Jednou z najfrekventovanejších drevín v slovenských lesoch je pritom nielen ihličnatý smrek, ale aj listnatý buk. Neželaným dôsledkom nedostatku píl na listnaté dravo je, že kvalitné bukové drevo sa vo veľkom musí z našich lesov vyvážať aj do cudziny. V tomto roku však do slovenského drevárstva konečne vstúpila prvá veľká píla aj na drevo listnaté.

Vo Zvolene si ju vo svojom drevokombináte postavila spoločnosť Bučina DDD, ktorú ovláda rakúsky drevospracujúci koncern Kronospan. Nová píla stála takmer 14 miliónov eur a ročne dokáže popíliť 80-tisíc kubíkov dreva, informoval TREND konateľ Bučiny DDD Daniel Huliak.

Ostatné slovenské píly, ktoré sú už navyše aj dosť zastaralé, pritom dokážu popíliť pár tisícov či maximálne desaťtisícov kubíkov listnatého dreva. Zvolenská píla je aktuálne najmodernejšia v celom stredoeurópskom regióne a pracuje vo vysokom stupni automatizácie.

Nový útok na biznis s lepeným drevom

V porovnaní s lídrami v oblasti pílenia ihličnatého dreva predstavuje 80-tisíc kubíkov len menší objem, no piliarstvo listnatých stromov pracuje vždy s menšími množstvami dreva. Listnaté lesy nevyprodukujú toľko vyššej piliarskej kvality ako lesy ihličnaté.

Listnaté drevo smeruje skôr ma výrobu papiera. Slovenské lesy vedia ponúknuť ročne 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa