ľudí na ministerstve hospodárstva či v agentúre SARIO. Tento krát je to aj o smerovaní Slovenska. Rozvracajúci sa právny systém, nezodpovedná fiškálna politika, zhoršujúce sa podnikateľské prostredie a rastúca korupcia nie je práve tá loď, na ktorú by chcel kapitalista nastúpiť. Stabilita podložená eurom je len veľmi slabou náplasťou na všetky riziká.

Nie je ťažké si domyslieť, čo spravia investori, ak sa na Slovensku po 12. júni niečo nezmení. Pravdepodobne mnohí zostanú iba v štatistikách „rozrokovaných“ kandidátov na štátne investičné stimuly.