Počas útrpného postávania v rade vedúcom na košický hokejový štadión, v ktorom sa v piatok odohral zápas Slovákov so Švédmi, ma na chvíľu prepadli spomienky. Preniesol som sa tri roky dozadu, pred londýnsku budovu Brixton Academy, ktorej útroby mal o malú chvíľu ovládnuť americký spevák Dave Matthews. S kamarátmi sme k nej dorazili ešte pred vpúšťaním hostí. Z jej vchodu sa vinul dvojčlenný rad ľudí, ktorého koniec nebolo vidno.  Tiahol sa pozdĺž budovy, prešiel dvoma križovatkami až ju obkolesil takmer celú. Prekvapene sme sa postavili do radu len pár metrov od miesta, kde sme začali hľadať chvost nekonečne vyzerajúceho úzkeho špaliera. Takúto disciplinovanosť ľudí, ktorí sa netlačia, nepredbiehajú, dobrovoľne a  neorganizovane vytvoria niekoľko stoviek metrov dlhý rad, našinec v domácich pomeroch ťažko zažije. Keď sa had začal súkať do budovy hodil som okom po hodinkách. Kým sme sa dostali dnu, ubehlo necelých dvadsať minút.

Rad v ktorom som stál vyše hodiny posledný košický piatok, určite netvorilo menej ľudí než ten v Londýne. Minimálne spolovice však pozostával z ignorantov, ktorí sa doň nezaraďovali tak, ako ostatní slušní ľudia. Snažili sa doň preniknúť zboku, predbiehaním sa, čím pred vchodom vytvorili  tlačenicu v tvare písmena V. Ozýval sa z nej piskot, sprosté nadávky a krik.

Zážitok to bol natoľko nepríjemný, až som bol prvýkrát pred vstupom do Steel arény rád, že môj syn ostal doma.

Možno by sa počas majstrovstiev sveta mohli organizátori vrátiť k tomu, čo bolo niekedy zvykom v priebehu hokejovej ligy. Postaviť pred každý vchod zábradlia, ktorými by umelo vytvorili rady tých čo vchádzajú do štadióna. A vedľa každého umiestniť pár policajtov umravňujúcich nedočkavcov. Ak tým neskrátia nekonečné postávanie pred štadiónom, možno sa vyhnú iným nepríjemnostiam.

Určite nie málo fanúšikov z Kanady, či Švédska príde na zápas po celodennom popíjaní. Budú možno podgurážení, ale do radu pred vchodom sa postavia tak, ako sú navyknutí doma. Je veľmi ťažké odhadnúť, čo s ich psychikou a trpezlivosťou bude robiť nekonečné vystávanie kvôli domácim hordám, ktoré ich budú zboku predbiehať, vytláčať a popri tom sa im vyškierať do tváre.