To, že starí rodičia v Španielsku dobrovoľne suplujú pracujúcich rodičov a škôlky (rodičovská dovolenka trvá len 16 týždňov), nie je žiadne tajomstvo. Počas dňa detské kočíky tlačia babičky a na ihrisku stretnete aj starších pánov, dohliadajúcich na pobiehajúce ratolesti.

Niet preto divu, že jeseň má pre túto generáciu špecifický nádych - možnosť naplánovať si “dovolenku” a získať zájazd za zvýhodnených podmienok. Čiastočne ho totiž dotuje štát.  

Od polovici budúceho týždňa sa spúšťa predaj týchto finančne menej náročných výletov prostredníctvom 6600 autorizovaných agentúr. Nárok nie je automatický, treba sa zaregistrovať. Touto formou sa overí, či na takúto podporu máte nárok  -  či ste penzistom, alebo máte viac ako 65 rokov. V prípade manželského páru alebo druha/družky podmienky musí spĺňať iba jeden z dvojice.

V sezóne 2015-2016, presnejšie od novembra do júna, je k dispozícií takmer milión miest v 300 hotelových zariadeniach na španielskom pobreží a vo vnútrozemí. Seniori si môžu  vybrať z rôznych destinácií, rozhodnúť o dĺžke pobytu, rozsahu stravovania a dopravy. Súčasťou je vždy poistenie, lekárska služba a animačný program.

Boj o zákazku posunul termín

V tomto roku sa predaj zájazdov posunul zo septembra na november, pretože do hry vstúpil nový hráč. Po štvrťstoročí fungovania systému cez konzorcium Mundosenior si na štátnu zákazku nárokovalo aj zoskupenie Mundiplan. 

Po právnych naťahovačkách nakoniec obe skupiny získali časť z koláča. Mundosenior bude pokrývať 70 percent z celého balíka, čiže pevninské pobrežie (Andalúzia, Murcia, Valencia a Katalánsko), a  tiež  segment ponúkajúci kultúrne okruhy, prírodnú turistiku a zájazdy do hlavných miest provincií, vrátane Ceuty a Melilly. Mundiplan získal Baleárske a Kanárske ostrovy. Ide síce o menší podiel z celkových voľných miest, ten však pokrýva až 70 percent všetkých letov. Fakt, ktorý poteší hlavne jedného člena združenia – leteckú spoločnosť Iberia.

Celková predpokladaná hodnota štátneho kontraktu je viac ako 1200 miliónov eur, keďže pokryje obdobie 2015-2016 a 2016-2017 a ráta aj s opciou predĺženia o ďalších 24 mesiacov. Pritom štát nebude stratový. Ako uvádza prezident hoteliérov Antonio Mayor: “Pri tomto scénari sú traja víťazi: štát, ktorý za každé investované euro získa 1,5 eura,  víťaz tendra a užívateľ.”

Program zaručujúci takmer 28 tisíc pracovných miest

Sociálny program na podporu cestovania má aj ďalší pozitívny rozmer. Podľa odborového zväzu CC. OO. je na tento štátny stimul priamo  naviazaných takmer 28 tisíc zamestnancov. S prirátaním nepriamo pracujúcich ide o takmer 100 tisíc pracovných miest. Nemalý počet, ktorý po zverejnení najnovších údajov o nezamestnanosti  len potvrdzuje význam cestovného ruchu pre túto krajinu. Veď k najväčšiemu úbytku pracovných miest došlo v októbri hlavne v sektore služieb, a to predovšetkým v dôsledku ukončenia letnej dovolenkovej sezóny.