Má 19 rokov, je introvert trpiaci poruchou sústredenia a navyše má agorafóbiu – čiže strach z otvorených priestorov. Z domu posledné štyri roky vôbec nevychádza a z vlastnej izby len ak potrebuje na záchod. Jeho vlastná mama mu necháva jedlo pred dverami, aby ho chudáka nevyplašila. Reč je o Angličanovi Ryanovi Clearym, ktorého americká vláda na čele s tajnou službou CIA považuje za jednu z kľúčových osôb skupiny LulzSec, ktorá stojí v pozadí viacerých kybernetických útokov. Jeden z posledných, ktoré má táto komunita na svedomí, bol útok na japonský technologický koncern Sony a jeho videohernú sieť PlayStation Network.

R. Cleary má podľa všetkého s hackermi z LulzSec niečo spoločné, až na to, že nie je členom ich skupiny. Vraj im len hosťuje na svojom serveri jednu z ich chatovacích miestností, ktorej zriadenie a používanie je plne v súlade so zákonom. O tom, že je to počítačový fanatik a podivín niet pochýb. No na sociálnej sieti Twitter skupina odkázala, že britská polícia je natoľko zúfalá, že radšej zatkla aspoň niekoho, kto je s nimi čiastočne prepojený, aby mali koho strčiť do chládku. A počítačový maniak, ktorý aj tak trávi celý život v malej miestnosti so zatiahnutými roletami, si rozdiel ani nevšimne. Akurát smola, že dátový balíček od internetového operátora sa nedá využívať aj z basy.

Bezpečnostná agentúra Imperva, ktorá poskytla svoje výsledky denníku Guardian tvrdí, že jadro LulzSec tvorí sedem ľudí, ktorí sú známi pod rôznymi prezývkami. Sabu, zodpovedný za útoky na americkú technologickú firmy HBGary, je pravdepodobne lídrom celej skupiny. Nakomis je programátor, ďalší Topiary spravuje financie a platby za služby. Známi sú aj dvaja hackeri Kayla a Tflow, ďalej administrátor webu Joepie91 a posledný Avunit, ktorého úlohu agentúra nevie špecifikovať. Ja by som ho tipoval ako zásobovača, keďže jesť a piť musí každý.

Faktom ostáva, že skupina LulzSec je nebezpečná. Možno hlavne kvôli tomu, že sa jej podarilo nabúrať do databázy internetovej pornostránky www.pron.com a získať okolo 26-tisíc e-mailových adries a hesiel od jej členov. Medzi nimi je aj šesť účtov, ktoré sa prihlasovali z vládnych domén .gov a .mil, čím sa skupina označkovala a s červeným terčom na chrbte rozbehla do býčej arény. Dokonca aj Facebook sa zľakol a po zverejnení týchto adries zablokoval všetky tie, ktoré mali účet na tejto sociálnej sieti. Tá sa totiž bála, že by sa hackeri mohli vďaka rovnakým heslám dostať aj k nim, čím by sa firma ocitla vo víre udalostí spájaných s vládnymi a militantnými členmi.

No späť k Ryanovi Clearymu, ktorý čelí v prípade dokázania viny desiatim rokom väzenia. Kladiem si totiž otázku, či je takýto človek pre spoločnosť skutočne nebezpečný. Ublížil niekomu? Odcudzil niečo, na základe čoho sa nezákonne obohatil? Poškodil úmyselne cudzí majetok? Lebo mne skôr príde, že ak aj má spojitosť s týmito útokmi, tak akurát spravil to, že nazrel do databázy cez dieru, ktorá tam už bola. Pichol do osieho hniezda a zdupkal. Takýto človek nie je pre ľudí skutočnou hrozbou, len zanedbaným deckom, ktorému matka radšej kúpila počítač len aby od neho mala pokoj. Desať rokov v base si zaslúži násilník, zlodej, podvodník s úmyslom uškodiť. Nie introvertný strachopud, ktorý sa bojí ísť v noci potme na záchod.