Vypúšťa sa, ruší sa, upravuje sa. Aj takto chce vláda údajne „vytrhnúť“ úradníkom z rúk mučidlá. Tí, keď majú pocit moci, zbytočne neraz buzerujú podnikateľov. Tieto slová dnes odzneli z úst ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorého rezort prišiel s viac ako 114 legislatívnymi zmenami.

„Podnikateľské kilečko“ by malo zlepšiť prostredie pre podnikanie a naštartovať ekonomiku po pandémii. Balík zmien po schválení vládou ide do parlamentu, kde by sa mal schvaľovať v zrýchlenom schvaľovacom konaní a začať platiť 1. júla. Priamo zákonom sa bude riešiť 80 opatrení, ďalších 34 je napísaných formou uznesenia vlády. Aj tie by mali by byť prijaté ešte v tomto roku. 

Gastrolístky už len nepovinne

Okrem zrušenia vybraných viac ako 70 opatrení, ktoré zbytočne v praxi zaťažujú podnikateľov, rezort prináša aj ďalšie čiastkové zmeny. Zamestnanci napríklad dostanú na výber medzi gastrolístkami a finančnými príspevkami na stravu. Ako upresnil pre médiá premiér Igor Matovič, stravné lístky zatiaľ žijú, ale ich čas sa pomaly kráti, konkrétne do jesene.

„Zamestnanec sa bude môcť sám rozhodnúť, či chce ,papierikyʻ v doterajšej forme, alebo si nechá vyplatiť financie na účet spolu so svojou mzdou,“ dodal s tým, že pokiaľ má firma zabezpečené závodné stravovanie, bude stravovanie poskytovať prioritne touto formou. Paragrafové znenie novely má vláda schvaľovať v septembri.

Úspory odhadom až 100 miliónov eur

Čo by teda malo podnikateľom reálne zlepšiť život, ak nerátame odstránenie niektorých byrokratických prekážok? Novinkou bude napríklad úprava povinností zamestnávateľa a zamestnanca pri práci z domu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Reálna spotreba pohonných hmôt bude daňovým nákladom, respektíve daňovým nákladom bude spotreba z technického preukazu zvýšená o 20 percent. Dnes sa postupuje len podľa technického preukazu.

„Zvyšujú sa hranice auditu na celkovú sumu majetku 4 milióny eur a celkový čistý obrat 8 miliónov eur. Zmeny nastávajú aj pri energetickom audite,“ dodal na margo opatrení štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec.

Balík lex korona znamená podľa jeho slov len na podnikateľských nákladoch úsporu asi 100 miliónov eur. Ďalších 150 miliónov eur pripadá na bankový odvod.

Čiastkové zmeny v daňových predpisoch

Podnikateľom sa čiastkovo uľaví aj v oblasti daní, hoci nejde o zásadné reformy v tomto smere, skôr drobnejšie zásahy do terajšieho fungovania. Napríklad sa upraví minimálna lehota na vyjadrenie k protokolu z daňovej kontroly zo súčasných 15 pracovných dní na 30 pracovných dní. Podnikatelia už na predajnom mieste nebudú musieť sprístupňovať vyobrazenie pokladničného dokladu vyhotoveného pokladnicou eKasa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa